Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Най-висока за последните 24 години

Почти 18 % достигна инфлацията

Ст. Панчев: Предизборните кампании обещават политики, които ще я засилят

Снимка: Радио ВИДИН



17,7 %, т.е два пъти по-висока от останалите страни в Еврозоната, е инфлацията в края на месец август, което е и нов рекорд за последните 24 години.

Повишаването на цените не само намалява покупателната способност на текущите доходи, а топи и депозитите в банките, отчита още националната статистика. Инфлацията е изтрила 19 милиарда лева от спестяванията на хората и фирмите.

Покачването на цените се дължи и на чисто български фактори, а не само на покачването на цените на тока и горивата на международните пазари, каза икономистът Стоян Панчев.

"Основната причина, която мога да извадя, е паричната политика на централните банки от 2020 година, реакциите им срещу пандемията и пандемичното затваряне. Големите Централни банки напечатаха голямо количество пари, тези пари бяха вляни в икономическата система, по този начин се създаде допълнително търсене, докато предлагането е ограничено, та като комбинираш много високо търсене с ограничено предлагане веднага скачат цените. Това е формулата на достигането до тази висока инфлация. Разбира се, има разни фактори чисто български - високият бюджетен дефицит, т.е когато държавата харчи повече от това, което може да събере като данъци".

При на практика нулевите лихви по депозитите на всеки 1000 лева в банка хората и фирмите губят по 177 лева през последните 12 месеца. 

Такава висока инфлация не е имало от Жанвиденовата зима през 1997 година.

"Чак картинката от времето на Виденов аз не очаквам да се случи, най-малкото защото започна повишаването на лихвените проценти, което ако е достатъчно голямо и навременно, може да огранични търсенето и съответно да намали ръста на цените, т.е да не стигнем до хиперинфлационни епизоди. Малка е вероятността това да се повтори. Ще има със сигурност проблем с цената на енергийните ресурси, най-много зависи от войната в Украйна. Ако върви към форма на приключване, ще е по-малък проблемът, ако се разразява по-тежък конфликт - ще е по-сериозен. Моето очакване за самата инфлация е темпът на ръст да се забави. Дори е възможно конкретно в България да сме достигнали някакъв локален пик, т.е за август да е най-високата стойност".
Стоян Панчев
В рамките на година храните са поскъпнали с 23,6 %, показват данните на НСИ. Най-голямо е покачването на цените на олиото и маслото - 44,5 %, и на млякото, млечните продукти и яйцата - с 31,8 %. Хлябът и зърнените храни са поскъпнали с 27,8 % за година, а месото и месните продукти с 23 %. 

Всичко това води до увеличаване на разходите за храна в бюджетите на домакинствата в страната. Поскъпването от своя страна означава свиване на потреблението. 

"Аз очаквам, ако войната не се разрази с по-голяма сила, затишие в скока на цената на енергията. В последните 2-3 седмици цената на газа - той е изключително волатилен, скача, пада, скача, пада. Цялостното ниво със сигурност ще е по-високо от това, което сме свикнали обаче. Дори когато бяха реализирани големите спадове през последната седмица, ние се върнахме към цените от 9 август. Цената изобщо не е спаднала до тази от 2020 или 2021 година. Има спадове, които не ни връщат в изходна позиция. Що се отнася до храните - мисля, че цената на храната ще расте, макар да е възможно да е с по-бавни темпове".

Личната инфлация за едно тричленно семейство от двама възрастни и едно дете е 19 %, изчислява калкулаторът на НСИ. Семейство, което всеки месец дава 600 лева за храна, 50 лева за алкохол, 100 лева за дрехи, 200 лева за бензин, 50 лева за лекарства, а сметките за ток, вода и парно са средно по 80, 30 и 120 месец. Освен това домакинството дава по 1000 лева за ремонти на година, а за почивка - 3000. Годишната инфлация на такова семейство е точно 19 %. 

Властта в България до този момент неглижира тотално инфлацията, а към този момент предизборните кампании акцентират върху мерки, които ще я повишат допълнително, обясни още Панчев.

"Всички власти досега седяха с широко затворени очи, наблюдавайки идването на инфлацията. През 2021 година някъде по това време тя вече беше започнала да расте, хората не я усещаха с такива размери, но вече от половин година имаше икономици, които предупреждавахме. В обсъждането на бюджета инфлацията не беше спомената. Беше пренебрегната тема. Истината е, че като гледам какво обещават партиите, те по-скоро искат да увеличат инфлацията. От една страна, предвиждат по-големи харчове, по-големи дефицити, от друга страна, влизането в Еврозоната, което го обещават почти всички, също ще увеличи инфлацията. Не виждам политики, да се говори за политики, които ще намалят инфлацията. Това е разбираемо, защото това са политически болезнени. Освен ако не намаляваме данъци, което политически е приемливо, всички останали начини за намаляване на инфлацията минават през някакъв вид болка, икономическо страдание, което не е популярно пред урните".

Очакванията на видинчани са инфлацията да продължи да расте и през зимата.

"Промени се животът, но когато поскъпва токът, поскъпва всичко... Чудя се как се справят другите, непосилно е... Проблемът е световен, но при нас е най-тежко".

През август 2022 г. месечната инфлация е 1.2% спрямо предходния месец.






БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

"Бог е любов", с която трябва да живеем

"Който обича баща или майка повече от Мене, не е достоен за Мене" (Мат. 10:37) "В първата Неделя след Петдесетница, когато празнуваме снизхождането на Светия Дух и рождения ден на Църквата Христова, е определено да се празнуват заедно всички светии. Всички онези човеци, които със земния си живот са доказали, че са достойни за..

публикувано на 30.06.24 в 08:00
Антонина Лозанова печели приза

Видинчанката Антонина Лозанова с поредни успехи

Днес се  срещаме с една видинчанка, която не спира да ни изненадва със своите нови и нови постижения. Срещали сме вече с нея по различни поводи. Тя се казва Антонина Лозанова , фотограф, до скоро и наш колега журналист. Поводът да си говорим с Тони е това, че неотдавна тя беше селектирана от платформата " Forbes" България , която събира на..

публикувано на 28.06.24 в 16:00
Врачански митрополит Григорий

Митрополит Григорий - духовният водач на Врачанска епархия

След седем години начело на Врачанска епархия , в митрополит Григорий врачани разпознаха своя духовен водач. Разпознаха го и по-ревностните във вярата и тези, които имат търсения само по големите празници. С всеотдайно служение на Бога и в полза на ближните, с неуморни дела в изпълнение на мисията на Църквата в света, с пастирска любов и личен..

публикувано на 28.06.24 в 13:50
Видински митрополит Даниил

Видинският митрополит Даниил - духовникът и човекът

Митрополит Даниил , един от тримата, сред които ще е изборът на български патриарх, оглавява Видинската епархия вече повече от шест години. Преди това е викарий на митрополита на САЩ, Австралия и Канада Йосиф. Роден е в Смолян със светското име Атанас Николов. Канонически е утвърден за Видински митрополит на 4 февруари 2018 г...

публикувано на 28.06.24 в 13:30

Четиридневният фестивал „The River“ превръща Видин в град на изкуствата

Тази година Видин става сцена на нещо изключително - за първи път се обединяват в едно два от най-обичаните фестивали в региона - "Vidin Art Festival" и "The River ".  От днес, 28 юни, до 1 юли, жителите на Видин и гостите на града ще имат възможността да се потопят в атмосферата на едно четиридневно емоционално събитие, което ще..

обновено на 28.06.24 в 09:55

Съюзът на хлебарите: Най-търсените видове хляб може да изчезнат от пазара след 1 юли

От незапомнени времена хлябът е основна храна за българина. Народът вярвал, че хлябът може и да лекува. Месенето на хляб се съпровожда с различни обреди - било за добро или лошо, за раждане или смърт. Има ли хляб, сложен на трапезата, това означава, че има още живот в къщата. От тук и старата българска поговорка "Никой не е по-голям от хляба" е..

публикувано на 27.06.24 в 17:30

31-вата Антарктическа експедиция през погледа на д-р Снежана Русинова

Фотоизложба "От Антарктида до биотехнологията в България" е подредена в Народно читалище "Постоянство-1856" в град Лом. На нея са показани 27 фотографии от участието на гл. асистент д-р Снежана Русинова в 31-вата Национална антарктическа експедиция и част от експерименталната ѝ работа след експедицията.  "Изложбата отразява няколко..

публикувано на 27.06.24 в 16:24