Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Най-висока за последните 24 години

Почти 18 % достигна инфлацията

Ст. Панчев: Предизборните кампании обещават политики, които ще я засилят

Снимка: Радио ВИДИН



17,7 %, т.е два пъти по-висока от останалите страни в Еврозоната, е инфлацията в края на месец август, което е и нов рекорд за последните 24 години.

Повишаването на цените не само намалява покупателната способност на текущите доходи, а топи и депозитите в банките, отчита още националната статистика. Инфлацията е изтрила 19 милиарда лева от спестяванията на хората и фирмите.

Покачването на цените се дължи и на чисто български фактори, а не само на покачването на цените на тока и горивата на международните пазари, каза икономистът Стоян Панчев.

"Основната причина, която мога да извадя, е паричната политика на централните банки от 2020 година, реакциите им срещу пандемията и пандемичното затваряне. Големите Централни банки напечатаха голямо количество пари, тези пари бяха вляни в икономическата система, по този начин се създаде допълнително търсене, докато предлагането е ограничено, та като комбинираш много високо търсене с ограничено предлагане веднага скачат цените. Това е формулата на достигането до тази висока инфлация. Разбира се, има разни фактори чисто български - високият бюджетен дефицит, т.е когато държавата харчи повече от това, което може да събере като данъци".

При на практика нулевите лихви по депозитите на всеки 1000 лева в банка хората и фирмите губят по 177 лева през последните 12 месеца. 

Такава висока инфлация не е имало от Жанвиденовата зима през 1997 година.

"Чак картинката от времето на Виденов аз не очаквам да се случи, най-малкото защото започна повишаването на лихвените проценти, което ако е достатъчно голямо и навременно, може да огранични търсенето и съответно да намали ръста на цените, т.е да не стигнем до хиперинфлационни епизоди. Малка е вероятността това да се повтори. Ще има със сигурност проблем с цената на енергийните ресурси, най-много зависи от войната в Украйна. Ако върви към форма на приключване, ще е по-малък проблемът, ако се разразява по-тежък конфликт - ще е по-сериозен. Моето очакване за самата инфлация е темпът на ръст да се забави. Дори е възможно конкретно в България да сме достигнали някакъв локален пик, т.е за август да е най-високата стойност".
Стоян Панчев
В рамките на година храните са поскъпнали с 23,6 %, показват данните на НСИ. Най-голямо е покачването на цените на олиото и маслото - 44,5 %, и на млякото, млечните продукти и яйцата - с 31,8 %. Хлябът и зърнените храни са поскъпнали с 27,8 % за година, а месото и месните продукти с 23 %. 

Всичко това води до увеличаване на разходите за храна в бюджетите на домакинствата в страната. Поскъпването от своя страна означава свиване на потреблението. 

"Аз очаквам, ако войната не се разрази с по-голяма сила, затишие в скока на цената на енергията. В последните 2-3 седмици цената на газа - той е изключително волатилен, скача, пада, скача, пада. Цялостното ниво със сигурност ще е по-високо от това, което сме свикнали обаче. Дори когато бяха реализирани големите спадове през последната седмица, ние се върнахме към цените от 9 август. Цената изобщо не е спаднала до тази от 2020 или 2021 година. Има спадове, които не ни връщат в изходна позиция. Що се отнася до храните - мисля, че цената на храната ще расте, макар да е възможно да е с по-бавни темпове".

Личната инфлация за едно тричленно семейство от двама възрастни и едно дете е 19 %, изчислява калкулаторът на НСИ. Семейство, което всеки месец дава 600 лева за храна, 50 лева за алкохол, 100 лева за дрехи, 200 лева за бензин, 50 лева за лекарства, а сметките за ток, вода и парно са средно по 80, 30 и 120 месец. Освен това домакинството дава по 1000 лева за ремонти на година, а за почивка - 3000. Годишната инфлация на такова семейство е точно 19 %. 

Властта в България до този момент неглижира тотално инфлацията, а към този момент предизборните кампании акцентират върху мерки, които ще я повишат допълнително, обясни още Панчев.

"Всички власти досега седяха с широко затворени очи, наблюдавайки идването на инфлацията. През 2021 година някъде по това време тя вече беше започнала да расте, хората не я усещаха с такива размери, но вече от половин година имаше икономици, които предупреждавахме. В обсъждането на бюджета инфлацията не беше спомената. Беше пренебрегната тема. Истината е, че като гледам какво обещават партиите, те по-скоро искат да увеличат инфлацията. От една страна, предвиждат по-големи харчове, по-големи дефицити, от друга страна, влизането в Еврозоната, което го обещават почти всички, също ще увеличи инфлацията. Не виждам политики, да се говори за политики, които ще намалят инфлацията. Това е разбираемо, защото това са политически болезнени. Освен ако не намаляваме данъци, което политически е приемливо, всички останали начини за намаляване на инфлацията минават през някакъв вид болка, икономическо страдание, което не е популярно пред урните".

Очакванията на видинчани са инфлацията да продължи да расте и през зимата.

"Промени се животът, но когато поскъпва токът, поскъпва всичко... Чудя се как се справят другите, непосилно е... Проблемът е световен, но при нас е най-тежко".

През август 2022 г. месечната инфлация е 1.2% спрямо предходния месец.






БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Как съседи във Видин се оказаха с глоба от Енергото, без да подозират

След ремонт на ел. табло във вход на жилищен блок във Видин, съседи се оказаха с глоба от Енергото за 1600 лева. Твърдят, че нямат вина и търсят правата си. От администрацията на омбудсмана им отговарят, че проблемът с начисляването на корекция на електрическа енергия за минал период е на вниманието на омбудсмана от години и многократно са..

публикувано на 18.12.24 в 16:00

Симфониета-Видин с концерт в подкрепа на "Българската Коледа"

Поредица от концерти в подкрепа на "Българската Коледа" представя Симфониета-Видин . Оркестърът вече гостува в София и Стара Загора. Тази вечер е концертът в Пловдив, а в петък програмата ще бъде изпълнена в Културен център "Жул Паскин" във Видин. Според диригента Петър Димитров именно там ораторията "Месия" от Хендел, която е част от програмата..

публикувано на 18.12.24 в 14:00

Библиотеката в Мездра ще награди изявени читатели

Активни читатели на библиотеката към мездренското читалище "Просвета" ще бъдат отличени тази вечер. Общо 18 души ще получат награди от книжната заемна. Над 500 са официално регистрираните читатели, но според библиотечните специалисти реално са много повече. Това обясни главният библиотекар Павлина Русева .  "Може да се каже, че беше добра и..

публикувано на 18.12.24 в 13:00

В мездренско училище си възстановиха библиотеката

Нова училищна библиотека има в Професионална гимназия "Васил Левски" в Мездра. В нея има различни видове учебници, но фонда се попълва и с книги. Към момента книгите са 704 броя, до Коледа ще станат 1000, тъй като се получават постоянно дарения, каза директорът Мирослав Павлов: "Ние имаме вече сърце в училището - това се случи..

публикувано на 17.12.24 в 15:05

Д-р Надя Борисова, ортодонт: Профилактиката е инвестиция в здравето на децата

Доброто дентално състояние на детето е основата за неговото добро общо здравословно състояние. Това обясни в "Направление здраве" д-р Надя Борисова, специалист ортодонт със собствена практика в Португалия, един от организирането на Дентална академия у нас. По думите ѝ колкото по-рано се установи даден ортодонтски проблем, толкова по-лесно ще се..

публикувано на 17.12.24 в 12:40

Увеличават местни такси и цени на услуги в община Видин

Община Видин предвижда увеличение на местни такси и цени на някои от услугите, които предоставя на гражданите. Основната причина за изготвяне на проекта за изменение на действащата в момента Наредба е увеличението на размера на минималната работна заплата за страната от 710 лева до 1077 лева от 01 януари 2025 година.   По-голяма част от..

публикувано на 17.12.24 в 12:30

Ученици представят коледна пиеса във Враца

Учениците от СУ "Козма Тричков" във Враца подготвят театрална пиеса в стихотворна форма със заглавие "Недоволни по Коледа" . В нея взимат участие 20 ученици от 5-и до 8-и клас, разказва  Горица Маджарска , преподавател в учебното заведение и автор на представлението: "Пиесата ще бъде част от коледното ни тържество в училище... Децата ще..

публикувано на 17.12.24 в 12:00