Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Психолог: Разговорите с малкия ученик ще му помогнат да се настрои за първия учебен ден

Снимка: Радио ВИДИН


Когато тръгва на училище, детето се изправя пред вълнението и страха как ще се справи. Страхът на малкия ученик е не само дали ще се справи с учебния материал, но и с адаптацията сред децата и с класния ръководител. Това каза по повод началото на новата учебна година психологът от Лом Елеонора Бойчева. По думите ѝ, за да бъдат избегнати проблемите с адаптацията на първокласника, изключително важно е какъв режим има детето у дома: 


"Най-сериозен проблем срещат децата, които в дома си нямат изграден режим, нямат изградени правила. Именно тогава детето се обърква. Хубаво е, че в детската градина ги има тези правила. Предучилищната възраст всъщност е една много добра подготовка за това какво ни предстои в училище, но нека не забравяме, че там дейностите са по-игрови. В училище вече дейностите са по-сериозни. Ето защо е важно вкъщи как ще подготвим това дете и през годините назад то да е имало един малко по-сериозен режим и правила, които да е спазвало, и по то този начин, тъй като в училището има правила, които да се спазват, адаптацията би била много по-плавна и много по-лесна за самото дете."


Разговорите с малкия ученик ще му помогнат да се настрои за първия учебен ден, обясни още психологът: 

"Като цяло голяма част от децата са с позитивна нагласа към първия учебен ден, защото им предстои нещо ново и вълнуващо. Страхът е в това дали ще се справят. Но вярвам, че когато с детето имаме солидни разговори по отношение на неговите очаквания, защото неговите очаквания също са много важни, не само очакванията на възрастния, които се състоят в думите: "Сега там ще бъде по-сериозно. Сега там ще трябва да учиш, да си по-отговорен". Всичко това смущава детето, всичко това плаши детето. Затова трябва да разговаряме за неговите очаквания, да му споделим за нашия първи учебен ден, какви емоции ние сме срещнали тогава, и по този начин да му покажем, че всичко, което изпитва, е напълно естествено и в реда н нещата." 

Ако детето не желае да ходи на училище, трябва да се установи къде се корени причината за това, посочи Елеонора Бойчева:

"Има и такива деца и тук вече става дума и за по-горните класове на обучение. Важно е да се стигне до коренчето защо детето не желае. Много често зад това нежелание стоят отношения със съученици, стоят едни много потискани у него емоции, което се е притеснявало да сподели у дома, и то несамо със съученици, но и по отношение на справяне с учебния процес, които го засрамват. Затова е важно да има системни разговори детето да се чувства спокойно да споделя вкъщи, както с мама, така и с татко, с възрастните, които полагат грижи за него, и всичко това, което детето споделя да не бъде подценявано, а напротив да бъде валидирано, да бъде уважено от възрастния и след което да бъде изговорено и отработено."

Когато детето е мълчаливо, не желае да разговаря и споделя за учебната среда, изпитва гняв, прибирайки се от училище и много тъжно, отивайки там, е необходимо да се потърси помощта на  психолог. Ключова е ролята на училищния психолог. 

"Детето има нужда от разговори, независимо от възрастта си. Детето иска да говори с мама и тати, иска да говори с възрастните, полагащи грижи за него. Но реакцията на възрастния, когато детето иска да говори, е ключова дали ще продължи да се поддържа това желание детето да споделя. Затова насочвам всеки един родител, в това число и себе си, колкото и да е трудно, изслушвайте децата, не подценявайте това, през което преминават. В детските разкази има много ключови послания, които могат да предотвратят доста рискови ситуации в бъдеще. Пожелавам им удовлетворение в абсолютно всеки аспект на учебно-образователния процес - удовлетворение от представянето им в училище, удовлетворение от приятелската им среда, и, както обичам да казвам - ние понякога най-големите си уроци ги учим голямото междучасие. Така че ожулени колене, здраво сърце, здрави мечти и здраве на всички ученици, на всички педагози  и родители", добави Елеонора Бойчева.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Нутрициолог: Медът е най-доброто лекарство от природата

Пчелният мед е един от най-древните натурални продукти. Използван е от векове както за храна, така и за лекарство. Това каза  специалистът по хранене Пламена Антова и обясни, че пчелният мед съдържа много полезни вещества, които го правят изключително полезен.  "Медът съдържа изключително много аминокиселини, някъде около 18, около 27..

публикувано на 10.02.25 в 17:51

Село Бели брег - историята на една предизвестена смърт

Осма поред година питейната вода на монтанското  село Бели брег се кара с водоноска, а причината е влошеното качество на водата от местния водоизточник. ВиК-Монтана още не може да разреши проблема, разказва за патилата на местните кметският наместник, Георги Николов . В селото ползват този водоизточник от 1958 година. Преди 10 години тук..

публикувано на 10.02.25 в 17:30
Д-р Яна Валентинова

Млад зъболекар ще се грижи за денталното здраве на видинчани

Д-р Яна Валентинова е най-младият член на Районната колегия на Българския зъболекарски съюз във Видин. Завършва стоматология през октомври в Медицински университет, Крайова, Румъния. След дипломирането си се връща в родния си град, за да помага на хората от Видин да имат по-красиви усмивки. Разказва, че интересът ѝ към стоматологията се заражда още в..

публикувано на 10.02.25 в 17:12

Козлодуй ще отбележи Трифон Зарезан с дефиле на кукери и традиционни конкурси

Община Козлодуй подготвя богата програма, за да отбележи празника на виното Трифон Зарезан . Част от инициативите ще бъдат и традиционните конкурси за домашно вино и за домашно приготвено мезе. Повече подробности за предвидените събития ни разказа Величка Нейчева - директор на дирекция "Хуманитарни дейности" към Община Козлодуй...

публикувано на 10.02.25 в 15:30

В "Музикална зона": Иво Тодоров и "Обещай да ме целунеш"

   Днес ви срещам с един много креативен и иновативен човек - директора на дирекция „Дигитални програми” в Българското Национално Радио - Иво Тодоров, поет и създател на цифрово съдържание.  Дни преди празника на влюбените- 14 февруари, Иво Тодоров представя албум с 14 песни, създадени с помощта на изкуствен интелект. Компилацията е със..

публикувано на 10.02.25 в 15:21
Румяна Димитрова, имиджов консултант

Как да изглеждаме стилно без да харчим много?

В рубриката "Модни лабиринти"  днес ще си говорим за това  как да изглеждаме стилно, без да харчим много . Не е необходимо да купувате скъпи дрехи, за да изглеждате добре. Понякога е достатъчно да се уверите, че дрехите ви са добре скроени и прилягащи на тялото. Един от лесните начини да изглеждате стилно, без да харчите много, е да поддържате..

публикувано на 10.02.25 в 14:00

"Неделник" от 9 февруари 2025 година

Да се повеселим с "Неделник"! Скулпторът Александър Пройнов откри в Монтана изложба наречена „Българи - аз съм част от вас". Тя е финал на цикъла, който творецът започнал преди 27 години.  В месеца на виното и любовта, между двете дати на лозарския празник Трифон Зарезан , ви срещаме с един доказан майстор на ракия от Враца ...

публикувано на 09.02.25 в 14:24