"Празника на народните будители е уникален празник, с който нашата държава и нашият народ почита всички онези светли личности, които са допринесли за формиране на националното ни самосъзнание, народността ни, държавата ни и националното самосъзнание."
Ученици коментираха на какво ни учат будителите:"Учат ни, че народното е свято. Да бъдем себе си и да бъдем българи...Те ни учат на това да не забравяме историята си...Трябва да помним своята история и да не забравяме кои сме...".
За празничното настроение допринесе участието и на Градския духов оркестър.
Бивши педагози от Монтана поднесоха цветя пред паметника на Васил Левски по повод Деня на народните будители.
"Традиционно на 1 ноември общински комитет "Васил Левски" и сдружение "Будители народни" почитаме този незабравим празник", каза председателят на комитета Траяна Ценова:
"Празникът на народните будители е честван най-напред в Пловдив през 1909 година."
По повод деня поздрав отправи Венета Иванова, председател на "Будители народни":
"Този празник бележи историята на България."
Цветя пред паметника на Васил Левски поднесоха и невръстни деца и родителите им. Тригодишната Ема и майка ѝ Милена бяха сред тях.
"Лошото е, че за разлика от другите празници, този се почита много по-малко от деца, а е хубаво да ги учим точно на тези български празници", посочи жената.
По случай Деня на народните будители учениците и учителите от Основно училище "Васил Левски" във видинското село Бойница организираха различни инициативи в чест на празника. Подготовката за него започна с изработката на тематични табла, с които беше украсена стая в чест на будителите.
"Учениците припомниха имената на най-изявените будители, оставили следа в културната история на България, а най-малкият ученик- Цецко от 1 клас изрецитира цяло стихотворение. Децата от 2 клас изпяха песента "Аз съм българче", по стихотворението на Иван Вазов. Останалите наши възпитаници бяха приготвили рецитал. И на празник, като на празник, облякохме новите униформи, тениски със значки с патрона на училището ни", съобщи Наташа Петрова, директор ОУ "Васил Левски" в с. Бойница.
Пред паметника на родните просвещенци бе отбелязан Деня на будителите във видинското село Ново село. Върху паметната плоча са изрисувани ликовете и изписани имената на трима новоселяни, дали своя принос за развитието на българската култура– арх. Илия Попов, диригентът Софрони Ангелоев и езиковедът Максим Младенов. По инициатива на Народно читалище "Земеделец-1874" и с помощта на училищните медиатори именно там бе изнесена литературно-музикалната програма, посветена на будителите. Празникът започна с озвучаване на площада още в 9.00 часа. В 10.00 ч. медиаторите откриха тържеството с патетични слова за българските будители. Поднесени бяха венци пред паметника. Прозвучаха стихове от нашите възрожденци; детски песни за четмото и писмото, запазили българския дух и народност; извиха се народни хора. Участници в програмата бяха деца от селото и възпитаници на Центъра за настаняване от семеен тип, които не бяха заминали при близките си в този неучебен ден. Празникът беше уважен от Иво Вергилов – председател на Общинския съвет в Ново село.
От 19 ч. тази вечер в село Флорентин на открито ще бъде показан спектакълът "България на длан", посветен на Деня на будителите. Народно читалище "Пробуда" кани своите съселяни и желаещите от общината в този късен час заради светлинните ефекти, които съпровождат шоуто.
С множество инициативи отбелязаха 1 ноември в Кула. По повод празника бяха организирани поредица от мероприятия с учениците от СУ "Васил Левски" в града. Проявите започнаха още преди седмица, когато се даде началото на Националната кампания за отбелязване 300 години от рождението на Паисий Хилендарски. Под ръководството на директора Диана Йончева учениците от девети клас направиха верижен прочит на "История славянобългарска".
По повод празника учениците от шести клас, с класен ръководител Надка Ванкова, Лина, Нелина ,Паолина, Василена, Никола и Николас запознаха второкласниците с живота и делото на народните будители. Изнесени бяха няколко образователни и информационни лекции.
"Направихме интерактивна книжка с подвижни елементи и третокласниците по забавен начин научиха някои от народните будители. Докато играят, си задават въпроси и търсят с кои дела са известни Паисий, Софроний Врачански, Левски, Ботев, Васил Априлов, Петър Берон. Разпознават и лицата им, поставят ги в подходящото "джобче".
Сега е модерно да се нарича "лапбук", но всъщност си е малка книжка. Стремя се да учат чрез правене, така е по-трайно и се надявам да ги е докоснало и да им харесва", каза Галя Ценкова класен ръководител 3 клас.
С малък концерти рецитал самодейците от Народно читалище "Просвета-1882" също отбелязваха 1 ноември. Най-малките възпитаници на Детска градина "Звънче" с вълнение и гордост рецитираха стихове, посветени на будителите. Участваха съставите на читалището: "Кулчене" и "Кулченче", с ръководител Димитър Карчев и Народен хор "Кулчанки", с ръководител Владислав Перов.
Внасят законодателни промени за пълна забрана на вейповете и за продажбата на енергийни напитки на лица под 18 години. Вносители са депутатите от ГЕРБ-СДС. Предложените от тях промени предвиждат пълна забрана пускането на пазара, в това число вноса, търговията, продажбата, предлагането и разпространението в търговски обекти или онлайн на електронни..
Върховният административен съд потвърди решението на Административен съд - Враца и остави в сила прекратяването на пълномощията на Васил Дацов като кмет на село Крета , съобщиха от Община Мездра. Причината е несъвместимост на длъжността му с управлението на търговски дружества. Съдът отбеляза, че предприетите от Дацов действия не са били..
Литературен клуб "Хр.Ботев" при Народно читалище "Просвета 1925-Мездра" организира литературно четене на 14 февруари, посветено на свети Трифон Зарезан и свети Валентин. Събитието носи името "Рубинени наздравици за любовта" и ще се състои от 17:00 часа в читалнята на библиотеката. Четенето е отворено за всички желаещи да участват с произведения на..
Очаква се до две седмици да започне решаването на проблема с водоснабдяването на село Златия , община Вълчедръм. Това обясни за Радио ВИДИН общинският кмет Иван Барзин : "Аз от три години работя, за да се узакони един сондаж и вече всичко е готово. Остава в двуседмичен срок да се почне строежът." Според жители на село Златия, проблемът..
Общо 18 семейства на ученици от първи до четвърти клас и 22 семейства с ученици от осми клас от област Видин няма да получат останалата част от еднократната помощ за децата си. Причината са допуснати неизвинени отсъствия и непосещаемост на учебните занятия, съобщиха от Регионална дирекция "Социално подпомагане". За настоящата учебна година на..
Общо 30 проверки на козметични салони са извършени през последните дни от инспектори на Регионалната здравна инспекция във Видин , съобщиха от институцията. Контролът е във връзка с разпореждане на министъра на здравеопазването за извънредни проверки в страната след случаите на нерегламентирано предлагане и прилагане на различни естетични процедури...
Иновативна музикална книжка ще бъде издадена от творци от Лом . В основата е музикално-театрална интерпретация на "Малкият принц" от Екзюпери, създадена от детска театрална формация "Нонет плюс" с ръководител Лили Богданова . Според нея книжката всъщност е една режисьорска тетрадка. "Отваряйки тази книга, имате драматургичния текст, нотирани..