Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Жители на Дражинци: Селото ни е много хубаво, но еднообразието ни убива

13
Снимка: Радио Видин


В "Добро утро, кмете" гостуваме на село Дражинци във видинската община Ружинци. Разположено е по средното течение на река Лом, която обикаля селото от три страни. От четвъртата му страна  се намира не много високо възвишение, наречено "Брега". Така единствената връзка със селото е един мост, построен още през първата половина на миналия век.  

Има доста легенди за създаването на селото, но във всички тях се разказва, как козар на име Дражо намерил това място и се заселил с фамилията си там. Името на селото се споменава в турските регистри още през 16 век.

Днес населението тук е предимно възрастно, много от хората са и самотно живеещи. Правим всичко възможно за облекчаване на живота на хората за по-спокойни старини, обясни кметският наместник на Дражинци, Кръстьо Джонов:

"30 метра от водопровода в селото е нов. Общината помогна да се ремонтира и отсечката от пътя за селото до центъра му. Това е 1 км, който не бе ремонтиран отдавна.
Ремонтирахме и здравната служба. Общинският кмет разреши да се преместим от сградата на кметството тук. Причината е, че по-рано възрастните хора трябваше да се качват до втория етаж, за да дойдат при мен, а не всеки можеше да изкачи стълбите. За да е по-лесно за хората, сега кметството слезе в здравната служба. Ремонтът е направен изцяло- имаме нов покрив, стаите са пребоядисани, има и ново обзавеждане. Имаме лекарски кабинет, в който всеки вторник идва д-р Славчев. Той е личният лекар на половината от хората в селото... Детска площадка с беседка е изградена в центъра на селото. В нея има две люлки, батут и тенис маса. Поддържа се като общински имот, постоянно се коси... Преди 7- 8 години построихме и параклис с дарения на хора от селото... Спортът също добре се развива. Това се вижда от купите, които сме спечелили от турнирите по футбол- винаги първо или второ място. Дражинският отбор се казва "Ураган" и е един от най- добрите... Имаме и поща. Тя работи постоянно. Тук се изплащат пенсиите на повечето възрастни хора.
На 15 юни 2022 година при преброяването, жителите на Дражинци бяха 129. Само толкова са останали. Над 60 % от населението е застаряващо. Повечето са на инвалидни пенсии. Рядко има някой с превоз, а придвижването до по-големите населени места е трудно.

Икономика тук няма, предприятия няма, кадри- също няма. Най-големият ни проблем е, че тук покритието на GSM операторите е много лошо. Ако се наложи някой да извика линейка или пожарна, няма как. Връзката е никаква. Повече от 23 човека от селото сме се обаждали на "горещата линия" на операторите с оплакване, но оттам нищо определено не казват. Сега ходим на стопанството при входа на селото. Там е кооперацията, която има усилвател отгоре и само там връзката е хубава. Иначе ходим по улиците и търсим сигнал. А си плащаме таксите - всеки месец от 30 до 70 лева, но не получаваме насрещна услуга..."

От началото на пандемията тук са се разболели общо 13 местни жители, като трима от тях са починали, обясни още кметският наместник. В селото целта е да се върнат младите хора, но не са малко и тези, които след пенсионирането си решават да продължат живота си в родното село. Такъв е и случаят с  85-годишния Спас Марков, който като пенсионер се връща в Дражинци от София. Смята, че тук животът е по-полезен за възрастните хора, но и по-труден. Днес селото, според него, е доста по-различно от това, което помни.

"Едно време хората си помагаха много. И не само съседите. Строяха заедно новите къщи. Сега не е така... Мостът, който ни свързва с останалия свят има нужда от ремонт. Строен е някъде към 1940 година. Аз не помня, но по-възрастните преди години разправяха, че през него е минал танк, за да провери издръжливостта му. Сега обаче го претовариха и вече пише, че само товари до 10 тона могат да минат по него. Камионите на земеделската фирма, която обработва земята тук не винаги спазват това изискване. Смятам, че трябва да се направи експертна оценка за състоянието му, защото това е единствената ни връзка с останалия свят..."

Завърналите се пък в Дражинци млади хора не намират смисъл за постоянен живот на село, заради лошата инфраструктура и липсата на работа. Един от тях е и Христо Стаев, който е тук със семейството си.

"От една година се наблюдава спад на Интернет покритието, а това се отразява негативно на работата ми. Същото се отнася и за GSM обхвата. Това за мен е притеснително, защото тук имам възрастна баба и когато не съм на село, а реша да я потърся, не винаги мога да се свържа с нея. Това е недопустимо за 21 век..."

Целите интервюта, анкета с местните жители и подробности по темата- в звуковия файл




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Дунавци чества 50 години от обявяването си за град

Дунавци празнува 50 години от обявяването на населеното място за град. Честването съвпада с 10-ия Международен фолклорен фестивал "Дунавци пее и танцува". Тържествата ще продължат три дни, каза кметът Димо Скорчев:  "Това са два празника в едно, затова ще продължат в рамките на три дни. Имаме поканени състави - танцови и певчески групи...

публикувано на 04.10.24 в 08:00
Красимир Георгиев

Красимир Георгиев: Необходима е всеобща реформа във всички области от безопасността на движението

По-малко ранени и загинали по пътищата на страната през настоящата година, но повече катастрофи, отчита статистиката. Намалява пътният травматизъм в област Видин, но тежките пътни инциденти в Монтана се увеличават.  МВР обяви засилване на контроа и административнонаказателната дейност.  Мисия възможна ли е пътната безопасност в България?  Качествена..

публикувано на 03.10.24 в 10:00

Българите избират да живеят самостоятелно, когато са на 30, сочи проучване

Българите напускат дома на родителите си средно на 30 години, сочат данните на Евростат за миналата година. С редната възраст, на която младите хора избират да живеят самостоятелно, за страните от Евросъюза, е 26,3 години. Според психолога Николай Нетов , изследването дава един по-широк поглед, при който важните детайли често се губят...

публикувано на 02.10.24 в 15:48

На добра воля

50-ото Народно събрание бе поредното, което не успя да приеме Закон за насърчаване на доброволчеството. България е единствената страна в ЕС, която няма такъв нормативен акт. Според доклад на "Евростат" само 14% от младежите в България участват в доброволчески дейности. Това е близо двойно по-малко в сравнение със средното за Европа. На фона на..

публикувано на 01.10.24 в 11:53

За съживяване на региона във Видин възлагат надежди на бизнеса

Общо 18% от българите през миналата година са били изправени пред тежки материални и социални лишения, сочат данните на Евростат. По този показател България е на второ място в дъното на класацията, след Румъния. У нас делът на хората, живеещи в лишения, е почти три пъти по-голям от средния за страните от Европейския съюз, който е 6,8%. В..

публикувано на 30.09.24 в 15:07
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Изборите се превърнаха в битовизъм

Избори.  След изборите – отново избори.  Изречение, което обрисува живота в България през последните четири години.  Ще бъде ли 27 октомври първата стъпка към излизането от кризата?  Ще сложат ли изборите край на политическата нестабилност?  Патовото положение, породено от изхабяването на партийно-политическата система, трудните и непопулярни..

публикувано на 26.09.24 в 10:00

Нови промени при минималната работна заплата - ще бъде ли увеличена?

Нови промени, свързани с размера на минималната заплата трябва да направи социалното министерство, за да приложи правилно европейската директива за адекватните най-малки възнаграждения . Министерството на труда и социалната политика (МТСП) счита, че за транспониране на директивата за адекватни минимални заплати в ЕС е необходимо в Кодекса..

публикувано на 25.09.24 в 10:45