Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Отбелязваме Международния ден на учителя

Антоанета Илиева: Искам да съм приятел за учениците си

2
Снимка: колаж Росен Ракаджиев



Всеки от нас е имал поне един любим учител, когото помни цял живот. Учителите са хората, които освен знанията, които ни предават, се грижат за нас, възпитават ни и учат на дисциплина. Всяко общество трябва да цени и почита учителите си, защото сякаш едва когато пораснем и станем знаещи и можещи хора или когато успеем, оценяваме колко много дължим на учителите си. 

Днес ви срещаме с Антоанета Илиева, която предава основните техники и правила в изобразителното изкуство на учениците от 5 до 12 клас. Тя не е просто учител, тя е и приятел със своите ученици и е "любимата учителка" на много от тях. С 24 години педагогически стаж е. Работила е в четири училища- основно, професионална гимназия и математическа гимназия. Няма любимо училище, защото от всяко едно е останала с много добри впечатления и има приятели, с които и до днес подържа връзка. 

Избира учителската професия заради вдъхновението от учителите си по изобразително изкуство в училище "Св. Св. Кирил и Методий" във Видин:  

"Исках да приличам на тях, дори исках да съм по-добра от тях. Мога да спомена някои от моите вдъхновители, като Веселин Маринов - Нацин, Бисерка Вълканова, Чавдар Петров - това са художници с имена".

Антоанета завършва през 1998 година изобразително изкуство, а няколко години след това завършва и магистратура по информационни технологии.

"Реших, че междупредметните връзки между изобразителното изкуство и информационните технологии най-много се синхронизират, защото компютрите са навсякъде- и у дома, и в училище, и на работата. И някои графични инструменти в информационните технологии много наподобяват на палитрата в живописта, има някои разлики, но това ми се стори така най-подходящо за допълване на часовете по изобразително изкуство".

Антоанета обича децата и това е най-силният ѝ мотив да работи 24 години в училище. 

 "Също така между млади хора, между деца се чувствам с млад дух и това много ми харесва." 

Да бъдеш учител не е лесна професия и не е за всеки. За нея, както всяка професия, се изискват определени качества. 

"Ако човек е отговорен, дисциплиниран, постоянен, мисля, че това са достатъчни качества да стане учител и разбира се - трябва да обича децата. И винаги трябва да намира правилното решение във всяка една ситуация, защото когато се работи с деца, с тийнейджъри възникват такива ситуации и просто трябва във всеки един момент да реагира спрямо ситуацията."

Антоанета споделя, че е много важно, когато влезеш в час не само да преподаваш урока, но и да достигнеш до децата. 

"Трябва да ги "докоснеш", да знаеш, че имат твоята подкрепа. Аз не искам да бъда просто учител за моите ученици, а искам да бъда приятел, искам да могат да споделят с мен, да им бъда нещо като психолог..."

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Да черпим от Живата вода – Словото Божие

Днес, на Петата неделя след Пасха, Христовата Православна църква ни припомня разговора на Господ Иисус Христос със самарянката. "Иисус и отговори и рече: всякой, който пие от тая вода, пак ще ожаднее; а който пие от водата, която Аз ще му дам, той вовеки няма да ожаднее; но водата, която му дам, ще стане в него извор с вода, която..

публикувано на 02.06.24 в 08:00

"Vivo Montana"- 15 години музика и страст

Днес в "Професия хоби" ще ви срещна с една група, която не се нуждае от представяне - бандата "Vivo Montana" . Поводът- днес навършват 15 години.  Групата се състои от 9 младежи, които изпълняват балканска и ъндърграунд музика с иновативно звучене. В техния репертоар присъстват елементи от български фолклор, етно, джаз, фънк и поп. Те..

публикувано на 31.05.24 в 17:09

"Някъде все още има слънце" - личния дневник на едно чешко момче

Майкъл Грюнбаум , наричан просто Миша от всички, които го познават, е само на девет години, когато нацистката армия на Хитлер нахлува в родната му Прага на 15 март 1939 г. Той не знае, че това е не просто последния нормален ден в живота му за следващите пет години, а е първия ден от една смъртоносна лудост, опитала и почти успяла да отрови света...

публикувано на 31.05.24 в 13:00

Родители във Видин предупреждават за рискова детска площадка

Остатъци от детски люлки, изгнили, счупени и липсващи седалки, заменени с ламарини от пералня. Това е реалното описание на единствената за живущите  във видинския квартал "Панония"   детска площадка в близост.  Историята на това обособено  място  за деца  не започва днес, нито вчера, нито преди месец. Историята ѝ започва преди много години, когато..

публикувано на 30.05.24 в 17:34

Инициативата "Научи, разкажи заснеми" стартира във Видин

Видинската библиотека "Михалаки Георгиев" беше домакин на съвместна инициатива, която цели да срещне изкуството с климата и екологията. Насочена е към младежи между 13 и 18 години, като Видин е едно от трите населени места в страната, в които се провежда. Срещата с младежите се състоя във видинската библиотека. Откри я  директорът Десислава..

публикувано на 30.05.24 в 15:53

Без фрапиращи нарушения в периода на забраната за риболов

Приключва периодът на забраната за риболов на пролетно- лятно размножаващи се риби. Нарушенията по време на забраната не са фрапиращи, съобщи Ростислав Василев- началник сектор "Рибарство и контрол"- Монтана към Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури (ИАРА). Забраната остава в сила до 15 юни за водни обекти от 500 м до 1500 м надморска..

публикувано на 30.05.24 в 15:38

Студентка по режисура в Чехия засне дебютния си филм във Видинско

Дебютният филм на Анастасия Ангелова, с тудентката по режисура в световноизвестното филмово училище ФАМУ в Прага, Чехия, бе заснет във Видин и Брегово.  Авторката, родена и израснала в Полша, сама избира за снимките България, с която я свързват семейството ѝ и хубавите спомени от летните ваканции, прекарани в страната. Освен това се надява филмът ѝ..

публикувано на 30.05.24 в 13:56