В сезона на болестите всеки се пита има ли ръст на респираторните вируси у нас и как можем да се предпазим. Особено притеснени са родители на ученици и по-малки деца.
Според Силвия Ницова- старша сестра във видинската детска градина "Синчец", най-уязвими са децата в предучилищна възраст. От няколко седмици се усеща и отсъствието на децата в учебното заведение.
"След 20 септември започнаха да се появяват вирусни инфекции и остри инфекции на горните дихателни пътища. Има периоди, в които се засилва, особено сега вече се е засилил, обострен, Доста деца отсъстват от детското заведение... Засилен е сутрешният филтър, дезинфекцията също, това, което от нас се изисква- ние го правим. Стараем се болни деца въобще да не допускаме до детската градина, но въпреки всичко има ръст на заболяванията".
Според сестрата появата на такава грипна вълна в този сезон е нормална, но не мисли, че зад нея се крие нова вълна на COVID-19. По думите й децата с по-слаба имунна система са по-податливи на подобни вируси и нещото, което всеки родител трябва да направи при първи симпроми на заболяването, е да спре детето си от детска градина или училище. По този начин своевременно ще се тушира вирусът и няма да се стигне до по-сериозни последици.
"Когато родителите усетят, че има симптоми, например хрема или кашлица, най-добре е да го спрат, защото този вирус лесно се предава от едно дете на друго... Започва с кихане, с хрема, кашлица и температура при някои деца. Това са първите симптоми. Щом усетят такива симптоми, да започнат с най-обикновеното-чайове, инхалации, спрей за нос, витаминки- това са най-елементарните неща. Ако след това видят, че нещата не могат да се овладеят, тогава се пристъпва към по-сериозно лечение, което може да включва и антибиотик".
Силвия Ницова е категорично против самолечението и третирането на децата с медикаменти, които не са препоръчани от лекар. Тя не толерира и лечението с антибиотик на всяка цена с цел бързо и сигурно оздравяване и апелира всички родители да бъдат разумни по отношение здравето на децата си.
Чуйте повече в звуковия файл*
Продължаваме пътуването в импресионизма с още от симфоничните произведения на Клод Дебюси – части от " Образи" . Както казва френският писател Анатол Франс: "Ние направихме не малко за развитието на изкуството и изучаването на природата, и доколкото беше по силите ни, се доближихме до истината. Бяхме честни и искрени поети. Струва ми се, имахме..
Съвсем наскоро у чениците от ПГ "Проф. д-р Асен Златаров" Видин се върнаха от Швеция, където проведоха триседмичната си практика. 17 ученици и трима учители бяха настанени в град Малмьо. Всички ученици са в специалност " Компютърна техника и технологии". Симеон Герасимов е ученик в 10 В клас, споделя за своите впечатления в северната..
Родители от Грамада обявиха за "Учител на годината" Красимир Петков. Той преподава в СУ "Христо Ботев", целодневна организация на учебния ден и провежда занималня в сборна група деца от 1 до 4 клас: "Директорката пусна анонимна анкета и родителите избраха точно мен. Може би, защото съм от Грамада и съм местен. Вече четвърта година..
Родителството винаги е предизвикателство, но когато радостта дойде в троен размер, животът се променя още по-драстично. За да разберем дали това е така, ще надникнем в живота на едно семейство от Северозапада, в което всичко се случва тройно - от усмивките до трудностите. Борислава Циброва от Козлодуй е млада майка на три..
Концерти, театрални и рисувателни работилници, хоротеки и представления са включени в програмата на фестивала на изкуствата "Дунавски вълни“. Фестивалът ще продължи до 26 юли. Тази година локациите са различни "Баба Вида", Библиопощата, Културен център "Жул Паскин" и жп гарата. В парк "Владикина бахча" а ктрисата Ирина Флорова ще..
С модерна визия е пространството пред търговския център във Видин. Обновяването на зелената площ в градинката започна преди година, а н аскоро бе подменен тротоарът, боядисана оградата, на мястото на старите дървета бяха засадени 17 мини дръвчета- декоративни кълбовидни шестили. Промените предизвикаха много отзиви - и положителни, и..
Много са преданията и легендите, свързани с историята на Черепишкия манастир - едно от най-посещаваните от туристи и поклонници места в община Мездра. Според една от легендите има голяма, пълна със злато пещера в скалния масив срещу манастира. Входът ѝ бил под водите на река Искър и затова в нея можело да се влезе само чрез гмуркане. Преди много..