Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Отбелязваме Международния ден на учителя

Антоанета Илиева: Искам да съм приятел за учениците си

2
Снимка: колаж Росен Ракаджиев



Всеки от нас е имал поне един любим учител, когото помни цял живот. Учителите са хората, които освен знанията, които ни предават, се грижат за нас, възпитават ни и учат на дисциплина. Всяко общество трябва да цени и почита учителите си, защото сякаш едва когато пораснем и станем знаещи и можещи хора или когато успеем, оценяваме колко много дължим на учителите си. 

Днес ви срещаме с Антоанета Илиева, която предава основните техники и правила в изобразителното изкуство на учениците от 5 до 12 клас. Тя не е просто учител, тя е и приятел със своите ученици и е "любимата учителка" на много от тях. С 24 години педагогически стаж е. Работила е в четири училища- основно, професионална гимназия и математическа гимназия. Няма любимо училище, защото от всяко едно е останала с много добри впечатления и има приятели, с които и до днес подържа връзка. 

Избира учителската професия заради вдъхновението от учителите си по изобразително изкуство в училище "Св. Св. Кирил и Методий" във Видин:  

"Исках да приличам на тях, дори исках да съм по-добра от тях. Мога да спомена някои от моите вдъхновители, като Веселин Маринов - Нацин, Бисерка Вълканова, Чавдар Петров - това са художници с имена".

Антоанета завършва през 1998 година изобразително изкуство, а няколко години след това завършва и магистратура по информационни технологии.

"Реших, че междупредметните връзки между изобразителното изкуство и информационните технологии най-много се синхронизират, защото компютрите са навсякъде- и у дома, и в училище, и на работата. И някои графични инструменти в информационните технологии много наподобяват на палитрата в живописта, има някои разлики, но това ми се стори така най-подходящо за допълване на часовете по изобразително изкуство".

Антоанета обича децата и това е най-силният ѝ мотив да работи 24 години в училище. 

 "Също така между млади хора, между деца се чувствам с млад дух и това много ми харесва." 

Да бъдеш учител не е лесна професия и не е за всеки. За нея, както всяка професия, се изискват определени качества. 

"Ако човек е отговорен, дисциплиниран, постоянен, мисля, че това са достатъчни качества да стане учител и разбира се - трябва да обича децата. И винаги трябва да намира правилното решение във всяка една ситуация, защото когато се работи с деца, с тийнейджъри възникват такива ситуации и просто трябва във всеки един момент да реагира спрямо ситуацията."

Антоанета споделя, че е много важно, когато влезеш в час не само да преподаваш урока, но и да достигнеш до децата. 

"Трябва да ги "докоснеш", да знаеш, че имат твоята подкрепа. Аз не искам да бъда просто учител за моите ученици, а искам да бъда приятел, искам да могат да споделят с мен, да им бъда нещо като психолог..."

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Комедията "И верният отговор е..." поставя важните въпроси с усмивка

Отговорите на големите житейски въпроси, представени със средствата на комедията и талантът на младите български актьори Луиза Григорова - Макариев, Боряна Братоева и Христо Пъдев, са събрани в спектакъла "И верният отговор е..." на режисьора Мартин Каров. На 5 март публиката във Видин ще може да гледа и да се забавлява с историята, която разказва..

публикувано на 19.02.25 в 14:00

"Български митове и легенди" представят с късометражни филми във Видин

Четири нови български късометражни филма, разкриващи дълбочината на българските традиции и култура, ще бъдат представени във Видин . Селекцията "Български митове и легенди" е на колектива на най-голямата мрежа за късо кино - "Кинематограф". Мисията на платформата е да популяризира късометражното кино и да го среща с по-широката публика, тъй като..

публикувано на 19.02.25 в 11:32

Гербът на Видин на 89 години

Преди 89 години на днешния ден Видин се сдобива с герб . Той е изработен по идея на тогавашния кмет д-р Бърни Бончев, който много искал Видин да има символ, който да обхваща целия облик на града и да го представя по най-добрия начин. Проектът на герба е одобрен на заседание на Общинския съвет на 18 февруари 1936 г. и се взема решение да бъде..

публикувано на 18.02.25 в 16:11

Видинският отбор по английска реч и дебати се отличи на състезание

Отборът  по английска реч и дебати  "BEST"   на ГПЧЕ "Йордан Радичков" във Видин се завърна от зимното издание на състезанието с много отличия и награди .  Йоанна Иванова и Стефан Симеонов , от осми клас, спечелиха купата за първото място в категория "Начинаещи" и медали за шесто място в "Напреднали" на финалите:  "Аз и..

публикувано на 18.02.25 в 15:00

Зрелостници от Видин представят "Лентата на спомените"

Дванайсетокласници от СУ "Свети свети Кирил и Методий" във Видин организират изложба концерт "Лентата на спомените" . Идеята е на учениците, които искат да покажат своето развитие и израстване през годините и да си припомнят различните моменти от ученическия живот. Общо 21 са завършващите младежи в паралелка с профил "Музика и изобразително..

публикувано на 18.02.25 в 14:00

"Поезията на 90-те оживява" в библиотеката в Монтана

Прожекция на кратки поетични филми по стихове от 90-те години на български автори ще се състои днес, 18 февруари, от 17:00 часа в  Регионална библиотека "Гео Милев" в Монтана . Проектът се нарича "Поезията на 90-те оживява" и включва филми, които са съчетание на музика, визия и стихове на известни и любими български автори, разказва Мария..

публикувано на 18.02.25 в 13:00
Иван Попов

Четирима опълченци от с. Лик участват в Освободителната война

Повече от седем хиляди и петстотин български патриоти участват в Руско-турската освободителна война. Към Българското опълчение се присъединяват и четирима опълченци, родени в мездренското село Лик. Иван Петров Попов (1841-1928) е изключителна личност, чието име остава в народната памет и за когото и до днес се разказва. Още през 1860 година той е..

публикувано на 18.02.25 в 08:46