Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Небрежност е най-честата причина за пожари във Видинско

На прага на отоплителния сезон- препоръки за пожарна безопасност

Снимка: Радио Видин

559 пожара са възникнали от началото на годината във Видинска област. Трима души са загинали, един е пострадал. Данните бяха представени на брифинг от началника на Районна служба "Пожарна безопасност и защита на населението" гл. инсп. Димчо Горанов:

"По отношение на причините за възникване на произшествията, най-много произшествия са възникнали на небрежност при боравене с открит огън, следвани от причина късо съединение, следвани от неправилно боравене с отоплителни уреди 4 броя, техническа неизправност 6 броя, произшествията, възникнали поради умишлени действия са 6 и 5 произшествия имаме в процес на установяване. За съжаление, тази година имаме трима загинали вследствие на пожари и един пострадал. В последните десетина дена имаме два случая на загинали граждани, като причината за пожара е тютюнопушене в стаята, даже в леглото".
"Всички знаем, че цигарата, като цигара, е с ниска температура и източник на възпламеняване, но в специализираната литература пише, че температурата, която се развива, е около 700-800 градуса. Като тази температура е нормална да възпламени намиращите се в близост лесно запалими или горими материали. 

Доказано е, че топлината, която отделя цигарата, много бързо се разпространява, когато цигарата е близо до отворен прозорец, работещ климатик, работеща духалка тип печка, тогава, когато има разлика в температурата между двете помещения. 

"Тогава е много по-лесно топлината, която е отделена от цигарата, да възпламени хартии, вестници, одеяла, чаршафи и някакво друго домашно имущество. Винаги трябва да внимаваме с цигарите, да не пушим, когато сме изморени или когато сме употребили алкохол. Винаги трябва да гасим цигарите в негорими пепелници, никога да не изхвърляме угарките от цигари в пластмасови кошчета и още повече на места, където има натрупани хартии или някакви други горими материали".

На срещата бяха представени и препоръки за пожарна безопасност през есенно-зимния отоплителен сезон. 

"Когато се отопляваме на печки с твърдо гориво, много важно е те да бъдат стандартни и да не бъдат някакви самоделни, да нямат дупки и пукнатини по тях, за да не може топлината от печката да излиза  вътре в стаята или продуктите на горене също да излизат. Не бива да се използват леснозапалими и горими течности за разпалване на самите печки. Под печката на твърдо гориво трябва да има негорима подложка, която трябва да излиза май-малко на 30 см пред контролната вратичка на печката и най-малко на 10 см отстрани и отзад. Кюнците, които се използват за печките, също трябва да бъдат стандартни и не трябва да има пукнатини и пропуски по тях. Трябва да бъдат изчистени преди началото на есенно-зимния сезон".

Много голямо внимание трябва да се обърне и на комините, тъй като голяма част от възникналите пожари са поради самозапалените сажди в комините, каза още  гл. инсп. Димчо Горанов. Той съветва поне веднъж в годината коминът да бъде почистен от лице, което разбира от това. Необходимо е и електрическите уреди за отопление и електроинсталацията също да са стандартни. 

"Не трябва да се използват подсилени предпазители в електрическите табла. За предпочитане вече е да се подменят керамичните предпазители с електрически такива, тъй като е по-лесна тяхната експлоатация и по-лесно се включват и изключват. Също така не бива да се поставят горими материали около ел. печки. Винаги, когато излизаме от помещенията или трябва да изключваме ел. печка, духалка или радиатор от контакта. Не бива да покриваме електрическия уред с каквото и да било -перде, покривка или др."

За гражданите, които се отопляват на газ или пропан бутан, най-важно е да не използват стари бутилки, които не са минали на технически преглед, защото това създава опасност от разхерметизирането им. 

"Много е важно газовата бутилка да се държи над кота над прилежащия терен или на кота над нула, тъй като пропан бутана е по-тежък от въздуха и евентуално при загазяване, не може да се проветри помещението. Никога не трябва да се съхраняват повече от две бутилки в едно домакинство. Не трябва да се съхраняват бутилки в близост до източници на топлина. Маркучите не трябва да бъдат по-дълги от 1 метър и половина и не трябва да бъдат стари и напукани".
По публикацията работи: Соня Валериева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Видинско читалище участва в проучване за нагласите на младите европейци

Видинското читалище "Светъл ден - 2009" заедно с организации от още три държави - Румъния, Словакия и Унгария, участва в проучване доколко Европейската стратегия за младежта се свързва с младите хора в Европа. В допитването са включени 1403-ма младежи на възраст между 18 и 24 години. Проучването, което е част от инициативата eSAT, е публикувано в..

публикувано на 01.11.24 в 15:44

Величественият Айвари

Днес в рубриката "97 лапи и 1 опашка" ви срещаме със Симона Славейкова и нейното куче Айвари . Той е порода ши цу и е на 5 години.  Ши цу е тибетска порода и е известна още като "императорското куче", защото много често са били подарявани на владетелите в Китай.  Айвари е изключително наблюдателен и едно от любимите му занимания е да седи..

публикувано на 01.11.24 в 15:05

На визитация в "Общинска болница" с д-р Йордан Иванов

Точно преди пандемията от covid-19 една общинска болница някъде на брега на Дунав и на ръба на българския Северозапад се бори за оцеляване в мъртвата хватка на абсурдни разпоредби и непонятни стандарти. В Северозапада по принцип оцеляването е обичайното състояние на хора и институции, поради което местните са го превърнали почти в изкуство...

публикувано на 01.11.24 в 14:00

Красота под смола: Как природата се превръща в изкуство

Днес в рубриката "Професия хоби" ще ви запознаем с един необикновен начин да запазим красотата на природата завинаги - капсулирането на естествени елементи в нежни бижута от епоксидна смола .  Мадлен Рачева от Видин се занимава с това изкуство, което е повече от хоби - то е магичен процес на съхраняване на най-красивите моменти..

публикувано на 01.11.24 в 13:00

Инициативата "Млад благотворител" подкрепя каузи на ученици

За осма по ред година инициативата "Млад благотворител" подкрепя доброволчески каузи на ученици. Конкурсът се организира от фондация "Благотворител" . Той е за благотворителни инициативи на ученици от 8-и до 12-и клас, като те сами избират идеята, обясни председателят на фондацията Станислава Рашева . Седем от предложенията ще бъдат подкрепени..

публикувано на 01.11.24 в 12:55
Уникален стенопис в катедрален храм

Къде са съвременните будители?

В Деня на народните будители 1 ноември търсим отговор на въпроса кои са съвременните будители и продължава ли нашето възраждане. Да, като пример за съвременни будители може да приведем учителите. Те са хората, които поемат огромната отговорност да ни дадат най-важното за началото на нашия живот. Задачата им обаче не е лесна, защото търсенията..

публикувано на 01.11.24 в 12:14

Автор от Монтана представя книга за 50 значими български личности

В Деня на народните будители в Монтана представят новата книгата на писателя Димитър Петров- "Герои на три епохи- кратки очерци на 50 значими личности от българското минало" . Тя е трета поред за младия автор и в нея са включени биографии на 50 исторически личности от три епохи- Средновековие, Възраждане и Ново време, каза за Радио ВИДИН  Димитър..

публикувано на 01.11.24 в 12:00