В училище децата стават по толерантни един към друг. Това коментира по повод Международния ден срещу тормоза в училище Мария Митева, педагогически съветник в Основно училище "Любен Каравелов" във Видин. Тя отбелязва, че толерантното отношение сред учениците се дължи и на усилията на екипа. В училището са разработени програми във връзка с механизма за противодействие на тормоза и насилието в институциите в системата на предучилищното и училищно образование. Работи се и за противодействие на кибертормоза, едно от проявленията на насилие сред учениците:
"Всяка година се изготвя оценка на ситуацията в училище посредством въпросник за тормоза в училище, който е предназначен за по-големите ученици и в случая аз го пускам на учениците, които са от прогимназиален етап 5-ти, 7-ми клас. Този въпросник има за цел да покаже доколко са запознати учениците с насилието и тормоза, какви форми на тормоз има в училище. Колко често се проявяват? Къде са местата, на които се случват? Дали са склонни да споделят? Така в последните 4,5 години прави впечатление, че учениците свикнаха с това да са по-толерантни, да са по-емпатийни един към друг и всичко това в крайна сметка се дължи на една продължителна превантивна работа, която се случва и с моя помощ, и с помощта на класните ръководители. От години наред отбелязваме Деня на розовата фланелка и Деня за безопасен интернет. Учениците някак станаха по-склонни да възприемат един по-добър модел на поведение. Не сме имали наскоро случай, който да е свързан с кибертормоз, въпреки че учениците прекарват доста време пред електронните устройства и в някакъв момент като че ли, особено и с това обучение от разстояние в следствие и на пандемията, някак ги прилепи още повече към тези устройства, но общувайки по този в електронна среда, учениците забравиха да общуват по между си на живо и това се вижда в техните контакти. Много е лесно, когато се застане пред лаптоп, компютър, телефон да се представи детето в една светлина, в която то се чувства уютно, да представи себе си по начин, по който иска другите да го възприемат. Така може да се случи едно по принцип срамежливо и свито дете да разгърне егото си в много широк план, когато е зад компютъра и когато не го виждат. Тук вече можем да си поговорим и за това какви опасности крие интернет, защото често пъти децата в тийнейджърска възраст, пък и малко по-малки, имат склонността да се предоверяват. Имат склонността да не зачитат всички опасности, които предлага интернет средата. Често пъти с учениците сме разговаряли за това, че не се знае кой стои отсреща, на колко е години, какви са му намеренията. Затова като първо правило казваме, че не трябва да дават информация за себе си - адрес, град, телефон. Когато нещо ги притеснява или по някакъв начин се чувстват застрашени или пък попаднат на някаква информация, която смятат, че не е коректна, трябва да споделят с родителите си. Това е нещо много ценно, но не всеки път се случва. Не всеки път децата са склонни да споделят, а за тях това може да е предпоставка за стрес, за депресия, за игнориране на приятели и ако някой възрастен забележи такъв тип симптоматика, е хубаво да се опита да разговаря с детето, да види какво се случва."
Преди седем години училището е сред първите в страната, които се включват в програма "Киберскаути" на Центъра за безопасен интернет, отбеляза Мария Митева. По програмата ученици преминават обучения за онлайн безопасност, а натрупаните знания предават на свои връстници.
Гостуваме на село Рупци, община Видин. Това е едно от най-близките села до областния град, само на около 5 км. Въпреки, че Рупци е много близо до Видин, местните жители са намалели значително през последните години. В селото постоянно живеят по-малко от 100 души, предимно възрастни хора. Илиян Ангелов е кмет на Рупци от 2015 година, като в..
Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност. Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като лъжлива. Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност. Защо..
Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност. Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като като лъжлива. Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност...
Бойкот на хранителните магазини е обявен за 13 февруари, четвъртък. Заради високите цени, идеята е на тази дата магазините да останат пусти и в тях да не влезе нито един купувач. Протестът е по примера на Хърватия и е организиран от Движение "Системата ни убива", Федерацията на потребителите в България и Обединени пенсионерски съюзи...
До края на тази седмица трябва да бъде внесен в парламента проектобюджетът за тази година. Това обявиха премиерът Росен Желязков и финансовият министър Теменужка Петкова. Според новите управляващи в държавният бюджет има недостиг от 18 млрд. лева. Съпредседателите на "Продължаваме промяната" Кирил Петков и Асен Василев пък заявиха, че по техни..
Малко повече от месец, откакто България е част от Шенген, свободното пътуване вече оказва известно влияние в пограничен район, какъвто е Видин. В града и преди можеха да бъдат забелязани не малко граждани на Румъния. Но с падането на задължителните гранични проверки, съвсем естествено е това да се засили. А потенциалът за посещения е огромен,..
Екипът на радио Видин гостува в село Септемврийци, община Димово. В България има още едно село с това име и то се намира в община Вълчедръм. В миналото селото е носило името Толовица и е било част от община Лом, но по време на социализма се преименува в Септемврийци, поради факта, че от селото има участници в Септемврийското въстание през 1923 и..