Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Офталмолог: Правилото 20-20-20 намалява натоварването на очите

3
Снимка: Радио Видин


Необходимо е да се говори и да се провеждат инициативи, с които да се обърне внимание на значението на профилактичните прегледи на очите. Това каза офталмологът д-р Нинко Дилов по повод Световния ден на зрението, който тази година се отбелязва на 13 октомври. Лекарят цитира резултатите от анкета, според която 34 % от участниците обръщат внимание на очите си при появата на проблем, а 39% от хората не полагат никакви по-специални грижи за зрението си. 

"Първият преглед при очен лекар се извършва още при раждането, още в неонатологията. Там се вижда най-общо състоянието на очите. Следващият се препоръчва между 6 месеца и 1 година на детето. Следващият е най-добре да бъде извършен на 3-годишна възраст, след това на 5-годишна и преди започване на училище, на 7-годишна възраст. Целта е да могат да се открият известни проблеми при децата още в самото начало и по този начин, с ранното им диагностициране да се вземат мерки.  При възрастните до 40-45 годишна възраст профилактичните прегледи се препоръчват на 2 години, тъй като при тях все още не са започнали възрастовите дегенеративни промени. След тази възраст, особено с наближаването на 60-годишнината на човека, вече е добре профилактичните прегледи да бъдат осъществявани веднъж на година. След 60-годишна възраст във връзка с появата на дегенеративни възрастови заболявания се препоръчва задължително профилактичните прегледи да са на 1 година", каза д-р Дилов. 
Д-р Нинко Дилов, офталмолог. Снимка: Радио Видин
Офталмологът даде и някои препоръки за грижа за очното здраве. На работещите продължително време с компютър и други електронни устройства препоръча да си оставят време за почивка. 

"Световното правило е 20- 20- 20. Това означава на всеки 20 минути за 20 секунди погледът да е на 20 фута, или на 6 метра, тоест за това време трябва да се оставя почивка на очите. Много важно е също така на всеки 1 час работата с компютър и особено с телефон, поне 10 минути да има зрителна почивка. При наличието на оплаквания, трябва да се вземат мерки. Безспорно най-доброто е да се извърши консултация с офталмолог. При работа с компютър много често срещан е синдромът на "сухото око". Изразява се като чувство на сухота в очите, парене, дразнене, зачервяване, чувство като на пясък в очите. Затова хората трябва да знаят няколко прости правила. При работа с тези устройства по-често трябва да се извършва мигане, тъй като когато се гледа в монитора, се забавя мигането, оттам слъзният филм се нарушава и се наблюдават всички тези последици, за които говорихме. Добре е да се знае, че мониторът трябва да е разположен под нивото на очите. По този начин да не се открива изцяло роговицата и самото око и оттам да се намали възможността за предизвикване на сухота в очите. Много добър вариант са капките "изкуствена сълза"..." 
Чуйте повече в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Инициативата "Мила Бабо" - в помощ на родителите

Две дами от Видин - Светлана Орловска и Тони Тихомирова съвсем наскоро решават да създадат посредническа агенция, която наричат "Мила Бабо“ . Те предлагат различни възможности за ангажиране на баба детегледачка, която да е в помощ на семействата във всякакви предвидени и непредвидени ситуации. Те разказаха повече за този иновативен проект:..

публикувано на 02.10.24 в 15:57

Спирка библиотека просвещава жителите на Винарово

Автобусната спирка във видинското село Винарово се превърна в библиотека на открито . От около месец е оборудвана с етажерка, на която са подредени книги от български и чужди автори. Сред тях има художествена и научна литература, а също фантастика и книги за деца. "Вземи, прочети и върни" - този надпис подсеща посетителите, че  книгите могат..

публикувано на 02.10.24 в 15:43

Отбелязваме Световен ден на селскостопанските животни

Втори октомври е Световен ден на селскостопанските животни. Отбелязва се от 1983 година по инициатива на Движението за правата на селскостопанските животни (FARM), за да се обърне внимание на проблемите, свързани с жестокото отношение спрямо селскостопанските животни, затворени в клетки и отглеждани за храна. Датата, избрана за отбелязване на..

публикувано на 02.10.24 в 14:59

12 000 теменуги ще украсят Видин

С теменужена премяна ще бъде тази есен Видин . Общо 12 000 растения от различни градински сортове теменуга ще бъдат заседени в цветните пространства в центъра и парковете на града. Предстои засаждането и на пролетните цветя. Успоредно с това ще бъдат установени загиналите от горещините през лятото дървета, които ще бъдат подменени с нови. Това..

публикувано на 02.10.24 в 13:00

Учител от САЩ преподава в Езиковата гимназия във Видин

Джоуи Джонсън е новият помощник-учител по английски език в Гимназията с преподаване на чужди езици "Йордан Радичков" във Видин.  В България идва след подбор от българо-американската комисия "Фулбрайт" за образователен обмен. Преподаването на чужд език от учител, чийто език му е майчин, е изключително важно за по-доброто..

публикувано на 01.10.24 в 15:05

Фолклорна група "Бела бара" е новият проект на видинчанина Малин Маринов

В Международния ден на музиката ви запознаваме с една новосформирана група за авторски народни песни . Тя се нарича "Бела бара" и неин основоположник е Малин Маринов , който е родом от Видин. Групата е сформирана в края на 2023 година с цел създаване на собствено певческо-музикално творчество в областта на българския класически фолклор. В..

публикувано на 01.10.24 в 14:41

Авторът от Мездра Иван Кръстник с трета книга за Сърцатко

Младият автор Иван Кръстник издаде третата си книга от поредицата за Сърцатко. Нейното название е "Лагер на истински, реални  приятели".  Идеята на книгата е да покаже на децата как могат да се забавляват в свободното си време без мобилни устройства, а големият фокус е те да се научат да мечтаят, казва Иван Кръстник, който е от Мездра:..

публикувано на 01.10.24 в 13:00