Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Час при зъболекаря" - едно добро начало за добро орално здраве

Снимка: Радио Видин


Радио Видин дава началото на нова рубрика - "Час при зъболекаря", която ще се реализира в партньорство с лекаря по дентална медицина д-р Олга Папушева. Общата ни цел е превенция на оралните заболявания сред най-малките, или с други думи - здрави и красиви детски усмивки, тъй като ситуацията в момента е тревожна, обясни зъболекарят с пациенти в общините Видин, Чупрене, Ружинци и Брусарци:

"Моментната ситуация е тревожна, поне това, което стига до мен, до моя кабинет като възрастни пациенти и в частност като деца. Малка е бройката на децата, които идват без никакъв проблем или идват просто за една профилактика, доведени от родителите си. Обикновено идват, когато проблемът е много назрял и това е придружено с много болка от страна на децата, страх, ужас, въобще, кошмар за тях. Идеята е да намалим тези ситуации, ако може и да ги избегнем..." 

Д-р Олга Папушева, лекар по дентална медицина. Снимка: Радио Видин
Липсата на хигиена и последствията от това -  кариеси и техните усложнения, са най-честите проблеми при децата. Основната мярка, за да се избегнат кариесите, е профилактиката, добави зъболекарят.

"Мисля, че кампанията ни ще има успех. Съдейки по резултатите от миналогодишната профилактична кампания, за която вие отново помогнахте. Искам да обявя, че има деца, които вече идват на зъболекар, идват сами, записват си часове сами, взимат си бележки. Това е едно добро начало за едно добро орално здраве", каза д-р Папушева.

Съмишленици на Радио Видин в тази инициатива ще бъдат и изявени българи - актьори, писатели, музиканти, обясни главният редактор на медията Гергана Панова:

"В тази рубрика ще представяме популярни лица - българи, които по някакъв начин са известни, които ще разказват за своята първа среща със зъболекаря и ще обяснят защо  е важно човек да посещава зъболекар. Също така с д-р Папушева ще записваме кратки репортажи, в които ще разказваме интересни и полезни неща, които е полезно да знаем във връзка с посещението при зъболекаря, например кога да е първото такова... Много се надяваме заедно с д-р Папушева да успеем да накараме повече хора да заведат децата си и повече деца да отидат до зъболекар, защото там не е задължително да е страшно, да е болезнено..."

Цветелина Цветкова, писател. Снимка: Радио Видин
За своята първа среща със зъболекаря в рубриката разказа авторката на "Лейди Гергана" Цветелина Цветкова:

"Моята първа среща със зъболекар беше на сравнително късен етап от моя живот, защото аз винаги съм имала много здрави зъби. Когато бях малка и когато ни водеха на зъболекар, мен винаги ме слагаха на едно столче отстрани и казваха: "Дайте да видим на Зайко зъбките", и почти никога не съм имала стреса от сядането на зъболекарския стол като дете. На 23 години ми направиха първата пломба, тогава ми откриха първия кариес и бях на зъболекар при мой приятел, който беше студент тогава и аз бяха от първите му пациенти... Много е важно да имаме здрави зъби, първо, защото е по-красиво, второ, защото зъбите са много важни, а според мен много хора не си дават сметка как от една лоша хигиена на зъбите и от едни зъби, които са оставени да се развалят окончателно, от това страдат и други органи в тялото, затова е изключително важно да се грижим за зъбите си навреме. Аз искам да се обърна към всички, които се страхуват да ходят на зъболекар, мен също ме е страх, но ходя, и то редовно, и то профилактично, защото когато нещата станат сериозни, става много по-тежко, много повече боли, много повече пари давате и изобщо не е добре за нашето здраве да неглижираме зъболекарите."




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

"За" и "против" униформите в училищата

През последните години все повече училища въвеждат задължително училищно облекло с надеждата да подобрят учебната среда. Основните цели на тази практика са да се създаде чувство за принадлежност, да се намалят социалните различия между учениците и да се повиши дисциплината. Темата обаче остава спорна. Дали носенето на униформи действително води..

публикувано на 12.09.25 в 17:05

Тайните на "Мъртвата планина"

През октомври 2008 г. група от деветима студенти, опитни планинари, тръгва на поход през планината Манцано в американския щат Ню Мексико. Никой от деветимата не се връща жив. Дни по-късно спасителните екипи откриват шест тела на необясними места с още по-необясними наранявания. ФБР поема случая, но не откриват нищо, което да обясни станалото, и той..

публикувано на 12.09.25 в 16:55

Видинчанин ремонтира и произвежда медни духови инструменти

Тромпетите, корнетите и флигорните са едни от най-важните духови инструменти, използвани в класическата музика, джаза, духовите оркестри и съвременните музикални стилове. Николай Илиев е от Видин и е единственият майстор в доста голям периметър на духови инструменти, които прави /тромпети и флигорни/ и ремонтира. Той е и преподавател по музика..

публикувано на 12.09.25 в 16:25

За приятелките Симона и Айра

Връзката между кучета и деца представлява интерес за учените в тази област. Кучетата са онези любвеобилни и грижовни четириноги, които стоят в основата на радостта, милите и забавни спомени в живота на всяко семейство. Много родители изпитват колебания дали би било удачно, или не да си вземат куче у дома, когато имат малко дете. Притесняват се, че..

публикувано на 12.09.25 в 15:30

Демонстрация на пожарна и аварийно-спасителна техника се състоя във Видин

Седмица на пожарната безопасност се провежда от 8 до 14 септември. Обявена е от Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ заради професионалния празник на пожарникарите - 14 септември. Днес по този повод по традиция  се проведе демонстрация на пожарна и аварийно-спасителна техника и оборудване на площад „Баба Вида“ във Видин...

публикувано на 12.09.25 в 14:20

Чипровци - градът на килимарството и миньорите, на богатата история и култура

Екипът на радио Видин гостува на град Чипровци,  област Монтана. Градът е административен център на едноименната община. Днес  в Чипровци живеят 1529 души по настоящ и 1656 по постоянен адрес, а в цялата община жителите са около 2950.  Чипровци е град на миньори, на богата история и култура,  на католическо население и на чипровските..

публикувано на 12.09.25 в 12:05
Снимката е илюстративна

Психолог: Доверието помага на малкия ученик да изгради увереност

Първият учебен ден е изключително вълнуващ и важен момент за малкия ученик. Подготовката за него започва още в предучилищния етап, като роля в този процес имат и педагози, и родители. Естествено е тя да започне от родителите в домашна обстановка, каза психологът от Лом Елеонора Бойчева и обясни как по-лесно може да се извърши преходът:..

публикувано на 12.09.25 в 10:00