Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Излезе от печат книгата на Иван Цанев "Село Зверино (история, бит, етнография, фолклор)"

В най-голямото мездренско село Зверино извадиха от архива на читалището и вече излезе от печат книгата "Село Зверино (история, бит, етнография, фолклор)", чийто автор е Иван Цанев. Редактор на  книгата е писателят Цветко Стеев и се издава от Народно читалище "Факел- 1926" с. Зверино и от Инициативен комитет в състав: инж. Найден Христов, Цветко Стеев, Цветан Ценов- председател на НЧ "Факел-1926", Стилияна Стоянова- секретар-библиотекар, Дарина Цветкова- председател на Художествено-творчески клуб "Факел" и Катя Христова, със спомоществователството на Община Мездра.

Иван Цанев, роден в Зверино на 28 март 1897 г., завършва Врачанската мъжка гимназия, а след това- "правни науки" в Софийския университет. Работи като учител в Зверино, активен общественик, инициатор в създаването на читалището в Зверино, участва в създаването на първата театрална трупа в селото. Като млад учител посещава дома на баба Тонка Обретенова, среща се със сина ѝ Никола с мисията да дойде на Вола и да посочи точното лобно място на Ботев. Участник е в националната комисия за определяне пътя на ботевите четници и участва в построяването на паметен знак в тяхна памет при черквата в Зверино. Умира през 1988 година.

Венец на неговата любов към родното му село е настоящата книга, с която неговите потомци могат да се гордеят. 

Село Зверино има дълголетна история, чиито дири се губят някъде към 1400 година.

Авторът е обхванал историята, етнографията, фолклора и бита на селото, постарал се е да събере, според силите и възможностите си, колкото се може повече материали по тези въпроси. Той се е придържал към това винаги да отразява вярно и обективно всички събития, да описва точно и подробно, особено излезлите от употреба и изчезналите вече оръдия на труда, съдове, сечива, облекло и др.

"Този труд има за цел да запознае и запази за поколенията част от живота на нашите деди и прадеди, живели в селото, защото трябва да се гордеем с миналото и настоящето на нашето село!", казват от Инициативния комитет.

А както казва авторът: "…Работих честно по съвест и по убеждение!"

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Снимката на 27 февруари 2025 година

Общо 2 500 са находките от последния  археологически сезон  в Рациария, Бонония и "Кастра Мартис". В момента тече процедурата по тяхното предаване на Регионалния исторически музей във Видин.  Конституционният съд възложи на Централната избирателна комисия да преизчисли резултатите от изборите. Съдът установи неточно отчитане на резултатите от..

публикувано на 27.02.25 в 18:00

Богат на находки сезон в Рациария, Бонония и "Кастра Мартис"

Общо 2 500 са находките от последния археологически сезон в Рациария, Бонония и "Кастра Мартис". В момента тече процедурата по тяхното предаване на Регионалния исторически музей във Видин. Това каза на пресконференция научният ръководител на проучванията доц. д-р Здравко Димитров от Националния археологически институт с музей при БАН. По думите му,..

публикувано на 27.02.25 в 16:37

Множество инициативи за Баба Марта в Белоградчик

Баба Марта посети Дома за пълнолетни лица с деменция в село Салаш, съобщиха от Община Белоградчик. Представители на НЧ „Развитие – 1896 г." – с. Салаш представиха тематични стихове за идващия празник пред потребителите на дома, а най-възрастната самодейка от читалището поздрави всички присъстващи със собствени стихове. На присъстващите Баба Марта закичи..

публикувано на 27.02.25 в 16:10

Бойкотът на веригите набира подкрепа в Монтана

Жителите на Монтана подкрепят третия бойкот на големите хранителни вериги, пазаруват в кварталните магазинчета. Цените на някои продукти в хипермаркетите са по-високи от тези в малките магазинчета. Репортерска проверка в квартал на Монтана установи, че хората предпочитат да пазаруват от местните магазинчета. Тук се познаваме и вярваме на..

публикувано на 27.02.25 в 15:59

Възрастните от Дома в Кутово получават нов временен подслон заради ремонт

Потребителите на Дома за стари хора в село Кутово временно ще бъдат преместени в сградата на бившето инфекциозно отделение във Видин, реши Общинският съвет. Причината е, че сградата на социалното заведение ще бъде напълно реновирана, обясни кметът на Видин Цветан Ценков . "Хората от старческия дом в село Кутово да ги прехвърлим в инфекциозното..

публикувано на 27.02.25 в 15:50

Във Враца представят видеоклип в подкрепа на борбата с рака на гърдата

Видеоклип, насърчаващ профилактиката на рака на гърдата , ще бъде представен във Враца . Видеото е заснето по идея на Инициативния клуб за борба с рака на гърдата с председател Албена Кисьова .  "Клипът е изключително драматичен, тематичен, емоционален, докосващ и аз съм сигурна, че той ще спаси много животи, защото той идва да каже да го..

публикувано на 27.02.25 в 15:35

Училищна работилница "Мартеничка за теб" се проведе в Кула

СУ "Васил Левски" в Кула  бе домакин на творческа работилница "Мартеничка за теб" . Инициативата е по идея на училищното ръководство, което изпълнява дейности по специално разработен План за сътрудничество и взаимодействие с родители. Начало на работилницата даде Светлана  Гергова - по мощник-директор на училището, а в одещ на..

публикувано на 27.02.25 в 15:23