Във Видинския драматичен театър "Владимир Трандафилов" започнаха репетициите на пиесата "Езоп". Режисьор е Гълъб Бочуков, сценограф Николай Нинов. Пиесата е писана през 1952 година от драматурга и театрален критик Гилерме Фигейредуи. С нея той придобива световна известност. Веднага след написването ѝ, пиесата е поставяна в много театри, в това число и в Болшой театър.
"Една, бих казал, любопитна, интересна и малко позабравена пиеса... В България също е правена през годините, даже аз с интерес научих, че и във вашият театър във Видин е правена преди години. Историята за баснята на Езоп - това което се споменава, че е бил роб на Ксант и поради кражба го хвърлят от най-високата скала в Гърция - Химпейската скала. Такова е било смъртното наказание. Един човек, който въобще не обича да краде, даже не знае какво точно значи кражба, но естествено той е обвинен, за това че написва една басня за делфийците. Баснята е за "Щуреца и за мравката", българския вариант на баснята "Баба мравка где така? Тичам, щурчо за храна", оказва се, че тази весела и забавна история е довела до смъртта на Езоп", обясни режисьорът Гълъб Бочуков, директор на Театрално-музикален център - Кърджали.
В наше време това е изключително актуална пиеса. Темата за свободата, за компромиса, темата за любовта, за предателството - те винаги ще бъдат вечни, споделя режисьорът:
"Историята е любопитна и от историческа гледна точка. Това са вечните теми - за любовта, за свободата и за жертвата, която човек трябва да направи, за да има или да няма едно от тези неща."
В ролята на Ксант влиза Красимир Рангелов, а в тази на неговия роб Езоп е синът му Иван Рангелов, който споделя, че за него е изключително предизвикателство да се превъплъти в ролята на Езоп:
"Ролята на Езоп - тя е много тясно свързана и с ролята на Ксант... Много е интересна връзката между тях двамата, защото виждаме как господаря и роба са зависими един от друг. Виждаме двете лица на една монета, как не могат един без друг."
Иван признава, че този образ е наистина труден за изграждане. Общото, което намира между себе си и Езоп е копнежа му за свобода и за красота.
Любимата му реплика от пиесата е: "Избирам наказанието на свободните хора!"
В пиесата "Езоп" участват и актьорите Велина Колева, Фиданка Рангелова, Николай Янев и Бисер Маринов.
Врачанският театър ще представи поредното си ново заглавие в репертоара. На 9 и 10 април в камерната зала ще се изиграят премиерните спектакли на „12 разгневени мъже" от Реджиналд Роуз, чийто режисьор е Петринел Гочев. В спектакъла, както показва заглавието, участват 12 мъже, но и две жени. Каква е тяхната роля разказва режисьорът Петринел Гочев..
Възстановиха средновековния таран в крепостта „Баба Вида“ във Видин. Древното стенобойно оръжие е останало от снимките на някои от многото исторически филми, снимани в крепостта, но с течение на годините е започнало да се руши. С помощта на майстора дърводелец Венелин Йорданов вече е възстановено. Тараните са мощни машини за разбиване на..
В Международния ден на ромите, 8 април, успяхме да съберем четирима приятели от квартал "Нов път" във Видин. Те са успешни млади хора, които се реализират в различни области на живота, но неизменно с тях вървят музиката и артистичността. Приятелството им става по-силно, защото създават своя музикална група - "Northwest 3700". В нея всеки дава..
Дванайсетокласничката Ясмина Витанова, която учи специалност "Търговия" в ПГ "Проф. д-р Асен Златаров" във Видин се класира на трето място в Националното състезание по предприемачество "Най-добра бизнес идея". Съревнованието на тема "Устойчиво развитие на селския туризъм" се проведе в град Кюстендил. Проектът на Ясмина и нейния екип показва..
Николай Евгениев, зрелостник на видинската природо-математическа гимназия, вече е студент във Факултета по математика и информатика (ФМИ) на Софийския университет "Свети Климент Охридски". Това стана възможно след като той се нареди на четвърто място във втория кръг на Националното състезание по елементарна математика "Проф. Борислав..
На 8 април отбелязваме Международния ден на ромите , който се се чества от 1992 г. от ООН и Европейския съюз. Началото на световното ромско движение за утвърждаване и развитие на ромската култура и идентичност се поставя през 1971 година в Лондон, когато се провежда за първи път световен ромски конгрес. Днес този ден се смята за "Ромското..
Пандемията от COVID-19 оказа дълбоко въздействие върху всички аспекти на живота, но тя повлия включително и върху начина, по който се обличаме. Тази внезапна промяна в ежедневието, преминаването към работа от вкъщи и ограниченията върху социалния живот доведоха до коренна трансформация в модните тенденции. Какво се случи? Комфортът се превърна..