Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Археолози проучват Турската баня в Оряхово

Автор:
Снимка: ИМ Оряхово

Започна четвърти сезон на археологическо проучване "Турска баня" в Оряхово. Според османския регистър турската баня е построена през 16 век и е принадлежала към Вакъф - организация с благотворителни цели и приходите на банята са отивали за благотворителност - за поддръжка на училище, за помощ на бедни и други такива цели. Самата баня дълги години е била скрита под пластовете в земята. През 20-те и 30-те години на миналия век от нея са се виждали куполи, но при строителството на ж.п. линията в периода 1926  - 1930 година руините са премахнати и което е запазено от основите, е затрупано с пръст. 

Археологическите разкопки започват преди 4 години, каза Евгения Найденова, директор на историческия музей в Оряхово, който е и ръководител на проекта:

"През 2018 година правихме теренни обходи и тогава регистрирахме наличие на зид тук в района на градския плаж. Той се показваше 1 метър над земята, нямахме данни на каква постройка принадлежи, още повече, че нямахме информация точно за местоположението на турската баня - имахме снимка на руините, но къде точно на плажа е била или край Дунава, не знаехме. Затова решихме да проучим този зид, който се показваше... И така започнахме 2019 година. Оказа се, че това е банята, намерихме нейния югоизточен ъгъл с част от запазен под и първия канал, който ни доказа функционирането на сградата като баня. И така следваха 2 години проучвания, разкрихме изцяло източен зид с дължина 9,30 м., открихме подподово пространство със стълбове, които са подкрепяли пода, канали, по които се е движел горещият въздух, за да отоплява сградата. Много интересни находки са курните - корита на чешми. Ние намерихме две такива курни".

Така приключва сезонът през 2021 година и музеят кандидатства с проект за финансиране на разкопки с по-голяма площ, който е одобрен от Министерството на културата, обясни още Евгения Найденова:

"Благодарение на финансирането на 27 хиляди лева от Министерството на културата и от страна на Община Оряхово около 6 хиляди лева предстои ние да проучим площ над 120 кв. м. Надяваме се чрез новите проучвания да разкрием вече и поне част от вътрешния план на сградата и съответно да хванем и западния край на банята. Предстоят ни дни на работа и се надяваме на добри резултати... Целта на археолозите е не само да събират научната информация, която да обогатява историята но и това, което откриваме, да се показва на хората, те да го виждат. Тази година Общинският съвет реши мястото наистина да бъде предназначено за обект на културното наследство и той ще бъде експониран и ще бъде свободен достъпът на всички, които желаят да го посетят като археологически и като туристически обект".

Работата на музея е безценна за община Оряхово и дава огромна добавена стойност в привличането на повече туристи, каза Христина Цонева, секретар на общината:

"Изключителна добавена стойност имат разкопките, които са в границите на съществуващия крайдунавски парк,  защото тогава, когато имаш като даденост страхотен природен ресурс като реката, като хубавата гледка, като хоризонта, който се разкрива към отсрещна Румъния, когато имаш и една такава съхранена, разкрита старина, която ще бъде и консервирана - изключителна добавена стойност придава на целия парк, и не само на парка. Придава исторически смисъл на града - безценно е тези неща да се знаят, да се предават, да ги имаме, да ги съхраняваме, да ги консервираме, за да могат не само туристите, а и оряховчани да се гордеят с това".

Планирано е разкопките да се осъществят в рамките на 22 работни дни, но периодът може да бъде удължен, според метеорологичните условия. Прогнозния край е в средата на ноември месец, когато ще има и яснота какво е проучено и какви са новите резултати.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Антонина Лозанова печели приза

Видинчанката Антонина Лозанова с поредни успехи

Днес се  срещаме с една видинчанка, която не спира да ни изненадва със своите нови и нови постижения. Срещали сме вече с нея по различни поводи. Тя се казва Антонина Лозанова , фотограф, до скоро и наш колега журналист. Поводът да си говорим с Тони е това, че неотдавна тя беше селектирана от платформата " Forbes" България , която събира на..

публикувано на 28.06.24 в 16:00
Врачански митрополит Григорий

Митрополит Григорий - духовният водач на Врачанска епархия

След седем години начело на Врачанска епархия , в митрополит Григорий врачани разпознаха своя духовен водач. Разпознаха го и по-ревностните във вярата и тези, които имат търсения само по големите празници. С всеотдайно служение на Бога и в полза на ближните, с неуморни дела в изпълнение на мисията на Църквата в света, с пастирска любов и личен..

публикувано на 28.06.24 в 13:50
Видински митрополит Даниил

Видинският митрополит Даниил - духовникът и човекът

Митрополит Даниил , един от тримата, сред които ще е изборът на български патриарх, оглавява Видинската епархия вече повече от шест години. Преди това е викарий на митрополита на САЩ, Австралия и Канада Йосиф. Роден е в Смолян със светското име Атанас Николов. Канонически е утвърден за Видински митрополит на 4 февруари 2018 г...

публикувано на 28.06.24 в 13:30

Четиридневният фестивал „The River“ превръща Видин в град на изкуствата

Тази година Видин става сцена на нещо изключително - за първи път се обединяват в едно два от най-обичаните фестивали в региона - "Vidin Art Festival" и "The River ".  От днес, 28 юни, до 1 юли, жителите на Видин и гостите на града ще имат възможността да се потопят в атмосферата на едно четиридневно емоционално събитие, което ще..

обновено на 28.06.24 в 09:55

Съюзът на хлебарите: Най-търсените видове хляб може да изчезнат от пазара след 1 юли

От незапомнени времена хлябът е основна храна за българина. Народът вярвал, че хлябът може и да лекува. Месенето на хляб се съпровожда с различни обреди - било за добро или лошо, за раждане или смърт. Има ли хляб, сложен на трапезата, това означава, че има още живот в къщата. От тук и старата българска поговорка "Никой не е по-голям от хляба" е..

публикувано на 27.06.24 в 17:30

31-вата Антарктическа експедиция през погледа на д-р Снежана Русинова

Фотоизложба "От Антарктида до биотехнологията в България" е подредена в Народно читалище "Постоянство-1856" в град Лом. На нея са показани 27 фотографии от участието на гл. асистент д-р Снежана Русинова в 31-вата Национална антарктическа експедиция и част от експерименталната ѝ работа след експедицията.  "Изложбата отразява няколко..

публикувано на 27.06.24 в 16:24

Как Северозападно държавно предприятие- Враца ще помага за възстановяване на лешоядите

Консорциум с участието на Северозападно държавно предприятие /СЗДП/ - Враца ще изпълнява редица дейности за възстановяване на популацията на черните и брадатите лешояди в България. Ивайло Ангелов е координатор на проекта от страна на СЗДП. Водещата организация са "Зелени Балкани", които имат традиции в работата по възстановяване на видове...

публикувано на 27.06.24 в 16:18