Тържествено и по традиция с много вълнение, цветя и пъстрота започна първият учебен ден. В област Видин новата учебна 2022/2023 година започва за 7892 са ученици, които ще учат в 31 учебни заведения в областта. В област Враца новата учебна година ще започне със 120 първокласници по-малко спрямо миналата година. Днес за първи път ще прекрачат училищния праг 1355 деца.Над 15 хиляди и 300 са учениците в областта. Те ще учат в 70-те училища в област Враца. Тенденцията към намаляване на учениците има и в Монтанско. На 15 септември в класните стаи ще влязат 11 701 ученика, което е с 465 по-малко от година по-рано. Първолаците също намаляват от 975 миналата година, сега се очакват 884.
Близо 1 500 ученици влязоха в класните стаи в община Мездра. 115 първокласници прекрачиха за пръв път школския праг.
Днес се навършват 60 години от откриването, през 1962 г. на някогашния Техникум по механотехника "Коста Йорданов". Тогава 150 ученици са разпределени в четири паралелки.
Основно училище "Петко Славейков" в село Василовци, община Брусарци е готово да посрещне своите ученици. Осигурени са условия, но децата са малко, коментира кметът Огнян Йорданов:
Представителна делегация от Федерална република Германия е посетила Видин за установяване на контакти с представители на държавната и местна власт, както и потенциални партньори във връзка с инвестиционни намерения. Немската делегация се състои от единадесет души, представители на държавни институции, местна власт, научни институти, федерални съсловни организации и частни юридически лица.
Електрически "библиобус" ще предлага актуални книжни творби на жителите на Видин и ще популяризира автори, предимно от Северозападна България, каза директорът на Регионална библиотека "Михалаки Георгиев" Десислава Иванова. Проектът на видинската библиотека е реализиран с подкрепата на Община Видин, обясни заместник кметът Борислава Борисова
"Магията на говора в с. Зверино, Врачанско" е новата книга на Ивана Захариева. Тя ще бъде представена на 20 септември /вторник/ от 17.30 ч. в Обща читалня на Регионална библиотека "Христо Ботев" – Враца. Регионалното краеведско дружество и Клубът на дейците на културата също участват в организацията на събитието.
С празнично шествие и поднасяна на венци Видин се преклони пред паметта на народните будители . Тържественото шествие започна в 10:45 часа от площад "Бдинци" и продължи до паметника на "Софроний Врачански". В него се включиха общински служители, учители, ученици и граждани. "Прекланяйки глава пред делото на нашите велики предци, нека бъдем..
Фотографска изложба "Лицата на Чипровци" ще бъде открита днес в Исторически музей Чипровци. Авторът на изложбата е младият творец Йоана Иванова Димитрова . Изложбата е плод на няколкомесечен труд, казва Йоана : " Срещнах се с 25 личности от Чипровци като те са от различни поколения и от различни професии. Това, което ги обединява е, че с..
От днес стартира коледната кампания на сдружение "Операция: Плюшено мече" за сбъдване на мечтите на деца и младежи в неравностойно положение. Над 250 доброволци работят за кампанията в страната. Партньор за област Видин е фондация "Подкрепа за реализация". 690 деца от социални заведения и семейства в затруднения от областта са включени в кампанията,..
На първи юли и първи ноември православната църква почита паметта на братята лечители Свети безсребърници Козма и Дамян - в България се почита сред народа като Свети Врач. Много чудни изцеления преписват преданията на двамата братя лечители, разказва архимандрит Самуил: " Те били братя от Асирия, Мала Азия. Техният баща бил езичник, той бил грък,..
Днес е Архангелова Задушница. Това е един от трите съботни дни в православния календар, които са определени за общ молитвен помен на починалите. Нарича се така, защото се отбелязва в събота преди Архангеловден. С вяра във възкресението на мъртвите и в безсмъртието на душата, в храмовете на Задушница се извършват заупокойни служби за починалите...
България отбелязва днес Деня на народните будители. Официален празник, посветен на книжовниците, просветителите и борците за национално самосъзнание, като Паисий Хилендарски, Васил Левски, Иван Вазов и много други. Началото на празника е поставено още през 1909 г. в Пловдив, а през 1922 г. Народното събрание го обявява за официален ден на "всички..
Фелдшер на 66 години е нападнат и удрян от роднини на пациент при посещение на адрес в криводолското село Краводер. Медикът работи към филиала на Центъра за спешна медицинска помощ в Криводол. По първоначална информация роднини на пациента, за който е подаден сигнал за стомашно неразположение, са нанесли удари по главата на фелдшера, защото той им е..