Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как се отразява кризата върху малкия и среден бизнес в Северозапада?

Снимка: Радио Видин

Всички сме чували определението, че малкият и среден бизнес са гръбнакът на икономиката на една държава. В Европейския съюз този бизнес дава работа на около 60% от служителите в частния сектор, а в България значението на малките и средните предприятия е още по- голямо, като в тях работят около 76% от заетите и се създава близо 61% от общата добавена стойност. Цените на електроенергията, обаче продължават да се отразяват пагубно върху работата на малкия и среден бизнес у нас в последното тримесечие на годината. Предприемачите са принудени да вдигат цените на стоките и услугите, а в същото време потреблението им се свива. По предложение на Министерството на енергетиката, заради поскъпването на електроенергията, правителството прие програма за компенсиране на крайните небитови потребители на ток. Ако наистина политиците ни искат да са полезни на малките и средни предприемачи, те трябва просто да не им пречат. Най-доброто решение е да се възприеме управленска философия, така че държавната власт да не се меси никъде, където свободните граждани могат да бъдат по- ефективни сами. Някои предприемачи смятат, че програмите в подкрепа на бизнеса по време на пандемията като цяло не са били добре измислени. Днес те отново са изправени пред предизвикателствата на непрекъснато растящите цени на някои основни продукти, които формират техните производства, както и цените на енергоносителите. Как се справят малките и средни предприемачи в кризата? Според Иван Сергисов, регионален представител на Асоциацията на индустриалния капитал в България за регион Монтана, малкият и среден бизнес в Северозападна България е на ръба на оцеляването.

"Има дейности, които буквално ще бъдат нулирани, за съжаление, защото ние като отворена икономика сме силно зависими от по- големите ни клиенти и от европейските клиенти. В тази връзка, зависимостта си е зависимост. Когато си вързан с тях, получаваш и добрите, и лошите неща, като позитиви и негативи, когато има някаква форма на промяна. Българският бизнес винаги е оцелявал и по- добре е да бъдем оптимисти, каквото и да означава това, каквото и да ни струва това ... Политическата обстановка изобщо не влияе и това е добре. Политиците, за наша радост, отдавна са спрели да се интересуват от бизнеса с много малки изключения, когато това не касае тях и техните семейства. Дребният бизнес, обаче не им е по сърце, така че за него да говорим или добро, или нищо"- поясни Иван Сергисов.

Разговаряхме и с представител на малкия бизнес в Северозападна България. Анжела Митева е собственик на малка пекарна за топли закуски във Видин. Според нея трябва да продължат компенсациите, за да може да работи бизнесът:

"Справяме се в известна степен, компенсациите са някаква помощ от държавата и на този етап нещата се получават донякъде, ако не спадне консумацията с оглед на инфлацията за хората ... Ние нямаме отношение към газта, защото сме на ток и нас ни касае компенсацията да продължи- тази, която дава таван 250 лева. С него ще може да се работи зимния сезон и въобще. Газта касае големи производства и предполагам, че по- ниската цена ще се отрази при всички случаи- поне няма да освобождават работници, да се прекъсват цикли и други."

Има ли добри новини за малките и средни предприемачи в края на годината? Потърсихме за коментар Елеонора Негулова, председател на Националното сдружение за малък и среден бизнес в България:

"Каквито и да са добрите новини, те са добре дошли- било за газа, било за намаляване на цените на другите енергоносители, особено горивата. За малкия бизнес горивата са особено важни. Единици са микро, малките и средни предприятия, които чак толкова се вълнуват от цената на газа. По- скоро може би се вълнуват в техните семейства, като потребители."

Какво трябва спешно да направи следващото правителство, за да бъде подпомогнат малкият и среден бизнес и той да работи нормално- това коментира още Елеонора Негулова:

"Ако имаме парламент, има много неща, които трябва да се направят. Според мен трябва да се тръгне в подхода примерно за една година сто намалени ограничения в административната тежест за малкия бизнес, които веднага биха имали някаква стойност за разходите на малкия бизнес. От години се говори за намаляване на административната тежест, но реални стъпки не се правят. Отделно всички тези мерки, за които се говори през последните месеци, звучат вече като мантри за различните подкрепи, по отношение на енергоносителите и намаляването на ДДС за някои сектори. По- скоро трябва да има една целенасочена и фокусирана политика по десетте основни принципа на акта за малките и средни предприятия на ЕС, защото там всъщност са дадени реални механизми и отделно всяка година Европейската комисия прави такъв доклад, който показва по кой от принципите какъв напредък имаме и какви мерки трябва да предприемем."

Ще може ли да разчита на подкрепа от синдикатите бизнесът у нас- това попитахме Любен Любенов, областен координатор на регионалния съвет на КНСБ Видин.

"Това е идеята и затова са тези искания, защото като се увеличат парите от бюджета и стигнат до работещите, в тази спирала да се намали съкращаването на работниците по места, като ще поискаме и някакъв компромисен вариант, при който да получат средства и работодателите и да се продължи да се работи и занапред"- уточни Любен Любенов.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Тома Ушев: Предстои преустройство на политическия модел

Преговорите за редовен кабинет продължават на фона на начертани червени линии и намерения за санитарен кордон.  Ще намерят ли партиите формула за управлението?  Кои са възможните партньори и невъзможните компромиси?  Политическото бъдеще на страната дискутираме с политическия анализатор Тома Ушев , автор в дясната платформа "Консерваторъ". Радио..

публикувано на 14.11.24 в 10:00

Ще бъде ли спряно решението за повишение на минималната работна заплата?

От Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) внесоха жалба във Върховния административен съд с искане за отмяна на постановлението на Министерския съвет за повишение на минималната работна заплата на 1077 лева от 1 януари. В жалбата работодателите настояват за отмяна на постановлението, с което бе прието повишаването, като..

публикувано на 13.11.24 в 10:45
Яница Петкова

Яница Петкова: Отново надделяват партийните, а не обществените, интереси

Депутатите от новоизбрания 51-ви парламент положиха клетва. По-трудната задача обаче е да сформират управляващо мнозинство. Ще се намери ли консенсус в парламента или резултатите от изборите вече предопределиха краткия му живот? Непреодолими ли са разделителните линии и докога политиците ще ни предлагат още от същото? Какви са изводите от първия..

публикувано на 12.11.24 в 13:59

Подходящо ли е по-късно начало на учебния ден за по-малките ученици?

Учениците от първи до четвърти клас да започват по-късно училище, предлагат родители. Със започването на учебните часове в 9:00 часа, а не в 7:30 или 8:00 ч.,  учениците ще могат да са по-ефективни в усвояването на знанията и да се представят по най-добрия начин, посочват от Асоциация "Родители". Като пречка за по-късното започване на учебния..

публикувано на 11.11.24 в 11:00
Първан Симеонов

Първан Симеонов: България е изправена пред своеобразен граждански конфликт

Политическото напрежение в навечерието на свикването на 51-вото Народно събрание продължава да расте.  Постоянните нови условия отдалечават партиите от преговори за кабинет.  Ще излъчи ли генерална промяна на политическата сцена предсрочният вот или политическата криза ще продължи да се задълбочава?  Компромис или избори през пролетта?..

публикувано на 07.11.24 в 10:00

Ще бъде ли върнат 20% ДДС за хлебари и ресторантьори?

Проектобюджетът на страната за 2025 година ще е с 3% дефицит. Това заяви служебният министър на финансите Людмила Петкова след заседанието на Националния съвет за тристранно сътрудничество, проведено преди дни. По думите ѝ внасянето на проектобюджета ще бъде забавено и той ще бъде предложен на следващия 51-ви парламент. Става ясно, че в проекта..

публикувано на 06.11.24 в 10:45

Северозападът за 10 години - от "Червена крепост" до "Бастион на ДПС"

За редовно купуване на гласове, контролиран вот и изборни манипулации в България се твърди не от вчера. След последните предсрочни парламентарни избори обаче проблемът изглежда се задълбочи. Редица политически формации поискаха касиране на изборите, президентът Румен Радев също критикува начина, по който бяха проведени. Северозападът често е сочен от..

публикувано на 05.11.24 в 12:47