Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Жители на Кладоруб: Животът днес на село обезверява хората

17
Снимка: Радио Видин
Село Кладоруб се намира в община Димово. Интересното при него е, че лежи върху останките на древно антично селище. Името на това селище - Conbustica, е отбелязано в римската пътна карта като точка, разположена на пътя от Ratiaria (дн. с. Арчар) към Naisos (съвременен Ниш).

През 2008 г. бяха извършени първите археологически проучвания на това място от археоложката Красимира Лука от Българско археологическо сдружение. Предварителните резултати тогава показаха, че на там лежат останките от древен лагер на римски помощни войски. Площта му е около 2 хектара. Селото се намира на шест километра от световноизвестната със своите скални рисунки пещера Магурата. В близост се намират и уникалните Белоградчишки скали. И двата обекта са включени в българското национално туристическо движение "Опознай България - 100 национални туристически обекта".

Въпреки уникалните природни и исторически забележителности, днес, в този район, не се живее лесно. Животът е еднообразен и малко скучен, съгласен е и кметският наместник на Кладоруб, Иван  Иванов.

"В селото няма никакви културни развлечения, жителите му са застаряващи- на над 70 години. Работа имаше само на археологическия обект "Конбустика". Преди 20-25 години идваха едни студенти, които започнаха едни разкопки на римското селище. Това бе в продължение на две години. Може би за по месец работиха студентите и после замразиха работата, не знам по какви причини. Друго препитание за хората тук няма...

Хляб се кара от съседното село Рабиша в понеделник, сряда, петък и събота. От Димово има една кола, която снабдява с хранителни продукти всеки вторник. Също във вторник идва и една мобилна аптека към 11 часа. Тогава хората се събират на площада и пазаруват каквото им трябва. Излиза, че като че ли не сме вече в 21 век и страна от ЕС, но - това е положението тук.   

Иначе селото е оживено, защото се намира на кръстопът. През него минава най-близкият път до пещера Магурата. Оттук минават много автобуси с екскурзианти, затова селото се поддържа. Тротоарите са окосени, бордюрите им са боядисани, всичко е изметено и почистено. Имаме човек по програмата към кметството, който се грижи за това...

Тук в продължение на много години нищо не бе правено за селото. Сега асфалтирахме две улици и направихме една беседка. Пуснахме и водата, в центъра също има чешма. Който посети селото ни, може да се измие, да пие вода и да си почине...

Ние си имахме собствен водоизточник, но от около 10 години, водата се изгуби. Имаме също и централно захранване от село Бела, така че проблеми с водоснабдяването, няма. Община Димово пък пое ангажимента да плаща изразходваната вода на чешмата в центъра...

Условията за живот в самото село не са лоши, но много рядко млади хора проявяват желание да се завърнат. Не знам каква е причината, но явно е заради липсата на работа...

Пътят до селото наистина е в много лошо състояние, но той е към републиканската пътна мрежа. Последно го асфалтираха цялостно преди около 15 години. Поддръжката му сега се изразява само в закърпването на дупките. Целият е в кръпки, които през зимата отново се разбиват. Това според мен не е достатъчно. Пътят е основен за пещерата и би трябвало да се обърне по-голямо внимание и се асфалтира наново, защото тук минават големи и скъпи автобуси с туристи. А и канавките отстрани на пътя не се чистят. Наскоро един такъв автобус си счупи страничното огледало от храстите край пътя.

Лошото е също, че нито един от тези автобуси с туристи, които минават през селото, не отиват и към археологическия обект "Конбустика", който е в края на Кладоруб. Може би защото не е обявено, че тук има такава историческа ценност", обясни кметският наместник Иван Иванов и допълни, че за рекламирането на обекта, би трябвало да се погрижи държавата.
 
Местните пък смятат, че държавата, общинското и местното ръководство са им длъжници не само за популяризирането на селото, но и за подобряване на живота в него:

"Тук е мизерия до гуша. Няма магазин, няма аптека, няма транспорт, няма нищо. Ако речеш пък да идеш до Димово, трябва да платиш поне 10 лева на човека с автомобила. Един кибрит няма откъде да си купиш. Пълна мизерия... Аз съм бил автобусен шофьор и преди тук по 10 рейса минаваха. Сега няма нищо. Ето сега и с тази аптека- ако не е това момче да мине през седмицата с лекарствата, няма откъде да си ги купиш. Затова сега седим и го чакаме- в него ни е надеждата... В селото сме останали около 15-16 души- само възрастни. Има и двама- трима, които са под 70 години... Тук имаме една белска вода, но като спре и тя, няма откъде да си налееш да пиеш. Имаме горе местен извор. Сто пъти молихме кметовете да я възстановят. Но засега си оставаме само с обещанията. Водопроводът ни е правен преди 40-50 години, всичко е износено и дава големи аварии, ама няма кому да се оплачеш... За какво ни докараха този паметник- то няма хора, които да седят тука, те ни докараха беседка. Цялото село да извикаш, няма да могат да я попълнят... Съборът беше едно време, преди 20 години, на 2-ри юни. Тук хоро се виеше. Този дуд е на повече от 100 години. Под него се събираха хората, деца тичаха. Сега тук няма едно детенце. А и да ти пратят някое внуче да го гледаш, не смееш да го вземеш, защото ако се разболее, няма къде да отидеш... Аз съм на 89 години. Прибрахме се на село със съпруга ми преди време, защото тук е тихо и спокойно. Имам си градинка и почти не спирам на едно място. Преди гледахме зайци, патици, кози, но съпругът ми почина, а аз вече не мога сама да се грижа за всичко на тази възраст. Сега ми стига градинката... Селото е хубаво и чисто, но няма млади хора. А те са бъдещето на Кладоруб...", коментират местни.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Кметът на Флорентин: Искам да променя облика на селото към по-добро

  Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..

публикувано на 31.01.25 в 11:20

Ще се присъединим ли (и кога) към Еврозоната?

Присъединяването на България към Еврозоната е ключов приоритет на новото редовно правителство, по който се работи усилено и в тясна координация с партньорите от Европейската комисия. Това е потвърдил министър-председателят Росен Желязков на среща с българския еврокомисар Екатерина Захариева.  От думите на премиера, става ясно, че България ще..

публикувано на 30.01.25 в 10:00

Крие ли рискове икономическото райониране на страната?

Промяна в икономическото райониране на страната поиска бизнесът преди дни и очерта приоритетите си, за които очаква съдействие от редовното правителство. Работодателите настояват и за реформа в образованието, и въвеждане на матура по математика, като част от политиките за решаването на проблема с недостига на работна сила. Според тях е..

публикувано на 29.01.25 в 10:45

Пътят Видин-Ботевград: Обещания и (без)действия

Седем години изминаха от протестите, които принудиха властта да започне да строи съвременна и сигурна инфраструктура до Северозапада. Завършването на скоростния път Видин-Ботевград обаче все още е някъде в неопределеното бъдеще, а според първоначалните ангажименти трябваше да е готов до края на 2021 година. Общо три редовни и шест служебни..

публикувано на 28.01.25 в 12:56

Общини от селски райони са с гарантирани европейски средства за инфраструктура

Общините от селските райони в страната са с гарантирани средства по Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони, които да са за изграждане и развитие на инфраструктура. В област Видин право на тях имат десетте по - малки общини- Белоградчик, Бойница, Брегово, Грамада, Димово, Кула, Макреш, Ново село, Ружинци и Чупрене. Общата..

публикувано на 27.01.25 в 12:25

Жителите на село Копиловци: Няма работа, няма млади хора

Гостуваме на село Копиловци , община Георги Дамяново. Китно и красиво планинско селце. Освен прекрасната природа, която е и най-голямото богатство на Копиловци, центърът на селото също е много чист, облагороден и поддържан. Въпреки това, обаче основният проблем е, че работни места няма. Съвсем наскоро е закрит шивашкият цех, който осигурявал..

публикувано на 24.01.25 в 11:29
Александър Михайлов

Александър Михайлов: Опасявам се, че най-нечистата от всички нечисти унии ще изкара пълен мандат

105-тото правителство в историята на България обещава върховенството на правото и равенството пред закона, укрепването на социалната държава, защита на гражданското общество, свободата и плурализма в медиите, членство в Еврозоната и изпълняване на Плана за възстановяване и устойчивост.  Приоритети пред новата власт ще са и качеството на живот, с..

публикувано на 23.01.25 в 10:00