Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

КНСБ с национална протестна акция- какви са исканията?

Снимка: Фейсбук

През третото, както и през предходните две тримесечия на 2022 година, делът на българите, които изпитват затруднения да покриват ежедневните си разходи, е относително висок- над 75%. С известни затруднения са 37,1% от анкетираните, 28,5% определят покриването на ежедневните разходи като трудно, а 12,9 на сто като много трудно. Данните са от допълнителна анкета на Националния статистически институт към Наблюдението на домакинските бюджети. Проучването прави тримесечен мониторинг на промените в условията на живот на домакинствата в резултат на пандемията от COVID-19. Анкетирани са почти 6000 души на възраст 16 и повече навършени години от 3053 домакинства. Относително лесно могат да покрият ежедневните си разходи 18,2% от анкетираните, а едва 3,3 на сто не изпитват никакви затруднения. Успяват ли българите да се справят с икономическата криза и има ли промяна в доходите на домакинствата? Основните причини за минимално нарастване на доходите и през трите изследвани тримесечия са увеличение на пенсиите и социалните помощи и индексиране/преизчисляване на заплатите. Намаление на доходите за последните 12 месеца са посочили 7,7 на сто от анкетираните, като основните причини са загуба на работа, безработица или фалит на собствената фирма, намаляване на работното време, надницата или заплатата. За анализ на ситуацията потърсихме Адриан Николов, икономист от Института по пазарна икономика у нас:

"Това, което виждаме като цяло е забавяне на темпа на нарастване на потребителските цени, като на практика пика беше през юни, тоест вече през юли и август имаме една тенденция към забавяне, но разбира се инфлацията остава много висока. На годишна база говорим за повишение от 17%, което е много голям ръст, невиждан от 1998 година насам. В момента наблюдаваме просто спад или по- скоро забавяне на ръста там, където бяха най- големите повишения преди това- говорим за горива, говорим за хляб, говорим за хранителни продукти, за зеленчуци. Най- накрая пазарите на горивата реагираха на спада на цените на суровините на международните пазари, съответно, преди време и цените на бензините паднаха под 3 лева от много време, но и политиката на правителството играе своята роля ... При доходите на домакинствата се наблюдава една много интересна тенденция- те също бележат ръст и буквално с фотофиниш устояват на промените на  цените за същия период."- обясни Адриан Николов.

В началото на седмицата от КНСБ започнаха Национална протестна акция под наслов "Да защитим доходите от инфлацията и работните места в кризата". Основните искания са повишаване на доходите и предприемане на мерки за овладяване на инфлацията и излизане от икономическата криза. В рамките на кампанията в продължение на месец ще се проведат редица акции в различни райони на страната. Началото бе поставено в понеделник в София в пространството между Министерския съвет, Народното събрание и президентството. 

"Ние няма да се уморим да искаме от нашите управляващи да защитават българския интерес в Брюксел. Няма как България да приеме и да направи това, което е записано в плана за възстановяване и устойчивост в две ключови реформи, касаещи Зелената сделка. Едната е намаляване с 40% на въглеродните емисии 2026 година, спрямо 2019 година- това е невъзможно да се случи, така че някой трябва да го предоговори. Второто нещо е да не започва либерализацията на цената на ел. енергията за бита от 1 януари 2023 година."- обяви президентът на КНСБ Пламен Димитров.

Какви още са исканията на синдикатите- разговаряхме и с Тодор Капитанов, вицепрезидент на КНСБ и председател на стачния комитет:

"Повишаване на работните заплати на абсолютно всички работещи българи с процент, който да компенсира загубата на парични средства от инфлацията, която в момента подминава 17%. По последни данни, с които КНСБ разполага, пряко от работещите хора чрез проучване се оказа, че 80% от запитаните синдикални лидери по места казват, че имат увеличения на работните заплати, но масово увеличенията са между 5 и 15%, което реално по никакъв начин не компенсира инфлацията ... Няма никакви политически искания от страна на КНСБ, а исканията ни са само в областта на социалния живот на българите, за което срещаме и подкрепата на на нашите съмишленици от другия синдикат."- уточни още Тодор Капитанов, вицепрезидент на КНСБ.

Основните причини за увеличение на доходите и през трите изследвани тримесечия са увеличението на пенсиите и социалните помощи и индексиране или преизчисляване на заплатата, сочат данните на НСИ. Подкрепят ли видинчани исканията на синдикатите и обявената от тях национална протестна акция?

"Аз работя в частния сектор и имам добри доходи- само инфлация от рода на "виденовата" би ме притеснила. Не може безкрайно да се вдигат заплатите, защото инфлацията може да стане и 5000% и тогава и минималната работна заплата трябва да стане 5000 лева- кой може да си го позволи? ... Като инициатива и като говорене е добре, ние вече свикнахме. Ние българите не знам що за нация сме, при условие, че вярваме всекиму и не вярваме всекиму ... Задължително трябва да се вдигне минималната работна заплата, защото в момента даже и със средната работна заплата не се живее добре."- коментираха видинчани.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл към материала.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Скорошното ни влизане в еврозоната е напълно реално и постижимо

Ставаме ли бавно, но сигурно, пълноправни, равнопоставени и интегрирани европейци? След приемането ни и в сухопътния Шенген, трябва ли следващата ни цел да бъде еврозоната? По темата в "Посоките на делника" разговаряме с икономиста Румен Гълъбинов. "България и Румъния дълго време понасяха негативи, преки и косвени загуби, както и пропуснати..

публикувано на 17.12.24 в 13:25

Росица Кирова: Шенген ще се отрази положително на Видин

България и Румъния стават пълноправни членове на Шенгенското пространство на свободно движение на хора и стоки, след от 1 януари 2025 г. От този момент българите ще могат да пътуват напълно свободно през българо-гръцката граница. В рамките на 6 месеца ще се запази граничният контрол между България и Румъния, но той ще бъде много по-облекчен...

публикувано на 17.12.24 в 11:29

Съобразени ли са специалностите в образованието с нуждите на пазара на труда

На кръгла маса за образованието и пазара на труда бяха идентифицирани основни проблеми в сферата на образованието. Сред тях са: нисък дял на учениците, завършващи средно образование - около 50%; несъответствие между образованието и нуждите на пазара на труда; нужда от популяризиране на професионалното образование; остарели методи на..

публикувано на 16.12.24 в 15:32

Хората на Хубавене - всички заедно в труд и празник

Екипът на Радио ВИДИН гостува на село Хубавене, община Роман. Местните не помнят откъде се е появило днешното име, но смятат, че идва от факта, че в него живеят добри, работни и хубави хора.  До селото ни отвежда нов, асфалтиран път. В центъра ни посреща кокетно малко площадче, тук е и паметникът на загиналите във войните 1912-1913, 1915-..

публикувано на 13.12.24 в 12:00
Теодор Димокенчев

Теодор Димокенчев: Стабилно редовно управление ще има, когато се появи нов субект

Започнаха срещите на държавния глава с партиите преди връчването на първия мандат за кабинет.  Лидерът на най-голямата парламентарна група Бойко Борисов предложи правителство на ГЕРБ, оглавено от него, в което да участват още ПП-ДБ, БСП и ИТН.  Първата политическа сила е готова да получи папката идната седмица.  Част от втората парламентарна..

публикувано на 12.12.24 в 10:00

Крие ли рискове новият проектобюджет?

От Министерството на финансите официално публикуваха разчетите на Бюджет 2025. Изчислено е приходите да бъдат под 93 млрд. лева при разходи, гонещи 99 млрд. Според този последен проект дупката в бюджета ще бъде около 6,5 млрд. лв. Това означава, че успяваме да задържим в рамките 3% дефицит, който е нужен за приемане в еврозоната. Освен това се..

публикувано на 11.12.24 в 10:45
Андрей Вълчев, народен представител от БСП-Обединена левица

Андрей Вълчев: Надявам се страстите да утихнат и политиците да проявят държавническо поведение

След 26 дни безплодни опити и 10 гласувания Народното събрание най-накрая успя да си избере председател - експертът по конституционно право и преподавател в Софийския университет доц. Наталия Киселова, която влезе в парламента като част от гражданската квота на БСП-Обединена левица. Този акт "отпуши" процедурата за съставяне на правителство и днес..

публикувано на 10.12.24 в 13:32