Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Офталмолог: Правилото 20-20-20 намалява натоварването на очите

3
Снимка: Радио Видин


Необходимо е да се говори и да се провеждат инициативи, с които да се обърне внимание на значението на профилактичните прегледи на очите. Това каза офталмологът д-р Нинко Дилов по повод Световния ден на зрението, който тази година се отбелязва на 13 октомври. Лекарят цитира резултатите от анкета, според която 34 % от участниците обръщат внимание на очите си при появата на проблем, а 39% от хората не полагат никакви по-специални грижи за зрението си. 

"Първият преглед при очен лекар се извършва още при раждането, още в неонатологията. Там се вижда най-общо състоянието на очите. Следващият се препоръчва между 6 месеца и 1 година на детето. Следващият е най-добре да бъде извършен на 3-годишна възраст, след това на 5-годишна и преди започване на училище, на 7-годишна възраст. Целта е да могат да се открият известни проблеми при децата още в самото начало и по този начин, с ранното им диагностициране да се вземат мерки.  При възрастните до 40-45 годишна възраст профилактичните прегледи се препоръчват на 2 години, тъй като при тях все още не са започнали възрастовите дегенеративни промени. След тази възраст, особено с наближаването на 60-годишнината на човека, вече е добре профилактичните прегледи да бъдат осъществявани веднъж на година. След 60-годишна възраст във връзка с появата на дегенеративни възрастови заболявания се препоръчва задължително профилактичните прегледи да са на 1 година", каза д-р Дилов. 
Д-р Нинко Дилов, офталмолог. Снимка: Радио Видин
Офталмологът даде и някои препоръки за грижа за очното здраве. На работещите продължително време с компютър и други електронни устройства препоръча да си оставят време за почивка. 

"Световното правило е 20- 20- 20. Това означава на всеки 20 минути за 20 секунди погледът да е на 20 фута, или на 6 метра, тоест за това време трябва да се оставя почивка на очите. Много важно е също така на всеки 1 час работата с компютър и особено с телефон, поне 10 минути да има зрителна почивка. При наличието на оплаквания, трябва да се вземат мерки. Безспорно най-доброто е да се извърши консултация с офталмолог. При работа с компютър много често срещан е синдромът на "сухото око". Изразява се като чувство на сухота в очите, парене, дразнене, зачервяване, чувство като на пясък в очите. Затова хората трябва да знаят няколко прости правила. При работа с тези устройства по-често трябва да се извършва мигане, тъй като когато се гледа в монитора, се забавя мигането, оттам слъзният филм се нарушава и се наблюдават всички тези последици, за които говорихме. Добре е да се знае, че мониторът трябва да е разположен под нивото на очите. По този начин да не се открива изцяло роговицата и самото око и оттам да се намали възможността за предизвикване на сухота в очите. Много добър вариант са капките "изкуствена сълза"..." 
Чуйте повече в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Село Праужда ще отбележи 170-годишнината на местния храм

Инициатива във връзка с отбелязването на 170 години от построяването на храм "Свето Възнесение Христово" в белоградчишкото село Праужда организира църковното настоятелство на старинната църква. Те са започнали събирането на всякаква информация, свързана с историята на храма, който е обявен за паметник на културата от национално значение. Върху..

публикувано на 17.01.25 в 16:40

3D моделирането: Новото предизвикателство пред един талантлив програмист

Днес ще ви срещнем отново с Иван Димитров . Припомняме, че той е програмист , който преди се занимаваше с приложения и игри. Днес поводът да ви срещнем с него е свързан с 3D моделирането. Tой създава свое пространство в социалните мрежи и го нарича Galactikus  . 3D моделирането е процес, при който се създават триизмерни цифрови..

публикувано на 17.01.25 в 16:30

Да се разходим в "Кварталът на писателите"

В началото на ХХ век България е все още млада и очарователно наивна, затова пък отворена за новото по света и амбицирана да очертае границите на собствената си новопридобита независимост. Едва разчупила оковите на османското владичество, тя тепърва градяла закони и самостоятелност, свиквала със свободата и търсела своите хора, с помощта на които да..

публикувано на 17.01.25 в 16:10

Видински лекар настоява за извинение от "Зони за платено паркиране"

Видинчанин поиска да му бъде поднесено извинение в официално писмо заради неуважително отношение, според него, на екип от Общинско предприятие "Зони за платено паркиране" . Д-р Владимир Кичашки потърси Радио ВИДИН и разказа какъв е случаят.  "Аз съм началник на психиатричното отделение и съм единствен съдебен психиатър тука за областта. Имах..

публикувано на 17.01.25 в 13:18

Врачанският митрополит Григорий за избора на видински владика

Светият Синод определи листата от достоизбираеми епископи - кандидати за предстоящия избор за нов Видински митрополит. В нея фигурират осем епископи: Велички епископ Сионий - игумен на Троянската и Бачковската свети обители; Мелнишки епископ Герасим - главен секретар на Св. Синод; Смоленски епископ Висарион - втори викарий на Пловдивския..

публикувано на 17.01.25 в 11:26

Изложба ще почете художник от Враца

Днес в Малката зала на Художествена галерия "Иван Фунев" към Регионалния исторически музей във Враца ще бъде открита изложба по повод 125 години от рождението на българския художник Пенчо Георгиев , който е родом от града под Околчица. Повече за експозицията и за творбите, които могат да бъдат разгледани разказа уредникът  Христо Божков :..

публикувано на 17.01.25 в 09:10

Нови творби представя художествената галерия в Монтана

Творби, придобити през 2024 година, показва в първата си изложба за новата година Художествена галерия "Кирил Петров" в Монтана . Експозицията представя 19 художници и 37 техни произведения. Сред тях е Николай Пенков , който дълго време е бил уредник и е отговарял за фонда на галерията .  "Тази инициатива за закупуването на картини започна..

публикувано на 16.01.25 в 17:13