Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Промяна за чист въздух

Снимка: Радио ВИДИН

Около 1/4 от хроничните заболявания- белодробни, сърдечносъдови, метаболитни, онкологични, се дължат на въздушно заболяване. Това каза във Видин д-р Александър Симидчиев- пулмолог, народен представител, председател на сдружение "Въздух за здраве". Проблемът с мръсния въздух и последиците за здравето може да бъде решен с колективни усилия.

"В малки градове, където има възможност да се изградят велоалеи и хората да ходят с колело, това има два плюса- първо, не се генерира замърсяване, второ- хората физически са по-пригодни. В България годишно умират около 14 хиляди души, т.е. към 1200-1300 души на месец умират от въздушно замърсяване... Когато частиците влизат в нашите кръвоносни съдове, те предизвикват спазъм на кръвоносните ни съдове. Качват кръвното, обеднява притокът на кислород към мозъка и получаваме инсулт, обеднява притокът на кислород към сърцето и получаваме инфаркт, обеднява притокът на кислород към панкреаса и получаваме диабет", каза д-р Симидчиев.

Според видинчани отоплението с твърдо гориво и големият брой леки коли по улиците са основните замърсители на въздуха:

"Заради твърдото гориво, с което повечето хора се отопляват... Най-вече автомобилите. Въглища по-малко хората ползват, а във всяка къща има по 2-3 коли... По-мръсен е през зимата. Всичко се топли с дърва, с каквото му падне. И транспортът най-вече, защото всеки гледа да е с кола. И преди е имало замърсяване, но не е имало толкова транспорт, толкова коли... Засега зимата е окей, печките не горят сега, а и народът одъртя и на климатици са повечето хора... Мисля, че не е чак толкова мръсен, малко преувеличаваме нещата..."

В Община Видин тази есен започна подмяна на уредите за отопление на дърва и въглища с нови, екологично чисти. Проблемът с чистия въздух в града е с фините прахови частици.

"Ние успяхме да постигнем нормите, които са средногодишните за фини прахови частици, обаче нормата за броя на превишенията на средноденонощните все още не може да влезем в тази бройка. 35 е броят на превишенията, които се допускат на средноденонощните норми за една календарна година. Към 2020 година имаме 77 броя, за 2021 имаме 50 броя, а тази година от януари месец до момента имаме 29 броя. Но в следващите месеци, ако времето стане студено, аз лично се притеснявам, че тази бройка ще бъде, ако не всеки ден, то през ден", заяви Виолета Георгиева - главен експерт "Екология, озеленяване и биоразнообразие" в Община Видин.

Подмяната на отоплителните уреди във Видин цели да се намали замърсяването на въздуха от фини прахови частици от 10 микрона. Битовото отопление е един от основните източници на замърсяване.

"За реализация на проекта спестените емисии на фини прахови частици 10 са 76,81 тона на година. Следва, че при реализация на проекта емисиите на фини прахови частици 10 от битово отопление на територията на община Видин ще се редуцират до 121,82 тона за година", обясни пред Стефка Павлова началникът на отдел "Устройство на територията" в Община Видин Румен Лилов.

Общината е сключила договори за подмяна на отоплителните уреди за 3545 домакинства. Започнал е монтажът на всички видове отоплителни уреди, като от 18 ноември и на климатиците.

В кои квартали се извършва подмяната, както и още информация по темата може да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Скорошното ни влизане в еврозоната е напълно реално и постижимо

Ставаме ли бавно, но сигурно, пълноправни, равнопоставени и интегрирани европейци? След приемането ни и в сухопътния Шенген, трябва ли следващата ни цел да бъде еврозоната? По темата в "Посоките на делника" разговаряме с икономиста Румен Гълъбинов. "България и Румъния дълго време понасяха негативи, преки и косвени загуби, както и пропуснати..

публикувано на 17.12.24 в 13:25

Росица Кирова: Шенген ще се отрази положително на Видин

България и Румъния стават пълноправни членове на Шенгенското пространство на свободно движение на хора и стоки, след от 1 януари 2025 г. От този момент българите ще могат да пътуват напълно свободно през българо-гръцката граница. В рамките на 6 месеца ще се запази граничният контрол между България и Румъния, но той ще бъде много по-облекчен...

публикувано на 17.12.24 в 11:29

Съобразени ли са специалностите в образованието с нуждите на пазара на труда

На кръгла маса за образованието и пазара на труда бяха идентифицирани основни проблеми в сферата на образованието. Сред тях са: нисък дял на учениците, завършващи средно образование - около 50%; несъответствие между образованието и нуждите на пазара на труда; нужда от популяризиране на професионалното образование; остарели методи на..

публикувано на 16.12.24 в 15:32

Хората на Хубавене - всички заедно в труд и празник

Екипът на Радио ВИДИН гостува на село Хубавене, община Роман. Местните не помнят откъде се е появило днешното име, но смятат, че идва от факта, че в него живеят добри, работни и хубави хора.  До селото ни отвежда нов, асфалтиран път. В центъра ни посреща кокетно малко площадче, тук е и паметникът на загиналите във войните 1912-1913, 1915-..

публикувано на 13.12.24 в 12:00
Теодор Димокенчев

Теодор Димокенчев: Стабилно редовно управление ще има, когато се появи нов субект

Започнаха срещите на държавния глава с партиите преди връчването на първия мандат за кабинет.  Лидерът на най-голямата парламентарна група Бойко Борисов предложи правителство на ГЕРБ, оглавено от него, в което да участват още ПП-ДБ, БСП и ИТН.  Първата политическа сила е готова да получи папката идната седмица.  Част от втората парламентарна..

публикувано на 12.12.24 в 10:00

Крие ли рискове новият проектобюджет?

От Министерството на финансите официално публикуваха разчетите на Бюджет 2025. Изчислено е приходите да бъдат под 93 млрд. лева при разходи, гонещи 99 млрд. Според този последен проект дупката в бюджета ще бъде около 6,5 млрд. лв. Това означава, че успяваме да задържим в рамките 3% дефицит, който е нужен за приемане в еврозоната. Освен това се..

публикувано на 11.12.24 в 10:45
Андрей Вълчев, народен представител от БСП-Обединена левица

Андрей Вълчев: Надявам се страстите да утихнат и политиците да проявят държавническо поведение

След 26 дни безплодни опити и 10 гласувания Народното събрание най-накрая успя да си избере председател - експертът по конституционно право и преподавател в Софийския университет доц. Наталия Киселова, която влезе в парламента като част от гражданската квота на БСП-Обединена левица. Този акт "отпуши" процедурата за съставяне на правителство и днес..

публикувано на 10.12.24 в 13:32