Какво се случва в България в първите 25 години от управлението на цар Фердинанд от 1887 до 1912 година изследва в монографията си „Фердинандеум” проф. д-р Петър Стоянович. Той я представи пред читатели в Монтана по повод предстоящата годишнина от обявяването на градския статут на общината. „Фердинандеум“ е в обем от над 800 страници, като показва различните лица на българския владетел, управлявал най-дълго страната ни по време на Третата българска държава, сподели директорката на Регионалния исторически музей в Монтана д-р Ваня Иванова:
"Да погледнем на едно събитие, в случая на една личност и нейното управление, по един нов начин."
"Няма друг град и община в която представянето на тази скромна монография за мирните години на цар Фердинанд да е по на мястото си", сподели професор Петър Стоянович:
"Няма никакви пропагандни задачи, а единствено и само да върне българското общество към истинския, обективния, уважителния към самите нас прочит на нашата родна история. За тези 25 години българският княз, а в последствие цар, Фердинанд застава начело на едно все по-просветено общество, което правят от една изостанала азиатска провинция средноевропейска държава."
"Трябва да продължим да издирваме документи от епохата на цар Фердинанд", категоричен бе професор Стоянович:
"Защото тя беше, според мен, грешно прочетена в годините на тоталитаризма. Тя беше удобно забравена, поради което продължаваме да тичаме на един крак през най-интересния период на своето развитие в Третото българско царство, когато България успя да направи, за общо учудване, онова, което България в момента все още не може да постигне."
През 1891 година управниците на Голяма Кутловица молят правителството селището да получи градски статут и да носи името на княз Фердинанд. През ноември Народното събрание одобрява предложението, а на 2 декември българският княз издава указ, с който Кутловска голяма община се преобразува в градска под името Фердинанд. Според проф. Стоянович в Монтана поне една улица трябва да носи името на цар Фердинанд, както градът носи неговото име 53 години.
Възрастен шофьор беше приет в болница след катастрофа с електрическа триколка, съобщиха от ОД на МВР във Враца . Сблъсъкът е станал в събота към 11 часа на пътя между козлодуйските села Бутан и Гложене . Докато униформени отбивали движението в едната пътна лента, от спряната колона с автомобили изникнал внезапно 78-годишен мъж с електрическа..
От 11 до 15 ноември членовете на секционни избирателни комисии , участвали в парламентарните избори на 27 октомври, ще си получат възнагражденията. Това става ясно от график, изготвен от общинската управа на Враца. На 11 ноември /понеделник/ хонорарите си ще получат участвалите във вота от СИК-ове с номера от 1 до 23. На следващия ден, 12 ноември,..
Областният управител на Монтана върна решение на общински съвет във Вълчедръм, отказал провеждане на референдум за изграждане на ветрогенераторен парк в Златията. Близо 900 жители на Вълчедръм поискаха чрез референдум да се реши дали ще има ветропарк в местността Златията. На последното си заседание общинските съветници отхвърлиха искането на..
В Лом бяха връчени годишните награди за изкуство и култура на името на д-р Хернани Цибрански. Наградата за журналистика и литература беше присъдена на Митко Митков, автор на книгата „С крилата на противника”. Творбата проследява историята на 20 пленени вражески самолета, използвани повторно от нашата авиация по време на Първата световна война...
Венци и цветя на паметника на легендарния Втори конен полк поднесоха Община Лом, Военно окръжие – Монтана, Военният клуб, Съюзът на офицерите и сержантите от запаса и резерва и граждани. Денят на будителите, 1 ноември, е и празник на легендарния ломски полк, а на днешната Архангелова задушница се отдава почит към загиналите български воини...
Днес жителите на мездренското село Моравица ще се съберат, за да почетат богатата история на България и наследството на великите будители , борили се да съхранят традициите, културата и идентичността ни. От сутринта до вечерта организаторите от кметството и местното читалище предлагат ден, изпълнен с дейности за всеки - доброволчески..
Днес е Архангелова Задушница. Това е един от трите съботни дни в православния календар, които са определени за общ молитвен помен на починалите. Нарича се така, защото се отбелязва в събота преди Архангеловден. На Задушница утринните богослужения в храмовете са заупокойни. Врачанският митрополит Григорий. "Да се помолим за душите на..