Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Програмист - професията на настоящето и бъдещето

Снимка: личен архив



Живеем във времена, в които технологиите са напреднали до такава степен, че сме изцяло зависими от тях. Програмистите са хора, които разбират и пишат на непонятен език за повечето хора. Именно те са хората, които улесняват нашия живот ежедневно, създавайки различни софтуери, които управляват мобилните телефони, автомобилите, самолетите, различни машини в заводите и всякакви видове различни устройства. Затова програмистите са едни от най-търсените кадри в световен мащаб. 


Иван Димитров от Видин изучава програмиране от 10 години. Но го практикува професионално от 7. Той има техническо образование, но се запалва по разработването на различни софтуери впоследствие:


"Всичко започва от университета. Като цяло даже в университета не започнах с програмиране. Бакалавъра ми е "Електроника". Интересното е, че вече "Електрониката" не може без "Програмиране". Имахме много уроци по програмиране, но ме скъсаха на всичките. И ми останаха само те като изпити за първата година и през лятото седнах, и започнах да си уча "Програмирането". Но толкова много ми хареса обучението... и започнах да го практикувам отделно... И трябва да кажа, че много готини проектчета направих през това време, запознах се с много яки хора, във фирмите, в които съм бил и се радвам, че ме скъсаха."


Свободата, която дава професията "Програмист" е един от основните фактори, Иван да обича тази професия. Другият е финансовата стабилност, която осигурява:


"Това е просто на съвсем друго ниво. Това да можеш да работиш от вкъщи и от където искаш. Също така, да не забравяме и финансовата свобода, която се дава. Хората обичат да казват, че парите нямат значение, но имат значение. Няма значение като ги имаш, но като ги нямаш, имат значение. Постоянно излизат нови програмисти  от това и ставаме повече хора. Въобще няма инфлация от това, компаниите имат толкова сериозен недостиг на хора навсякъде, че доста е проблемно за световната икономика, но пroграмирането става всяка година по-лесно, по-лесно могат да навлизат хора в него и това, което много ми харесва е, че като има такъв голям избор от компании, можеш да се местиш от компания в компания и да се запознаваш с нови хора, да научаваш нови проекти, не трябва да те е страх, че утре няма да имаш работа. Това няма да го има в близкото бъдеще. Тъй като всичко вече е програмиране."


Програмирането е определено професията на настоящето, но и на бъдещето.


"Начинът, по който се развива в момента света, т.е. автоматизациите - това не води до по-малко работа, а води до повече работа, даже работата става по-хубава. В смисъл механичната работа, която е тежката, която е опасната за хората, тя бива елиминирана, в повечето случаи ги правят машини тези неща. И тези машини все пак се изисква да бъдат програмирани, да бъдат правени по специфични начини, така че да могат да работят и това пак го правят хора. Това е начина на бъдещето. Дори телефоните, което всяко приложение, което имаш - те са милиарди примерно в Google Play, те се развиват постоянно. Самите телефони се развиват. Дори и на Илън Мъск технологията, която искат да сложат чиповете в главата, вместо телефоните и това е програмиране, всичко е програмиране. В бъдещето това е, което ще еволюира нашата раса."


Ако искаш да влезеш в ИТ сферата, най-лесно би било да станеш "quality assurance", защото за този клон е нужно, основно, владеенето на английски език. За всичко останало е нужно да учиш поне една година, основните неща в програмирането, да знаеш как се пишат променливи цикли. Със сигурност има още много неща, които да научи човек. Старта е стръмен, но след това става по-лесно, обяснява Иван. 


"На по-лесни термини - ако си механик, това което искат работодателите от теб, за да започнеш работа като стажант е, по-скоро, не да знаеш как да оправяш колите, а по-скоро - да знаеш инструментите как се казват."


От една година Иван работи, като програмист, за една от най-големите вериги супермаркети в Европа. В момента той се е съсредоточил най-вече в изработването на мобилно приложение, което се стреми да спестява от времето на клиентите при пазаруване.


"Опитваме се да заместим голяма част на касиерките в магазините с това, че правим сканирането с телефона. Да може сам да сканираш продуктите си вместо да минаваш на касата и просто директно да платиш с картата, без да минаваш на касата, направо си излизаш. Това е доста готино, ще намали доста времето, което е необходимо на хората да пазаруват... Касиерките никога няма да се махнат, има си стари хора, които не могат да ги използват, има си хора, които не искат да използват подобна технология. Ще трябва да бъдат наети повече охранители. Не отрязваме професии с това, даже се слагат професии - ще има повече хора на камерите, които гледат дали сканираш правилно нещата или дали се опитваш да излъжеш по някакъв начин системата." 


 За момента това приложение съществува в Хърватия и предстои да влезе в сила и в Германия в определени магазини.  


"Все още се тества, за да се види, как се възприема от публиката и дали успяват да се справят хората с него." 


Освен с този проект, Иван работи по разработването и на други мобилни приложения. Заедно с негови приятели създават мобилната игра "The Crossworder Premium":


"Разработихме кръстословица, която е на български. Отне доста време разработването на кръстословицата. Moже да се намери в Google Play и да се играе. От около 2 години я разработвахме... и трябва да кажа, че доста неща се научиха от това, опита, който научих от там доста повиши уменията ми и съответно отвори доста врати след това.




Освен мобилната игра "The Crossworder Premium", Иван разработва, заедно със същия екип от хора, друго мобилно приложение полезно за всички дами - календар за месечният им цикъл. 


"В момента е в още начален стадии... За следенето му, може да изчислява кога ще има следващ, какво би било хубаво да се яде в определените дни във фазите на целия цикъл, дадени рецепти за това, фибри... върху какво трябва да се наблегне, кои дни е хубаво да се поразтегнеш, кои дни е хубаво да си починеш. Опитваме се да разберем първо самата биология над цялото нещо, тъй като се оказа, че е доста индивидуално."

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Предизвикателствата за пчеларите в условията на суша

Днес православната църква отбелязва Деня на св. Прокопий. В традиционната българска култура светецът се приема за закрилник на пчелите и покровител на пчеларите, затова го наричат „Прокопи пчелар“. Имат ли днес пчеларите нужда от закрила и кои са предизвикателствата пред сектора- в "Земята, която ни храни" говорим с Теодор Пушкаров - потомствен..

публикувано на 08.07.25 в 16:07

Най-добрите ученици в Националното състезание по роботика са от Видин

Две първи места и едно трето на Националното състезание по роботика "Роботика за България" в София спечелиха отборите на ПГ "Проф. д-р Асен Златаров" Видин.  В голямата надпревара училището участва с четири отбора и получи също 19 плакета, казва преподавателят по информационни технологии Гергана Георгиева. Според нея  най-важното за..

публикувано на 08.07.25 в 14:55

Жители на Флорентин изградиха зони за отдих край Дунав

Четири зони за отдих край река Дунав изградиха в село Флорентин, община Ново село.  Масите и столчетата са направени от рециклирани материали. Масите са от използвани макари за кабели, а столчета са от паднали дървета. Идеята е на кмета, а в осъществяването ѝ се включват хора по програми към община Ново село и доброволци, казва кметът Радослав..

публикувано на 08.07.25 в 14:25

Погледни Чипровци през очите на килимарката

4 дневно обучение - предизвикателство "Погледни Чипровци през очите на килимарката" организира семейство Чушкареви от Чипровци.  Работилницата  се организира за трета поредна година и предлага обучение на тъкане на чипровски килими от А до Я, започва се от вълната, минава се през багренето и се стига до тъкането и крайния продукт - мини чипровски..

публикувано на 08.07.25 в 13:00

Общинският съвет във Видин: неизпълнени приоритети, липсващи инвестиции и обвинения в корупция

В дискусии за неизпълнението на приоритетите в програмата на кмета на общината, липсващите големи инвестиции на местно ниво и отстраненият по обвинения за корупционни сделки бивш зам.-кмет на Видин Найден Йонов премина днешното заседание на общинския съвет в крайдунавския град. Най-важната тема за Видин са инвестициите, но общината вече 6..

публикувано на 08.07.25 в 12:41

Шоколадчетата от Лом с нова авторска песен и клип към нея

Вокална група  "Шоколадче" Лом създаде професионален видеоклип към авторската си песен "Великденско хоро по шопски". Песента е съвсем нова и не е изпълнявана пред публика, а за създаването на видеоклипа разказва Росица Кръстева :  "Песента се роди някъде през декември, тя е по музика и аранжимент на  Валери Костов, с когото работим от много..

публикувано на 08.07.25 в 12:10

Струпецкият манастир ще чества своя празник

На 20 юли църквата почита свети Илия, старозаветен пророк, който е възнесен жив на небето с огнена колесница.  Струпецкият манастир, посветен на Свети пророк Илия, се намира на 20 километра южно от град Мездра. Известен е още под името „Тържишки”, заради старо съседно тържище, възникнало, според предание, още по времето на Второто българско..

публикувано на 08.07.25 в 08:43