Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Програма ще помага на домакинствата за фотоволтаични системи

Снимка: Радио ВИДИН

Домакинствата у нас ще могат да получат пари по Националния план за възстановяване и устойчивост за изграждането на фотоволтаични системи за производство на ток за лично потребление, както и за системи за затопляне на вода чрез слънчева светлина. Това стана ясно от писмен отговор на служебния министър на енергетиката Росен Христов на въпрос на депутати от ГЕРБ-СДС. За изграждането на фотоволтаични системи до 10 kW, които може да бъдат комбинирани със системи за съхранение на енергия, максималният размер на безвъзмездното финансиране на домакинство се предвижда да е в размер до 15 хиляди лева. В Плана за възстановяване и устойчивост е предвидена "Програма за финансиране на единични мерки за енергия от възобновяеми източници в еднофамилни и многофамилни сгради". По нея се предвижда финансиране на мерки за използване на енергия от възобновяеми източници от домакинствата, посочва министър Росен Христов. Определеният общ бюджет по програмата е 240 милиона лева, като от тях 140 млн. лв. е безвъзмездното финансиране с пари от Европейския съюз, а 100 млн. лв. е националното публично и частно съфинансиране. 

Допустимите крайни получатели по програмата са всички български граждани или чужденци със статут на постоянно пребиваващи в България, обитаващи собствена къща или собствен апартамент в многофамилна сграда. Очаква се процедурата за подбор на предложения за изпълнение на инвестиции от крайни получатели по тази схема да бъде обявена до края на годината. Министерството на енергетиката е изготвило пакет от документи за процедура чрез подбор на предложения за инвестиции на домакинства в енергия от възобновяеми източници. В тези документи подробно ще бъдат описани условията за кандидатстване и условията за получаване на безвъзмездна финансова помощ, обясни още министър Росен Христов. Предстои процедурата за предоставяне на средства да бъде съгласувана с министъра на финансите за съответствие с правилата за предоставяне на държавни помощи. След това документите ще бъдат пуснати за обществено обсъждане. 

Какви са предимствата на енергията от фотоволтаици? Потърсихме за коментар Слави Рангелов, изпълнителен директор за България на най-големия производител на соларни панели в света:

"Това, че абонатът ще има соларни панели, батерия, инвертор, цялостна система, не означава, че той трябва да се откачи и да каже "сбогом" на електроразпределителното дружество. Тази система е предназначена да помогне, но в определени моменти, когато има по-слабо слънцегреене, например през зимата и по-голяма консумация, енергията, която се генерира и която се съхранява в батериите няма да е достатъчна. Подобна инвестиция ще бъде много от полза, предвид растящите цени на електроенергията и не всички къщи са на самата тарифа, която е за битови потребители и могат да ползват нощем ниската тарифа."

Каква е необходимата профилактика на едно фотоволтаично съоръжение- това попитахме още Слави Рангелов:

"За по-големите системи, професионални инвеститори искат да се прави профилактика веднъж или два пъти на годишна база. Това е заснемане с термокамера, да се види дали има хотспот, горещи точки, дали има микропукнатини. За по-малките това не се практикува, тъй като самото оборудване е скъпо, прави се с дрон с термокамера и по-скоро за малките, битови абонати това не се практикува."

Попитахме видинчани ще облекчи ли домакинствата новата програма и биха ли се възползвали от подобна възможност:

"Смятам, че ще успее програмата, зависи кой колко парички има. Като започнат да ходят по домовете, ще се преценява дали ще може, или няма да може... Не мога да взема отношение, защото не съм запозната ... Такива са тенденциите и предполагам, че така ще бъде. Би било добре и в цяла Европа е така. Не се влага нищо, само в началото. Ако се отпускат някакви средства, това е добре, защото ще е по-икономично и по-чисто."

По "Програмата за финансиране на единични мерки за енергия от възобновяеми източници в еднофамилни и многофамилни сгради" ще се финансира поставянето на фотоволтаици, като може да кандидатства всяко едно домакинство, стига да има техническата възможност за изграждане на съответната инсталация. Към момента, обаче няма повече яснота, обясни Васил Зарков, мениджър проекти за развитие в Българо-австрийска консултантска компания.

"Нещата не са се променили съществено от лятото. Все още в публичното пространство не е обявен проект на насоки за кандидатстване, за да можем да го разгледаме в детайли и да дадем повече информация. Проектът е наличен в Плана за възстановяване и устойчивост, така че при всички положения ще го има. Освен от фотоволтаични системи домакинствата не само от Северозапада, а и от другите региони на страната ще могат да се възползват и от една друга мярка, която е за слънчеви системи за битова гореща вода, където финансирането е по-малко, но пък за сметка на това се покрива на 100% от програмата."

Фотоволтаичните системи са сравнително нова практика у нас. Какъв е интересът на домакинствата към подобна инвестиция?

"Смятам, че интересът ще бъде изключително голям, защото в крайна сметка към днешна дата ние виждаме какво се случва с основните енергоносители, с изключение на електрическата енергия, която е субсидирана от държавата. Това е една алтернатива, която при всички положения за мен лично си заслужава и насърчавам домакинствата да се възползват от подобна инициатива"- допълни още Васил Зарков.

Мерките, които се предвижда да бъдат финансирани са две. На първо място е възможно изграждането на слънчеви системи за битова гореща вода. Максималният размер на безвъзмездната финансова помощ за едно домакинство, при условие, че кандидатства всяко едно домакинство индивидуално, е до 100%, т.е. напълно безплатно, като финансовият размер на тези 100% не може да надвишава сумата от 1960 лева. На второ място е изграждане на фотоволтаични системи с мощност до 10 киловата. Максималният размер на безвъзмездната финансова помощ тук обаче не е 100%, а 70%, като тези 70% не може да надвишават сумата от 15 000 лева. Тук също домакинството може да се възползва от 100% безвъзмездна финансова помощ, като единственото условие е, че ако през предходния отоплителен сезон, домакинството е получавало помощи за отопление през зимата, за него стойността на инвестицията ще бъде 100% безплатно. Енергията от фотоволтаичните централи може да бъде използвана само и единствено за нуждите на домакинството. Програмата е предвидила възможността в рамките на 15 000 лева да бъдат закупени акумулатори, които генерират произведената през деня енергия. Парите, предвидени по този проект са близо 200 милиона лева и ще са за около 9500 домакинства. От тях минимум 4000 трябва да са такива, получавали енергийни помощи през предходния отоплителен сезон. Домакинствата ще отговарят за избор на изпълнител- за инсталация за битова гореща вода или за фотоволтаична инсталация. 

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл към материала.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Село Септемврийци очаква своя църковен храм

 Екипът на радио Видин гостува в село Септемврийци, община Димово. В България има още едно село с това име и то се намира в община Вълчедръм. В миналото селото е носило името Толовица и е било част от община Лом, но по време на социализма се преименува в Септемврийци, поради факта, че от селото има участници в Септемврийското въстание през 1923 и..

публикувано на 07.02.25 в 12:05

Граждански организации с призив към политиците за подкрепа на равенството между половете

Българска платформа към Европейско женско лоби отправи призив към политиците за подкрепа на равенството между половете. В отворено писмо до настоящото редовно правителство обръщат внимание на факта, че в състава на 105-ия кабинет има само една жена. Правят аналогия с периода 1947-1949 година, когато в управлението на страната има 23-ма..

публикувано на 06.02.25 в 12:57

Превръщат ли се в лукс "белите пари за черни дни"?

Според изследване на "Тренд" 73% от българите не спестяват, 90% не инвестират, а 84% разчитат единствено на доходите си от заплата и пенсия. Сънародниците ни не са големи оптимисти за тази година, като повечето от тях очакват стандартът им на живот да остане същия като миналата година. Това означава, че българите до голяма степен не..

публикувано на 05.02.25 в 10:45

Подходящ модел за България ли е президентската република?

Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска.  На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..

публикувано на 04.02.25 в 13:32

Кои са основните причини за катастрофите у нас

Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките.  След..

публикувано на 03.02.25 в 11:05

Кметът на Флорентин: Искам да променя облика на селото към по-добро

  Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..

публикувано на 31.01.25 в 11:20

Ще се присъединим ли (и кога) към Еврозоната?

Присъединяването на България към Еврозоната е ключов приоритет на новото редовно правителство, по който се работи усилено и в тясна координация с партньорите от Европейската комисия. Това е потвърдил министър-председателят Росен Желязков на среща с българския еврокомисар Екатерина Захариева.  От думите на премиера, става ясно, че България ще..

публикувано на 30.01.25 в 10:00