Част от къщите са продадени и новите собственици са започнали да правят ремонти, обновяват ги, друга част от къщите бавно и безвъзвратно умират, останали без стопани.
В миналото хората са се занимавали най-вече със земеделие и отглеждане на животни, имало е напоителни канали, по които с вода от Рабиша са се поливали зеленчуковите градини, които са давали богата реколта от чушки, домати, краставици. За това си спомнят хората... 10 хиляди декара е обработваемата земя.
Изграден е малък параклис, който се отваря на празници. Запазена е старата камбана на селото.
Сградата на кметството е голяма, на два етажа, в нея има и голям салон, в който са се прожектирали филми някога. Строена е през 1960 година.
Кметският наместник на Въртоп Петър Илиев ни посреща на площада. Роден е във Въртоп през 1955 година и вече трети мандат е кметски наместник:
"...Не ми се разделя с това село и затова съм тук... Къщите са много, но 25 са обитаемите къщи... Предимно със земеделие и животновъдство са се занимавали хората... Арендаторът много ни помага, подава ни ръка, проекта за пътя го финансира арендаторът... Път ще има, 3 км и е оценен на 1 млн 800 хил лева ...."
Земята във Въртоп се обработва от арендатор, обяснява Петър Илиев:
"Повечето хора си запазиха земята и я отдават под аренда, а има и семейства, които си продадоха земята... Навремето имаше голямо зеленчукопроизводство, имаше напоителна система и имаше вода много и се поливаше... Сега денонощно имаме вода, не можем да се оплачем... Сега се сее жито, царевица, люцерина... "
До село Въртоп автобус не идва и това е голям проблем за местните хора. Те настояват поне веднъж в седмицата да има автобус... , казва Петър Илиев:
"От две години не идва автобус в селото... Думите им: "Направете си път, но и сте губещи"... Какво да направим? Връзка с града трябва да има.. Аз ходя до града и купувам на хората, каквото им трябва... Имаме дълголетници в селото, обяснявам си го с нормален живот, с чист въздух и с работа, работят ..."
Основният проблем, който хората искат да бъде решен, е 3-километровият път, който води към селото да бъде ремонтиран:
"Хубаво е да можем да си направим пътя и ако може поне веднъж в седмицата да има автобус... За зимата хората са се подготвили, отопляват се с дърва..."
Говорим си и за изминалите избори, в селото е имало една секция:
"На сегашните избори гласуваха 26 човека, но влизат и хората от комисията и хора по настоящ адрес, така че стават 42, от 42 са гласували 26. ... Социални услуги не ползваме, защото нямаме такива хора... Всяка пролет тук идват хора от общината и косят, сега аз кося... Чакаме нова програма, но кога ще стартира, не знам."
Три мандата или общо 12 години - равносметката за свършеното:
"5 хил лв ни отпусна община Видин и обновихме стаите на кметството, беседките аз съм ги направил, автобусната спирка направихме за 2 хиляди лева, трибуната е за 2 хиляди... Датата на събора се мени, тази година беше на 11 юни, Петдесетница.. .Работата ми като кметски наместник е постоянно свързана с хората, организационна работа най-вече... Ако се върнат хората, ще е много хубаво. Селото ще остане да живее, аз съм убеден в това...."
Село Въртоп очаква новите си стопани, очаква по-млади хора, които с желание да се върнат в родния край и да дадат живот на своите къщи и домове.
В своя роден дом се е върнал Костадин Костов, ветеринарният лекар д-р Костов. В къщата, строена през 1946 година, днес живее със съпругата си, гледат една домашна котка, и още други котки от селото. Д-р Костов е написал книгата "Спомени за село Въртоп".
А ето какво споделят местните жители на село Въртоп в анкета, която направи Генади Вельов:
"Мизерно живеем, няма общуване, децата ми са в София.. Няма магазин, във Видин ходим за хляб и продукти... Както и селото, така и в България... Живеем ден за ден, няма път, то е навсякъде така и всеки го знае... Имам кола и нямам проблеми... Пенсионери са тук и всеки е спасява кой както може... С две думи - пропаднала работа... Кражби няма... Много къщи се купиха тука... Харесва ми спокойствието и тишината..."
Повече може да чуете в звуковия файл.
Работодателите завяват нужда от 261 926 работници и специалисти през следващите 12 месеца с умения и знания в различни професионални направления, които ще са необходими за ефективната работа на предприятията. Най- търсените специалности на пазара на труда можем да видим най-ясно от проучването, проведено сред работодатели от Агенцията по заетостта..
Регистрираните безработни лица средномесечно в област Видин за периода януари – ноември 2024 година са 4 053. Равнището на безработица в областта е 14.8%, а от януари до ноември 2024 година на работа са п остъпили общо 2 888 души. Област Видин е с дял 2.6% от общо регистрираните средномесечно безработни лица в страната (155 181) за..
На 1 януари отново сме изправени пред поредното ново начало, изпълнени с надежди и очаквания. Каквито и да са икономическите прогнози, колкото и несигурно да изглежда бъдещето за много българи, всеки от нас отправя пожелания за себе си и най-близките си хора. Първият ден на годината народът ни нарича Сурваки. Наименованието идва от обичая..
Отброяваме последните часове на годината - време за анализи и равносметка, но и за планове, стремежи и амбиции за следващите 12 месеца. Казват, че ако си пожелаеш нещо в новогодишната нощ, то ще се случи. За какво бъдеще на България мечтаят политиците? Проверихме в "Посоките на делника". "Тревожно е забавянето на строителството на новия..
От Общината за пореден път организират посрещане на Новата година в град Мездра на площад „България” с музика, танци и много весело настроение. В 23.30 часа танцорите от Фолклорен танцов ансамбъл "Мездра" - носител на истинския дух на българските традиции, ще започнат своя новогодишен концерт...
Бедността, последиците от горските пожари, климатичните промени, колко сериозен е проблемът с безводието, проблемите пред Общините, Европейският съюз гарантира ли благополучие на всички - това са само част от темите , по които говорихме през отиващата си 2024 година . Какви са най- често фалшифицираните стоки , които могат да се намерят на..
Гостуваме на село Георги Дамяново , част от най-малката община в oбласт Монтана , която има 13 населени места, като общинският център е село Георги Дамяново. Селото се намира в живописен регион. Нина Петкова е кмет на община Георги Дамяново и е млад човек, който има желание и мотивация да развива района. Тя ни разказа повече за селото, за..