Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кампания за по-чист въздух ни предизвиква в социалните мрежи

Снимка: #БезПушек

#БезПушек е кампания в социалните мрежи, която цели да предизвика всеки в рамките на поне една седмица през октомври да намали замърсяването на въздуха като промени ежедневието си, като например ходи с градски транспорт, пеша или с колело на работа, вместо с колата. 

Идеята е на Таня Димитрова от София и екологичното сдружение "За Земята". За младата жена замърсяването на въздуха е много сериозен проблем. Чрез кампанията цели да накара колкото се може повече хора да променят ежедневието си, за да дишаме всички по-чист въздух: 

"Активно спортуващ човек съм, и майка, и заради това много ме е грижа за мръсния въздух като проблем, който съществува в много български градове, не само в София. Освен това в работата си се занимавам с научни изследвания и съм много наясно, че мръсният въздух има редица негативни здравословни последствия, особено за децата и за хората със заболявания. Аз съм редактор на детско научно списание. #БезПушек е кампания за чист въздух в градовете, като фокусът е в индивидуалните действия или промени, които всеки от нас може да предприеме, за да намали количеството замърсяване във въздуха, за което е отговорен. Има много примери. Например за определен срок, в рамките на кампанията през месец октомври, човек може да пробва да ходи на работа или на университет с градски транспорт, вместо с кола, така че неговото пътуване да е без пушек, което е мотото на кампанията. #БезПушек съществува във фейсбук и в инстаграм, и каним хората да напишат, използвайки този хаштаг, какво обещават да променят в собствения си живот, за да има по-малко пушек и по-малко замърсяване във въздуха. И също ги каним да поканят всичките си близки, така че повече хора да чуят за тази инициатива, а в края на октомври за най-активните участници ще има материални награди на стойност 500 лева с подкрепата на Българския фонд за жените".

Екологичната организация "За Земята" е създадена през 1995 година в България. В началото е започнала като анти ядрена организация, но впоследствие разширяват темите, по които работят, като климат и енергия, въздух, нулеви отпадъци, храна и земеделие и др. Това обясни Ивайло Попов от Сдружение "За Земята" и добави, че с Таня са работили и по други кампании заедно.

"Нямахме, а и нямаше въобще на национално ниво неправителствена организация, която да работи фокусирано върху тази тема, и това беше и моята причина и причината "За Земята" да реши да започне тази кампания. Разбира се, отне ни известно време да се структурираме, да осигурим някакво финансиране, за да започнем по-сериозно да работим. От наша гледна точка интересното на тази кампания, е че всъщност може би за пръв път така по-фокусирано говорим и призоваваме хората за тяхна индивидуална промяна, защото по принцип нашето мото или философия е, че всъщност институциите са тези, които поне в началото дължат повече стъпки към обществото. Те трябва да осигурят условията, за да се случат промените. Разбира се и след това нашите индивидуални избори трябва да водят натам. И всъщност Таня дойде при нас, ние и преди това сме работили заедно, и каза, искате ли да направим тази кампания. За нас това беше предизвикателство като идеята на кампанията не е да назидаваме хората, да им казваме виждате ли сега, ако постъпвате така- цапате въздуха. Всъщност подходът е обратен - да им дадем шанс да покажат пред обществото, пред себе си действия и примери за действия, които всъщност водят към по-чист въздух. Тоест да вдъхновим хората да покажат или пък да прочетат такива примери на други хора".

Освен придвижването пеша или с градски транспорт, част от кампанията  #БезПушек е и отоплението с енергия от възобновяеми източници, термопомпа/климатик или друг начин, който не замърсява въздуха. 

В края на октомври, хората публикували най-популярните и оригинални постове имат възможност да спечелят награди на стойност 500 лв (колело, тротинетка, станция за измерване на качеството на въздуха, филтър за въздух или друга по избор на победителя). 

"Нека бъдем част от решението, вместо част от проблема!", призовават от Сдружение "За Земята". 

*Повече по темата чуйте в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Четиридневният фестивал „The River“ превръща Видин в град на изкуствата

Тази година Видин става сцена на нещо изключително - за първи път се обединяват в едно два от най-обичаните фестивали в региона - "Vidin Art Festival" и "The River ".  От днес, 28 юни, до 1 юли, жителите на Видин и гостите на града ще имат възможността да се потопят в атмосферата на едно четиридневно емоционално събитие, което ще..

обновено на 28.06.24 в 09:55

Съюзът на хлебарите: Най-търсените видове хляб може да изчезнат от пазара след 1 юли

От незапомнени времена хлябът е основна храна за българина. Народът вярвал, че хлябът може и да лекува. Месенето на хляб се съпровожда с различни обреди - било за добро или лошо, за раждане или смърт. Има ли хляб, сложен на трапезата, това означава, че има още живот в къщата. От тук и старата българска поговорка "Никой не е по-голям от хляба" е..

публикувано на 27.06.24 в 17:30

31-вата Антарктическа експедиция през погледа на д-р Снежана Русинова

Фотоизложба "От Антарктида до биотехнологията в България" е подредена в Народно читалище "Постоянство-1856" в град Лом. На нея са показани 27 фотографии от участието на гл. асистент д-р Снежана Русинова в 31-вата Национална антарктическа експедиция и част от експерименталната ѝ работа след експедицията.  "Изложбата отразява няколко..

публикувано на 27.06.24 в 16:24

Как Северозападно държавно предприятие- Враца ще помага за възстановяване на лешоядите

Консорциум с участието на Северозападно държавно предприятие /СЗДП/ - Враца ще изпълнява редица дейности за възстановяване на популацията на черните и брадатите лешояди в България. Ивайло Ангелов е координатор на проекта от страна на СЗДП. Водещата организация са "Зелени Балкани", които имат традиции в работата по възстановяване на видове...

публикувано на 27.06.24 в 16:18

Първото екоучилище във Враца е "Никола Войводов"

СУ "Никола Войводов" стана първото екоучилище в град Враца. Учебното заведение получи зелен флаг- символ за отлични екологични показатели. Главният учител Дафина Сарафска разказа, че през годините са се включвали в подобни инициативи, свързани с опазване на околната среда и това са дейности, които децата вършат с желание. "До финала на..

публикувано на 27.06.24 в 16:08

Музеят във Враца предлага занимания за децата през лятото

Множество активиности за деца организира това лято Регионалният исторически музей (РИМ) във Враца. Интерактивно-образователните игри започват от юли месец. Част от тях включват "Кюар код приключение", "На лов за стари сгради и забележителности във Враца", "В обувките на археолога", "Търсачи на загадки и артефакти", обясни за Радио ВИДИН Тихомир..

публикувано на 27.06.24 в 14:00

Увеличава ли се интересът към настолните игри?

Настолните игри преживяват ренесанс през последните години, завладявайки вниманието на хора от всички възрасти и социални прослойки. Те са се превърнали в популярна форма на забавление, специализация и обучение.  Този тип игри има дълга история, която започва още в древността. Игрите, като шаха например, са съществували още преди хиляди..

публикувано на 27.06.24 в 10:45