Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Учители, общественици, блогъри: Видинска ученичка за днешните будители

Тея Тошева, ученичка в езиковата гимназия във Видин
Снимка: Личен архив

"За младите хора най-големите будители са учителите, тъй като те са винаги сред нас. Навсякъде можем да срещнем учители, които да ни дадат някаква подбуда за действие. Също така много обществени фигури в сферата на образованието и културата, различни журналисти, дори блогърите и ютюбърите, които гледаме в Ютюб и Тикток също могат да бъдат будители, тъй като, за да си будител, е важно да подбуждаш различни гледни точки, които ни помагат да видим нещата от друга перспектива. Всеки, който те кара да се замислиш за нещо, било то правилно или грешно, да откриваш нови неща, може да се нарече будителство към дадена цел", посочи Тея Тошева, ученичка в Гимназията с преподаване на чужди езици "Йордан Радичков" във Видин-  активен млад човек, с позиция и стремеж към широк светоглед.

Не е непременно лош фактът, че светът за съвременните млади хора е в Интернет, смята Тея.

"Най-важното нещо, което трябва да направиш, е да знаеш как да отсееш информацията и по какъв начин трябва да подходиш към нея. Разбира се, по-малките деца все още не знаят как да си отсяват информацията, но благодарение на учителите и родителите с времето могат да се научат. Сега, когато е много популярен Тикток, трябва да могат сами да преценят дали това, което виждат, е правилно или не. Но е важно да им се дава насока, а не просто да се оставят на произвола на съдбата."

В съвременния свят духовното отстъпва пред материалното, добави дванайсетокласничката.

"Дори и при по-възрастните е така. Повече присъства материалното, сега всеки гледа да има добър живот откъм материални неща, а не духовни. Според мен обаче трябва да има равенство между двете, това понякога го забравяме."

Ученичката сподели, че българските будители стават все по-далечни на съвременните млади хора.

"Много е трудно за децата да ги разберат. Когато учехме за Христо Ботев, неговите произведения ми бяха абсолютно далечни. Предполагам, че на сегашните деца тези произведения са им много, много далечни."

Въпреки това, Тея е на мнение, че българските възрожденци не бива да остават в забрава.

"Те са важна част от историята, а историята винаги трябва да се помни, за да може едно общество да върви напред, а не да се връща назад."


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Говежда - село със златни хора и история

Говежда е село в община Георги Дамяново, на 31 км от областния град Монтана, високо в планината.  То се е разположило в долина на горното течение на река Огоста, която минава през него, изградени са два бетонни и два въжени моста. Името на селото възниква от факта, че тук са се отглеждали много животни, крави и овце. Но не е само..

публикувано на 04.04.25 в 12:00
Архимандрит Никанор

Архимандрит Никанор: Вероучението се превръща в час по политическа подготовка, ако не е истинско

Близо 60% от българите подкрепят изучаването на религия в училище и вярват, че това ще допринесе за изграждането на морални ценности у учениците, сочат социологическите проучвания.  Представители на Светия синод и образователното министерство продължават да прецизират и детайлизират  въвеждането на предмета "Религия“ като редовен в страната...

публикувано на 03.04.25 в 10:00
НВП Видински митрополит Пахомий

Митрополит Пахомий: Съвременните деца имат потребност от православната религия

Близо 60% от българите подкрепят изучаването на религия в училище и вярват, че това ще допринесе за изграждането на морални ценности у учениците, сочат социологическите проучвания.  Представители на Светия синод и образователното министерство продължават да прецизират и детайлизират въвеждането на предмета "Религия“ като редовен в страната...

публикувано на 03.04.25 в 10:00

Ще се отрази ли на икономиката на Северозапада новото райониране?

Министерският съвет определи нов обхват на регионите за планиране от ниво 2 в Република България, който Националният статистически институт (НСИ) ще представи на Евростат за одобрение. В Решението на Министерския съвет се предлага обособяването на четири региона за планиране от ниво 2: - Северен, включващ областите Видин, Монтана,..

публикувано на 02.04.25 в 10:45

Любен Иванов: Новият бюджет отваря старите корупционни вратички

Бюджетът за тази година бе обнародван в Държавен вестник и вече официално е в сила. Заложеният бюджетен дефицит от БВП е в размер на 3%. Максималният размер на новия държавен дълг, който може да бъде поет през годината, е 18,9 млрд. лв. В Бюджет 2025 са заложени приходи в размер на 90 млрд. лева, а разходите са 96 млрд. , което прави дефицит от 6..

публикувано на 01.04.25 в 12:06

Какви са задачите за общините след приемането на държавния бюджет

Кметът на Мездра Иван Аспарухов участва в съвместно заседание на две постоянни комисии на НСОРБ. Постоянната комисия по стратегическо развитие на местното самоуправление (ПКСРМС) участва в съвместно заседание на Постоянната комисия по финанси и бюджет (ПКФБ) на НСОРБ . Сред основните теми на двудневния форум бяха: Задачи за общините след приемането..

публикувано на 31.03.25 в 14:11

Кметът на село Карбинци: Дотук стигнахме от безхаберие

Днес продължаваме да търсим причините, породили обезлюдяването на Северозапада и даваме конкретен отговор с пример на поредното село от този регион. В рубриката "Добро утро, кмете", днес ще посетим село Карбинци в община Димово.   През селото минава Медовнишка река , която извира от подножието на Венеца при местността Топилото. Друго интересно..

публикувано на 28.03.25 в 14:00