Приключва осмият сезон на археологическите разкопки в антична Бонония във Видин. Работи се на общински терен. Разкрито е цялото трасе на западната крепостна стена на Бонония, което не само ще бъде проучено, но ще се рeставрира и експонира, каза ръководителят на екипа доцент Здравко Димитров от Археологическия институт с музей при БАН:
"Направена е една дългосрочна работна програма, която до две, три години да доведе до пълното проучване на обекта, след което във Видин да има реални останки от римската крепост. В момента във Видин има, знаете средновековната крепост "Баба Вида", османското кале, но от римския град, който е бил един от най-големите в Северозапада, втори по големина след Рациария, няма никакви видими останки, които туристите могат да посетят. В момента ние разкриваме почти цялото трасе на западната крепостна стена, западната порта на града и две кули- кула №8 и кула №10, които са до голяма степен вече проучени и най-ценното в тези проучвания е, че вече запазеността на автентичния крепостен зид е на места 4, дори 5 метра при влизане в дълбочина и до 5 метра височина. Когато тази част от западната крепостна стена бъде превърната в туристически обект, туристите, които ще дойдат да го разгледат, ще видят нещо, а няма само да си го представят. Това е изключително важно във всеки един археологически парк, тъй като, знаете сега има много напъни, не само в България, а и в цяла Европа, да се създават такива туристически атракциони на археологическа основа, но много от тях изглеждат бутафорно. Тук имаме автентична крепостна стена, най-голямата в България от всички епохи- 4 метра широчина на крепостния зид, кули с десетоъгълна форма и с диаметър от над 20 метра, нещо, което туристите няма да си представят, просто ще видят и ще го посещават, за да го разглеждат. Това е най-ценният резултат от тазгодишните разкопки, тъй като се вижда, че дори новият сектор, който проучваме, има една много добра автентична запазеност на останките от римския град".
През настоящия археологически сезон разкопките са финансирани от Община Видин. Историята трябва да бъде видима както за туристите, така и за жителите на Видин, каза кметът Цветан Ценков:
"Това, което Общината се опитва да направи и тази година, догодина най-вероятно ще е апогеят, това е създаването на единен туристически продукт, да покажем на България и на Европа, и на всички наши гости, туристи, които влизат в България, че Видин е един от значимите градове с четирипластова история."
Канидатурата на Бонония за включване в списъка на световното културно наследство на ЮНЕСКСО е факт от 2020 година, припомни археологът Ваня Ставрева от Регионалния исторически музей във Видин:
"Всичко, което се случва, е в подкрепа на тази кандидатура и мисля, че това значително ще облекчи реализирането на тези намерения. Музеят във Видин доколкото може помага. Предстои до края на годината Бонония да бъде включена в едно европейско мобилно приложение, в което туристите ще имат достъп до информация с локации, със съпътстващи атракции. Това е още един начин да привлечем вниманието към нашия град".
В Етнографския музей във Враца през седмицата беше открита изложба с творби на занаятчии от Северозападната задруга на майсторите на стари занаяти . Поводът за изложбата беше празникът на св. Спиридон , който се приема за покровител на занаятчиите. С председателя Куман Жеков за дейността на задругата, която съхранява и подпомага старите..
"Един човек приготви голяма вечеря и покани мнозина" (Лука 14:16). Н а днешната Неделя единадесета след Неделя подир Въздвижение, светата Църква възпоменава паметта на светите Праотци. Кои са тези Праотци? Това са всички старозаветни патриарси, родоначалници на Божия народ, пророците – от Адам до свети Йосиф Праведника,..
Наближава най-вълшебното време от годината . Освен с празничното настроение и приятни емоции, к оледните празници са съпроводени и с много разходи, които оказват влияние върху бюджетите ни, особено в последно време, в условията на инфлация, която засяга всички сфери на нашия живот. Попитахме видинчани как ще се се отрази ръстът на..
Да си тийнейджър никога не е било лесно, но като че ли с всяко следващо поколение сложността на това занимание се увеличава с още една идея или поне всеки тийн е убеден в това. Моментът, в който децата се превръщат във възрастни, вече не играят с кукли и камиончета, а телефоните и социалните мрежи се превръщат в новата реалност, налага се да се..
Кампания за събиране на средства за деца със синдром на Даун, детска церебрална парализа и други специфични заболявания организира Българският червеният кръст в Белоградчи к (БЧК). На 14-и и 15 декември на коледния базар в града могат да бъдат закупени подаръци, които са дарени или направени от доброволци към БЧК. Събраните средства ще са за коледни..
Рубриката "97 Лапи и 1 опашка" днес ни среща с котарака Оливър , порода "Британски късокосмест". Голям пакостник, който не спи, докато другите спят. Прави го, когато няма никой у дома. А когато стопаните си почиват - хапе ги, драска ги, не ги оставя на мира. Оливър е доста пълен, яде постоянно, дори и когато не му дават, той все си намира...
Днес, 13 декември, светът отдава почит на цигулката – инструментът, който е способен да изрази цялата палитра от човешки емоции. Този ден е избран неслучайно – дванадесет дни преди Коледа, за да подчертае специалната роля на цигулката в много от любимите ни празнични композиции. Музикалният инструмент е символ на нежност, дълбочина и..