Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пациенти и фармацевти: Има недостиг на лекарства

Снимка: Радио Видин




Видински аптекари все по-често се налага да връщат хора заради липса на медикаменти. В една от големите вериги аптеки в Северозапада все по-често поръчките на лекарства не се изпълняват. А клиентите негодуват, обвинявайки персонала. Липсите се наблюдават отдавна, каза един от фармацевтите в града.

"От известно време се случва, може би година-две вече, недостиг на лекарства, важни за здравето на пациентите. Различни са видовете - респираторни, за епилепсия, продукти, които разреждат кръвта също ги няма от много време, особено по време на пандемията изчезнаха. Много трудно се намираха, идваха хора в паника, търсейки лекарства, но не можеха да намерят. Липсват и онкологични лекарства, очни капки също. Някои лекарства са жизнено важни. Това са за хора, които ги вземат дълго време и те липсват на пазара... На по-голямо ниво трябва да се разреши проблемът, защото той е за цялата страна. Трябва някой сериозно да се занимае с въпроса. Клиентите негодуват, търсят вината в нас, но причината изобщо не е в нас."

Чакащи на опашка пред една от аптеките във Видин се оплакаха, че с месеци не успяват да намерят търсените от тях лекарства. Други посочиха, че страхът от липси съществува постоянно. 

"Сега, като влезнем, не знаем какво ще бъде. Ще има ли или няма да има...Сега, в момента, го няма "Ксанакс"-а и казват, че няма да го има до началото на другата година... Няма ги известно време и после дойдат с ново име и с нова цена. Затова ги няма. Аз имах едни капки за очи, свършиха преди 1-2 месеца, нови ми изписаха- много по-скъпи. Втори месец взимам други, защото онези ги няма... По принцип си намирам лекарствата, идват с течение на времето. На моменти има, но не всички. Има някои, които са ги спрели тотално и не могат да се намерят. Има лекарства, които докторите изписват, казват, че ги има в аптеките, а всъщност ги няма, както тези капки, които аз в момента поръчвам. Казват ми в аптеките, че ги нямат, но ги имат на склад и не ги зареждат в аптеките, защото са много скъпи и не ги купуват..." - коментираха видинчани.

Преди повече от 10 години Марина заминава в Германия с надежда за по-добро и адекватно здравеопазване. Тя е диагностицирана с рак на гърдата и страда от множество придружаващи заболявания. Сега видинчанката получава постоянен лекарски контрол и необходимите ѝ медикаменти без проблем. 

"Един нормален човек в Германия се снабдява много лесно с медикаменти, няма значение от какво естество са. Всичко става много лесно, защото тук здравната система е много добре структурирана. Тук не е нужно да се носят документи, има си електронна здравна карта, в която здравният статус на пациента фигурира от-до и нещата стават много лесно. Една рецепта, подавайки я в аптеката, плащаш сумата от 5 евро, без значение какви медикаменти са ти изписани, от най-тежките до най-простичките... С пристигането ми в Германия преди 12 години аз взимах тежки медикаменти след химиотерапия и тук получавах Тамоксифен. Това са лекарства, които съм ползвала 5 години, те бяха абсолютно безплатни, само рецептата се заплаща... Със сигурност тук хората не страдат от липса на лекарства, аз поне не съм се сблъсквала, нито мои познати и приятели. Тук има доставки от много държави. По време на пандемията само имаше временно ограничен достъп до лекарства, но хората намират други начини и ако не може веднага, до 2-3 дена идва доставка в аптеката. Но това беше за много кратък период, когато, всички знаят, бяха затворени границите и беше трудно, може би самите доставки по-сложно са се случвали."


*Повече по темата може да чуете в звуковия файл

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Торлашките къщи вдъхновиха приказки за малки читатели

Детска книжка, вдъхновена от старите торлашки къщи и техните истории, излезе от печат. Автор е преподавателят по архитектура доц. Милена Маркова от Училището по архитектура към университета в Портсмут, Великобритания. Вече две години доц. Маркова и ръководен от нея екип от млади учени проучват торлашките къщи във Видинско и съседния пограничен..

публикувано на 30.07.25 в 15:10

„Кармина Бурана“ ще огласи сцената край крепостта в Белоградчик

Броени дни остават до началото на десетото издание на фестивала "Опера на върховете" в Белоградчик. Сцената вече е изградена в подножието на крепостта "Калето" и е една от най-големите в България. За публиката са осигурени 720 седящи места. Фестивалът ще бъде открит на 1 август, петък, със спектакъла на Държава опера Русе "Зоро" - мюзикъл с..

публикувано на 30.07.25 в 14:00

Книга представя български художници, творящи настроение

Първата българска книга за арт наив изкуството за последните почти 40 години ще бъде представена официално в Белоградчик. "Съвременни български наивисти" съдържа портрети на 20 творци и 10 доайени на наивистичното изкуство у нас. Съставител е Даниела Осиковска, която преди 6 години заедно със своя съпруг арх. Георги Георгиев създава именно в..

публикувано на 30.07.25 в 13:00

Александрина Попова: Жената, която пътува, за да разказва истории

Днес ще ви срещнем с Александрина Попова , родом от Стара Загора, където прекарва първите пет години от живота си. По-късно съдбата я отвежда в Пловдив, където живее близо три десетилетия, а от две години насам е жител на столицата. Интересното е, че любовта я среща в лицето на мъж от Видин, поради което тя с усмивка се определя като "видинска..

публикувано на 29.07.25 в 17:40

Планинско катерене - новото предизвикателство за видинчанина, който изкачва върхове

Видинчанинът Светослав Евгениев, запален планинар, за когото Радио Видин писа  преди две години , че за два дена е изкачил четири алпийски четирихилядника, се завърна от поредното си приключение в Австрия. Планинско катерене е новото предизвикателство, което предприемат той и неговите приятели. Те участват в два сравнително сложни маршрута в..

публикувано на 29.07.25 в 15:10

Деца от Враца заемат първите места в конкурс за магически разказ

Две деца от Литературен клуб "Иноватори в действие" към Младежки дом - Враца се класират на първите места в провелия се литературен конкурс за детски магически разказ. Тази година темата беше “Моят полет около света”. За втора поредна година Огняна Илиева печели първо място в конкурса . Огняна е на 12 години, като тази година ще бъде 7...

публикувано на 29.07.25 в 14:00

Църквата в село Антимово спешно се нуждае от ремонт

Църковният храм "Свети Великомъченик  Георги" във видинското село Антимово има нужда от спешен ремонт. Покривът тече от години и поврежда стенописите. Мазилката пада, прозорците са изпочупени, казва кметът на населеното място Пламен Станев, който е и дългогодишен председател на местното читалище:  " Покривът на храма е в много лошо..

публикувано на 29.07.25 в 13:00