Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

КНСБ с национална протестна акция- какви са исканията?

Снимка: Фейсбук

През третото, както и през предходните две тримесечия на 2022 година, делът на българите, които изпитват затруднения да покриват ежедневните си разходи, е относително висок- над 75%. С известни затруднения са 37,1% от анкетираните, 28,5% определят покриването на ежедневните разходи като трудно, а 12,9 на сто като много трудно. Данните са от допълнителна анкета на Националния статистически институт към Наблюдението на домакинските бюджети. Проучването прави тримесечен мониторинг на промените в условията на живот на домакинствата в резултат на пандемията от COVID-19. Анкетирани са почти 6000 души на възраст 16 и повече навършени години от 3053 домакинства. Относително лесно могат да покрият ежедневните си разходи 18,2% от анкетираните, а едва 3,3 на сто не изпитват никакви затруднения. Успяват ли българите да се справят с икономическата криза и има ли промяна в доходите на домакинствата? Основните причини за минимално нарастване на доходите и през трите изследвани тримесечия са увеличение на пенсиите и социалните помощи и индексиране/преизчисляване на заплатите. Намаление на доходите за последните 12 месеца са посочили 7,7 на сто от анкетираните, като основните причини са загуба на работа, безработица или фалит на собствената фирма, намаляване на работното време, надницата или заплатата. За анализ на ситуацията потърсихме Адриан Николов, икономист от Института по пазарна икономика у нас:

"Това, което виждаме като цяло е забавяне на темпа на нарастване на потребителските цени, като на практика пика беше през юни, тоест вече през юли и август имаме една тенденция към забавяне, но разбира се инфлацията остава много висока. На годишна база говорим за повишение от 17%, което е много голям ръст, невиждан от 1998 година насам. В момента наблюдаваме просто спад или по- скоро забавяне на ръста там, където бяха най- големите повишения преди това- говорим за горива, говорим за хляб, говорим за хранителни продукти, за зеленчуци. Най- накрая пазарите на горивата реагираха на спада на цените на суровините на международните пазари, съответно, преди време и цените на бензините паднаха под 3 лева от много време, но и политиката на правителството играе своята роля ... При доходите на домакинствата се наблюдава една много интересна тенденция- те също бележат ръст и буквално с фотофиниш устояват на промените на  цените за същия период."- обясни Адриан Николов.

В началото на седмицата от КНСБ започнаха Национална протестна акция под наслов "Да защитим доходите от инфлацията и работните места в кризата". Основните искания са повишаване на доходите и предприемане на мерки за овладяване на инфлацията и излизане от икономическата криза. В рамките на кампанията в продължение на месец ще се проведат редица акции в различни райони на страната. Началото бе поставено в понеделник в София в пространството между Министерския съвет, Народното събрание и президентството. 

"Ние няма да се уморим да искаме от нашите управляващи да защитават българския интерес в Брюксел. Няма как България да приеме и да направи това, което е записано в плана за възстановяване и устойчивост в две ключови реформи, касаещи Зелената сделка. Едната е намаляване с 40% на въглеродните емисии 2026 година, спрямо 2019 година- това е невъзможно да се случи, така че някой трябва да го предоговори. Второто нещо е да не започва либерализацията на цената на ел. енергията за бита от 1 януари 2023 година."- обяви президентът на КНСБ Пламен Димитров.

Какви още са исканията на синдикатите- разговаряхме и с Тодор Капитанов, вицепрезидент на КНСБ и председател на стачния комитет:

"Повишаване на работните заплати на абсолютно всички работещи българи с процент, който да компенсира загубата на парични средства от инфлацията, която в момента подминава 17%. По последни данни, с които КНСБ разполага, пряко от работещите хора чрез проучване се оказа, че 80% от запитаните синдикални лидери по места казват, че имат увеличения на работните заплати, но масово увеличенията са между 5 и 15%, което реално по никакъв начин не компенсира инфлацията ... Няма никакви политически искания от страна на КНСБ, а исканията ни са само в областта на социалния живот на българите, за което срещаме и подкрепата на на нашите съмишленици от другия синдикат."- уточни още Тодор Капитанов, вицепрезидент на КНСБ.

Основните причини за увеличение на доходите и през трите изследвани тримесечия са увеличението на пенсиите и социалните помощи и индексиране или преизчисляване на заплатата, сочат данните на НСИ. Подкрепят ли видинчани исканията на синдикатите и обявената от тях национална протестна акция?

"Аз работя в частния сектор и имам добри доходи- само инфлация от рода на "виденовата" би ме притеснила. Не може безкрайно да се вдигат заплатите, защото инфлацията може да стане и 5000% и тогава и минималната работна заплата трябва да стане 5000 лева- кой може да си го позволи? ... Като инициатива и като говорене е добре, ние вече свикнахме. Ние българите не знам що за нация сме, при условие, че вярваме всекиму и не вярваме всекиму ... Задължително трябва да се вдигне минималната работна заплата, защото в момента даже и със средната работна заплата не се живее добре."- коментираха видинчани.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл към материала.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Село Септемврийци очаква своя църковен храм

 Екипът на радио Видин гостува в село Септемврийци, община Димово. В България има още едно село с това име и то се намира в община Вълчедръм. В миналото селото е носило името Толовица и е било част от община Лом, но по време на социализма се преименува в Септемврийци, поради факта, че от селото има участници в Септемврийското въстание през 1923 и..

публикувано на 07.02.25 в 12:05

Граждански организации с призив към политиците за подкрепа на равенството между половете

Българска платформа към Европейско женско лоби отправи призив към политиците за подкрепа на равенството между половете. В отворено писмо до настоящото редовно правителство обръщат внимание на факта, че в състава на 105-ия кабинет има само една жена. Правят аналогия с периода 1947-1949 година, когато в управлението на страната има 23-ма..

публикувано на 06.02.25 в 12:57

Превръщат ли се в лукс "белите пари за черни дни"?

Според изследване на "Тренд" 73% от българите не спестяват, 90% не инвестират, а 84% разчитат единствено на доходите си от заплата и пенсия. Сънародниците ни не са големи оптимисти за тази година, като повечето от тях очакват стандартът им на живот да остане същия като миналата година. Това означава, че българите до голяма степен не..

публикувано на 05.02.25 в 10:45

Подходящ модел за България ли е президентската република?

Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска.  На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..

публикувано на 04.02.25 в 13:32

Кои са основните причини за катастрофите у нас

Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките.  След..

публикувано на 03.02.25 в 11:05

Кметът на Флорентин: Искам да променя облика на селото към по-добро

  Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..

публикувано на 31.01.25 в 11:20

Ще се присъединим ли (и кога) към Еврозоната?

Присъединяването на България към Еврозоната е ключов приоритет на новото редовно правителство, по който се работи усилено и в тясна координация с партньорите от Европейската комисия. Това е потвърдил министър-председателят Росен Желязков на среща с българския еврокомисар Екатерина Захариева.  От думите на премиера, става ясно, че България ще..

публикувано на 30.01.25 в 10:00