Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

WWF възстановява горски местообитания в България

Помогни и ти като подкрепиш кампанията "Общ дом. Общо бъдеще"

Редица животински видове в България са изложени на риск. Наред с бракониерството, сред водещите заплахи за много популации се нареждат постепенното увреждане на техните местообитания и климатичните промени. Като природозащитна организация една от водещите мисии на WWF e да се грижи за опазването и възстановяването на дома на дивите животни у нас, голяма част от които обитават горите. 

Горите край реките

Едни от най-ценните местообитания са крайречните гори. Те са толкова богати на биоразнообразие, че често биват оприличавани на екваториалните джунгли. Запазената естествена крайречна растителност осигурява дом и храна за различни видове бозайници, птици, земноводни, влечуги и  насекоми. Изсичането на гората унищожава дома на дивите животни, някои от които не могат да се адаптират към новите условия и загиват.


"Освен че създават местообитания за животните, крайречните гори са важни и за нас – хората. Гъсто преплетените им коренища укрепват бреговете на реките и спират ерозията, с което намаляват риска от наводнения надолу по течението. По време на проливни дъждове гората забавя времето, за което дъждът достига до реката, поемайки значително количество вода, стичаща се по листата. Заедно с това, коренищата са в състояние да уловят по-голямата част от биогенните замърсители, попадащи в подпочвените води от обработваемите земи към реката", разказва Нели Дончева, главен експерт на програма "Гори" във WWF. 


Въпреки многобройните услуги, които предоставят, голяма част от крайречните гори са унищожени в миналото с цел освобождаване на територии за пасища, обработваеми земи, жилищни зони. Това ги прави едни от най-редките и приоритетни за опазване горски местообитания. През годините WWF и партньори залесиха 2000 декара крайречни гори по бреговете на Дунав и Марица – площ, равняваща се на близо 5000 баскетболни игрища. Всички засадени дръвчета са с местен произход и са характерни видове за крайречните гори: бяла върба, черна топола, полски ясен, черна елша, източен чинар, бряст и летен дъб.

Климатичните промени

Друга съществена заплаха за дивите животни са измененията в климата. Учените прогнозират, че в резултат от температурната промяна в близките години и десетилетия ще наблюдаваме все по-ясно изразено изместване на горските растителни зони, което ще повлияе на местообитанията на редица видове. Затова WWF и техните партньори от ЮЗДП работят за адаптиране на горите в югозападна България към новите климатични условия.

Работата включва лесовъдски дейности с цел намаляване на риска от съхнене на  изкуствените гори от бял и черен бор,  и постепенната им замяна с местни широколистни видове. По този начин се осигурява по-голяма устойчивост към промените в климата. Заедно с това се провежда и регулярен мониторинг на птици, прилепи и насекоми. 


"Гората не е просто съвкупност от дървета. Тя е цялостен организъм, чиито части са неразривно свързани помежду си и си взаимодействат на различни нива. В този смисъл наличието на разнообразие от видове е изключително важно за устойчивостта на горите. Особено в условията на бързо променящ се климат. Биоразнообразието е ключов индикатор, че гората се развива балансирано и е в състояние да предоставя ефективно своите екосистемни услуги, които всички ние ползваме", разказва Костадин Вълчев, старши експерт "Гори" във WWF.


Всеки може да стане част от каузата на WWF да опази дома на дивите животни в България, като се включи в кампанията "Общ дом. Общо бъдеще"


Кампанията се реализира с безвъзмездната медийна подкрепа на:НОВА,Българска телеграфна агенция, БНР,  БНР-Благоевград, БНР-Бургас, БНР-Варна, БНР-Видин,БГ радио, ClubZ.bg, OFFNews.bg, Podtepeto.com, Sinoptik.bg, Programata.bg, GoBio.bg,ТВ Туризъм и See.bg

По публикацията работи: Гергана Панова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Област Монтана е готова за зимното поддържане на пътищата

В почти всички общини в област Монтана има сключени договори за зимно поддържане на пътищата. Сол и пясък са осигурени за месец. До края на ноември има утвърден план за зимно поддържане на републиканската пътна мрежа на територията на Областно пътно управление Монтана. Към момента са налични 270 тона сол и 2600 тона пясък. Количеството е повече от..

публикувано на 09.11.24 в 08:26

Снимката на 8 ноември 2024 година

Основно училище "Любен Каравелов" във Видин отбеляза 190 години от рождението на своя патрон . Мероприятията започнаха рано сутринта с поднасяне на цветя и тържествена щафета, в която участваха ученици от 5-и клас.  "Има такъв народ" (ИТН) внесе жалба в Конституционния съд с искане за частично касиране на проведените на 27 октомври избори. Тя..

публикувано на 08.11.24 в 18:00

Директорът на видинската полиция с отличие "За доблест и заслуга“.

На тържествена церемония, във връзка с професионалния празник, в Главна дирекция "Национална полиция" - МВР, министър Атанас Илков награди шестима полицейски ръководители за висок професионализъм при изпълнение на служебни задачи и постигнати високи резултати. Сред тях е директорът на видинската полиция - старши комисар Петър Коцин. Той получи..

публикувано на 08.11.24 в 17:50

Археолози проучват праисторическо селище край село Майор Узуново

След 6-годишно прекъсване археолози отново започнаха разкопки край видинското село Майор Узуново. Проучването обхваща селище от ранния неолит, което е изключително значим обект за праисторията на България и на Балканския полуостров, обясни директорът на Регионален исторически музей Враца и ръководител на разкопките Георги Ганецовски. "Тук говорим..

публикувано на 08.11.24 в 17:41

21-годишен рецидивист отива на съд за грабеж над ученик във Враца

Окръжна прокуратура – Враца внесе в съда обвинителен акт срещу 21-годишен по дело за грабеж. Престъплението е извършено на 12 август 2024 година на спирката на площад „Суми“ в областния град. Потърпевш е единайсетокласник от Враца, който е дал пари на извършителя на грабежа, след като е бил заплашен.  В хода на разследването са прегледани..

публикувано на 08.11.24 в 15:57

Стартира строежът на физкултурен салон в училище „Иван Вазов“ във Видин

Започна строителството на новия физкултурен салон в двора на Основно училище "Иван Вазов" във Видин. Проектът е на стойност 1 250 000 лева, каза директорът на учебното заведение Пролетка Цветкова: "Това е по проект, спечелен от Община Видин и се надяваме до края на учебната година да имаме нов физкултурен салон. Мултифункционален ще бъде, голям. При..

публикувано на 08.11.24 в 15:15

Самодейци от Видинско ще участват в "Тимошки дни на орехите" в Сърбия

Самодейци от Народно читалище "Светлина 1922" в село Киреево, община Макреш ще участват в събор "Тимошки дни на орехите". Той ще се проведе в село Витковац, община Княжевац, Сърбия. Това съобщи Светлана Недкова- самодеец в читалището. "Самодейците от Народно читалище "Светлина 1922" - с. Киреево ще участваме тази събота, 9 ноември, от 12:00 часа..

публикувано на 08.11.24 в 14:21