Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Промяна за чист въздух

Снимка: Радио ВИДИН

Около 1/4 от хроничните заболявания- белодробни, сърдечносъдови, метаболитни, онкологични, се дължат на въздушно заболяване. Това каза във Видин д-р Александър Симидчиев- пулмолог, народен представител, председател на сдружение "Въздух за здраве". Проблемът с мръсния въздух и последиците за здравето може да бъде решен с колективни усилия.

"В малки градове, където има възможност да се изградят велоалеи и хората да ходят с колело, това има два плюса- първо, не се генерира замърсяване, второ- хората физически са по-пригодни. В България годишно умират около 14 хиляди души, т.е. към 1200-1300 души на месец умират от въздушно замърсяване... Когато частиците влизат в нашите кръвоносни съдове, те предизвикват спазъм на кръвоносните ни съдове. Качват кръвното, обеднява притокът на кислород към мозъка и получаваме инсулт, обеднява притокът на кислород към сърцето и получаваме инфаркт, обеднява притокът на кислород към панкреаса и получаваме диабет", каза д-р Симидчиев.

Според видинчани отоплението с твърдо гориво и големият брой леки коли по улиците са основните замърсители на въздуха:

"Заради твърдото гориво, с което повечето хора се отопляват... Най-вече автомобилите. Въглища по-малко хората ползват, а във всяка къща има по 2-3 коли... По-мръсен е през зимата. Всичко се топли с дърва, с каквото му падне. И транспортът най-вече, защото всеки гледа да е с кола. И преди е имало замърсяване, но не е имало толкова транспорт, толкова коли... Засега зимата е окей, печките не горят сега, а и народът одъртя и на климатици са повечето хора... Мисля, че не е чак толкова мръсен, малко преувеличаваме нещата..."

В Община Видин тази есен започна подмяна на уредите за отопление на дърва и въглища с нови, екологично чисти. Проблемът с чистия въздух в града е с фините прахови частици.

"Ние успяхме да постигнем нормите, които са средногодишните за фини прахови частици, обаче нормата за броя на превишенията на средноденонощните все още не може да влезем в тази бройка. 35 е броят на превишенията, които се допускат на средноденонощните норми за една календарна година. Към 2020 година имаме 77 броя, за 2021 имаме 50 броя, а тази година от януари месец до момента имаме 29 броя. Но в следващите месеци, ако времето стане студено, аз лично се притеснявам, че тази бройка ще бъде, ако не всеки ден, то през ден", заяви Виолета Георгиева - главен експерт "Екология, озеленяване и биоразнообразие" в Община Видин.

Подмяната на отоплителните уреди във Видин цели да се намали замърсяването на въздуха от фини прахови частици от 10 микрона. Битовото отопление е един от основните източници на замърсяване.

"За реализация на проекта спестените емисии на фини прахови частици 10 са 76,81 тона на година. Следва, че при реализация на проекта емисиите на фини прахови частици 10 от битово отопление на територията на община Видин ще се редуцират до 121,82 тона за година", обясни пред Стефка Павлова началникът на отдел "Устройство на територията" в Община Видин Румен Лилов.

Общината е сключила договори за подмяна на отоплителните уреди за 3545 домакинства. Започнал е монтажът на всички видове отоплителни уреди, като от 18 ноември и на климатиците.

В кои квартали се извършва подмяната, както и още информация по темата може да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Петър Петров: Пътят Видин-Ботевград се бави заради стремежа към еврозоната

Народният представител от "Възраждане" от Монтана Петър Петров публикува видеоклип с огромните дупки, които са се появили по международния път Е-79 между Монтана и Враца. Той обясни, че само за няколко километра по тази отсечка е преброил над 100 дупки, които са предпоставка за пътни произшествия:  "През последните две години изключително много..

публикувано на 15.04.25 в 13:46

Пътят Видин-Ботевград е жизненоважен!

"От името на жителите на Северозападна България искам да кажа, че пускането на този път е от изключително жизненоважна значимост", заяви кметът на Враца Калин Каменов при инспекцията на регионалния министър Иван Иванов на строителството на отсечката Мездра-Ботевград.  Ако се работи със същите темпове, както увериха строителите, реално до..

публикувано на 15.04.25 в 11:58

Има ли нужда от промени в размера на такса смет

Постоянната комисия по стратегическо развитие на местното самоуправление (ПКСРМС)  и Постоянната комисия по финанси и бюджет (ПКФБ) на НСОРБ проведоха съвместно заседание. Един от въпросите, които обсъдиха касае размерите на местните данъци и такси и предложения за промени в законодателството. Кметът на Мездра Иван Аспарухов е председател на..

публикувано на 14.04.25 в 15:18

Жители на Балей: Предпочитаме да пазаруваме в Сърбия, там е по-евтино

В рубриката "Добро утро, кмете", днес ще посетим село Балей в община Брегово. То е най-северозападното населено място в България, намиращо се непосредствено край граничната река Тимок и на 3 км от река Дунав. Това стратегическо място оказва се, че днес с нищо не е допринесло за развитието на селото. Напротив. Река Тимок, която тече близо до площада..

публикувано на 11.04.25 в 13:45
Красимир Георгиев

Красимир Георгиев, АКАБ: Докато системата не се разгради, няма как да се постигне високо ниво на безопасност

Правителството набеляза 37 мерки срещу войната по пътищата.  На съвещание при премиерът Росен Желязков министри и представители на неправителствения сектор, както и семейства, загубили близките си в катастрофи, обсъдиха организационните проблеми в работата на институциите, отговорни за контрола на трафика по пътищата.  Реализацията на..

публикувано на 10.04.25 в 10:00

Увеличават ли се проблемните сектори на икономиката?

Броят на фалитите в България ще нарасне с по 2% през тази и следващата година, тъй като все повече компании изпитват затруднения да изплащат задълженията си, а проблемните сектори се увеличават. Бавните и сложни процедури за обявяване на несъстоятелности още повече усложняват положението. Това се посочва в изследване на глобалния застраховател..

публикувано на 09.04.25 в 10:45

Корупцията, бездействието и чувството за безнаказаност убиват

Ако беше пуснат пътят Ботевград-Мездра, вероятно Сияна щеше да е жива. Това призна регионалният министър Иван Иванов. Именно заради продължаващия вече 4 години строеж на пътя, тежкотоварният трафик е отклонен по обходни маршрути. Нелепата загуба на 12-годишното момиче разтърси България. На редица места в страната се организират протести срещу лошото..

публикувано на 08.04.25 в 11:53