Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Даря Василева: Изборът на дула е като влюбването

Снимка: https://www.bgduli.com/

Има значение как идваш и как те посрещат на този свят, смята Даря Василева, която е член на Асоциацията на българските дули. Професията е сравнително нова у нас, но през последните години става по-разпознаваема и все по-често бъдещи родители се обръщат към специално обучените жени за подкрепа преди, по време и след раждането на дете.

Даря Василева е магистър по психо-социални практики и психодрама. Има дългогодишен опит в работата с деца в риск, като доброволец и активист, който бавно и сигурно я води към решението да бъде дула и да помага на жената в един от най-важните моменти в живота ѝ.

"Това много дълго време зрееше като решение и с годините, в желанието семействата да бъдат активни участници в случването на раждането и в това да срещнеш нов живот, тъй като смятам, че има огромно значение как идваш на този свят, подкрепяна от приятели и насърчавана, дълго време отлагах да отида на обучение. След това дълго време нямаше обучения. И така нуждата да съм в ролята на подкрепа и на това да виждам реален резултат, срещата със семействата и с техните деца е нещо, което ме доведе дотук".

На кой етап от бременността е препоръчително жената да потърси помощта на дула?

"Това е изключително индивидуално, както всяко едно нещо, свързано с бременността и раждането. Няма етап, в който да е препоръчително. Ако жената и семейството, тъй като ние не работим само с бременната, а и с техните партньори и подкрепящи членове на семейството, в момента, в който усети нужда, че има потребност да има такъв доверен човек, към който да се обърне и получи подкрепа къде да потърси информация, как да се информира, към кого да се обърне или пък да започне да се подготвя чрез различни техники или методи за обезболяване, в момента, в който го усети, това е подходящият момент за нея".

Каква е помощта, която дулата може да окаже? 

"Много е важно да се знае, че дулата не е медицинско лице. Тя присъства само на асистирани раждания, които се извършват в болнични условия според законодателството, което се упражнява в нашата страна. Всички дули от Асоциацията на българските дули спазват своя етичен кодекс, който определя правилата за нашата работа. Това, което правим, е да подкрепяме емоционално семействата при взимането на решения, да ги насочим къде могат да потърсят информация относно интервенциите, които предстоят, или ако не са разбрали нещо, да се обърнат отново към екипа, който ги проследява и който е до тях, така че да се чувстват овластени да бъдат активни участници в този процес. Другото, което е изключително важно, е, че по време на раждането всъщност дулата може да прилага техники на обезболяване, които не са медикаментозни. Това са различни пози, които помагат на процеса на раждане, това са масажи, които дулата може да приложи на определени места, топли и студени компреси, които се прилагат. Всяка дула е преминала обучение и тя е подготвена да ги прави тези неща. Но основното е емоционалната подкрепа на семейството по време на раждането, тъй като дулата присъства през цялото време, независимо колко продължава раждането. Тя може да упражни и физическо обезболяване. Също така да подпомогне партньора той да прилага тези техники за обезболяване". 

Може ли дулата да помогне на жената в следродилния период?

"Услугата, която предлагат дулите, които са дули за раждането, включва и посещение след раждането, което е точно с цел да се подпомогне кърменето, да се видят затруднения, ако има, да се насочи към консултант по кърменето, но също така следродилния период по-скоро се поема от постпартум дулите, които всъщност са фокусирани за този следродилен период, в който майката има нужда от повече физическа подкрепа, свързана с бита и отглеждането на детето. Не всяка дула за раждане е и постпартум дула, но могат да поемат първите няколко дни след раждането като помощ, като познания относно кърменето и възстановителния процес след раждането." 

Разпознаваема ли е ролята на дулата у нас?

"Струва ми се, че все по-често нашата услуга е разпознаваема и търсена от семейство. За съжаление не във всяка болница ние сме допускани. Така, както дълго семействата се бореха бащата да присъства на раждането на детето, ако желае семейството, така смятам, че тепърва предстои да се борят семействата ние да бъдем с тях в родилната зала. Просто е дълъг пътят лекарите да разберат, че ние не сме тяхна конкуренция и хора, които пречат, а сме там в повечето случаи да подпомогнем акушерката и екипа". 

Какво съветвате младите родители? 

"Много ми е трудно да давам съвети, не ми се ще да звучи като съвет, но ми се ще да вярват повече в себе си и да търсят информация, така че да бъдат активни участници и все повече да се информират за това, че е възможно раждането да не бъде чак толкова травматично преживяване, което после да се успокоят, че ще забравят. Защото много голямо значение има всъщност как идваме".

Как да изберем дула?

"Покрай ковид ситуацията ставаме все по-мобилни и гъвкави. Няма дули във всеки град, но онлайн също могат да бъдат подкрепа. На сайта на Асоциацията на българските дули и във фейсбук страницата има представяне на всяка една дула, която е член на организацията, и оттам може да се запознае с нейното представяне. Както аз често казвам на срещите със семейства, изборът на дулата е като влюбването, трябва да могат да усетят, че имат доверие на този човек и че това, което са те, по някакъв начин кореспондира с човека отсреща и по-лесно могат да общуват, могат да го допуснат в най-интимния си свят".




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

"Неделник" от 9 февруари 2025 година

Да се повеселим с "Неделник"! Скулпторът Александър Пройнов откри в Монтана изложба наречена „Българи - аз съм част от вас". Тя е финал на цикъла, който творецът започнал преди 27 години.  В месеца на виното и любовта, между двете дати на лозарския празник Трифон Зарезан , ви срещаме с един доказан майстор на ракия от Враца ...

публикувано на 09.02.25 в 14:24

Градски легенди за Мистер Сенко

Мистер Сенко е български илюзионист. Неговото истинско име е Евстати Христов Карайончев и е роден във Враца на 12 февруари 1905 година. Самият той казва за себе си в едно интервю в Златния фонд на БНР: "...Един артист трябва да слезе овреме от сцената...", заради това на 60 години се оттеглил и се отдал на мирен пенсионерски живот. Е,..

публикувано на 09.02.25 в 14:06

Нека отстраняваме фарисейското от нашите души със старание

Неделята, в която се намираме днес е Шестнадесета след Неделя подир Въздвижение - на Митаря и Фарисея. "Всеки, който превъзнася себе си, ще бъде унизен, а който се смирява, ще бъде въздигнат". (Лук.18:14 ) Великият пост, към който времето и тази година ни отвеждат, се предшествува от три подготвителни седмици, които според..

публикувано на 09.02.25 в 08:00
Деца, използващи вейпове

За риска от употребата на вейп сред младите хора и какво не разбират родителите

Младежи се пристрастява към никотина чрез пушенето на така наречения вейп - електронна цигара с течност, съдържаща никотин, примесен с ароматни вещества. До тях достигат и такива със забранени субстанции като хексахидроканабинола, а за употребата им се заговори след инциденти, един от които с фатален изход.  Проблемът не е от скоро и бумът им сред..

публикувано на 07.02.25 в 17:21

Спират ли шофьорите на пешеходни пътеки?

Днес ще си говорим за безопасността по пътищата, най-вече в градска обстановка. Зимните месеци са едни от най-опасните за движението заради лошото време и по-голямата продължителност на тъмната част от денонощието. Поводът за репортажа ни е случка, която беше споделена в социалните мрежи от видинчанин. Ето какво написа той:  "Добър вечер!..

публикувано на 07.02.25 в 17:10

Романът "P.S. Убийците" - различното криминале

През 2010 г. Америка среща Европа, когато Джеймс Патерсън (автор на бестселъри №1 в САЩ) и Лиза Марклунд (автор на бестселъри №1 в Швеция) обединяват усилия, за да създадат пикантен, задъхан и завладяващ трилър в духа на най-добрите традиции в жанра. Резултатът е романът „P.S. Убийците“. Шведската журналистка Деси Ларшон получава в..

публикувано на 07.02.25 в 17:10

От хоби до професия: Мадлен Рачева и магията на фотографията

"Професия хоби"  днес ни запознава с хобито на Мадлен Рачева от Видин , която е от онези хора, които успешно съчетават страстта си с професията си. От малка тя е омагьосана от света на фотографията и въпреки че започва като любител, с времето хобито ѝ се превръща в сериозно занимание, което разкрива пред нея нови светове и възможности. Днес..

публикувано на 07.02.25 в 16:00