Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Програма помага на момичета от малки населени места

Снимка: Елица Пенкова

Да живееш в малък град или село не означава непременно да мечтаеш на дребно. Именно такава възможност- за изграждане на живот извън пределите на възможното, дава програмата "Гергина"Това е инициатива за личностно развитие на момичета, която включва онлайн трейнинг, възможности за менторство и летен лагер за трансформация. Програмата предлага възможности, специално разработени, за да развият уменията и увереността на участничките в нея да преобразяват себе си и своя живот. "Гергина" е създадена от Маги Назер (социолог и социален предприемач) и Елица Панкова (обучител за личностно развитие). 

Двете работят заедно по многобройни образователни проекти и решават да създадат програмата, след като забелязват специфичните предизвикателства, с които се сблъскват момичетата от малките населени места в България и необходимостта тяхното развитие да бъде подкрепено с ключови умения и компетенции, за да могат да се реализират в обществото. Една от основните характеристики на програмата е че е безплатна, каза Елица Панкова:

"Тя е организирана от Фондация "Солидарност в действие". Фондацията по принцип се занимава с това- да създаде възможности за млади хора, за хора в неравностойно положение, включително и такива с ниски доходи, такива от малки населени места, където много от нещата, които са достъпни в големите градове, не са така достъпни. Това, което сме забелязали е, че възможностите, нещата, които са на разположение за децата, младежите в малките населени места, все още са много далеч от това, което е достъпно в по-големите градове. Затова основната задача на нашата програма е да обгрижи и тази група, която пък е допълнително сегрегирана- момичетата, с това да им даде възможност да се докоснат до информация за това какво е възможно, как могат да се включат в международни програми от Европейския съюз, които са достъпни и не са платени и да пътуват, и да доброволстват, и да участват в най-различни инициативи. Всички тези идеи и цялата тази информация, която до младежите в градовете идва по естествен път, липсва и практически с нашата програма ние имаме за задача да отворим кръгозора за това какво е възможно за едно младо момиче и как може да се развива и да гледа към мечтите си."

Програмата предлага три възможности, специално разработени, за да развият уменията и увереността на младите хора да преобразяват себе си и своя живот. Кандидатства се чрез попълване на кратък онлайн формуляр, като основният критерий за одобрение е изразената мотивация и желание за работа върху себе си. Необходимо е кандидатите да имат възможността да се включат активно във всички фази на програмата.


В първата си част "Гергина" предоставя интензивно онлайн обучение по време на коледната ваканция, включващо 12 онлайн сесии с упражнения и дискусии за изследване на ключовите посоки за развитие. Подготовката засяга едни от най-съществените аспекти на личното развитие, като отговаря на следните въпроси:


  •   Как да разбера в какво мога да бъда успешна?
  •   Как мога да се развивам в посока добри доходи в сферата, която ми е интересна?
  •   Как да създам от мечтите си цели, които да мога да реализирам?
  •   Как да усвоя така популярните “навици на успешните хора”?
  •   Как да разпознавам кое работно място е добро за мен?
  •   Кой е ключът за разрешаване на конфликтите с хората?
  •   Как да взимам по-мъдри решения?
  •   Как да бъда емоционално интелигентна жена?
  •   Как да израствам от проблемите си?
  •   Как да преодолея ограничената представа за себе си?


Втората част на програмата ще предостави на участничките възможности да се срещнат с жени-експерти в областите, които ги интересуват, които да им споделят опита си и да им дадат практични насоки как да се развиват в съответните сфери.


Третата част на "Гергина", в която ще бъдат включени само успешно преминалите онлайн обучението, е достъп до една от международните програми на организацията, които ще се проведат през 2023 г., с групови игри, симулации и дискусии, съвместни проекти и творчество.


В програмата могат да участват момичета на възраст от 15 до 25 години. Условието е да живеят в село или град с население до 40 000 души и да са завършили основно образование. Набирането на участнички ще продължи до запълване на 20-те налични места, най-късно до 15 декември 2022 година. Повече информация и как се кандидатства може да се намери на  страницата на програмата.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Програма учи децата на финансова грамотност

Днес засягаме т емата за парите или по-скоро финансовата грамотност сред подрастващите . По този повод представяме една дама, която заедно със своите сестри създава програмата "Монти, парите и ти" . Тя се казва Рени Захариева , а програмата която е техен общ проект, е породена от желанието да ограмотят своите и всички български деца в..

публикувано на 02.04.25 в 14:00
Архивен кадър: румънски колоездачи напускат град Генерал Тошево (Южна Добруджа), за да изминат последните 35 км от маршрута Дунав Ултра, който води до крайната му точка – Дуранкулак.

Веломаршрутът "Дунав Ултра" разширява своя списък със забележителности

Шест нови акцента попълниха "Списъка на 100-те забележителности на Дунав Ултра" . Сред тях са римските терми на антична Рациария, край днешното село Арчар, които са най-големите на територията на България.  Представителна селекция включва обекти с културно - историческо значение, природни феномени, интересни локации, флора и фауна, храна, традиции и..

публикувано на 02.04.25 в 14:00
Нели Стоянова и дъщеря ѝ Мишел

Нели Карамели кани малките читатели от Видин на магично приключение

Една фантастична история с участието на омагьосани дракони и ядосани джуджета, които преминават през куп приключения и забавни моменти, разказва в дебютния си роман Нели Стоянова, или Нели Карамели , както е творческият ѝ псевдоним. Младата авторка е родом от Видин, живее и твори в София. Филолог, преподавател и дългогодишен актьор-аниматор,..

публикувано на 02.04.25 в 13:00
Сигридур Каменова

От Исландия до България: Как любовта промени съдбата на Сигридур Каменова

Какво може да накара един човек да остави родната си страна и да започне нов живот на коренно различно място? За Сигридур Каменова , исландка, която вече 17 години живее в Монтана, отговорът е прост - любовта.  Сигридур  решава да последва сърцето си, за да бъде с човека, когото е избрала, да се установи в България и да се научи да обича новата..

публикувано на 01.04.25 в 15:07

Полицията проверява кметския наместник на Периловец след сигнали за побои

За няколко случая на насилие и побой съобщават местни жители на село Периловец, община Бойница.  80-годишният Евгени Митров разказва, че е бил бит преди няколко дни от кметския наместник Михаил Флоров. В селото живеят 10 души, а управникът е местен жител.  "Това се случи на 24 март, понеделник, в 9,30 часа. Излязох от дома и тръгнах за..

публикувано на 01.04.25 в 14:00
Цветелина Цветкова

Цветелина Цветкова: Радвайте се на този живот!

На 1 април отбелязваме  Деня на хумора и шегата . На този ден всеки има право да се пошегува със свои приятели и познати и това да не предизвиква възмущение, а напротив - смях.    Срещам ви с Цветелина Цветкова, която стана известна със своята хумористична книга "Лейди Гергана". Тя споделя, че огромна част в живота ѝ заема хуморът. А "Лейди..

публикувано на 01.04.25 в 13:00

Д-р Олга Папушева: Началото на здравата и красива усмивка започва с първото зъбче и грижата за него

Много често родителите водят детето за първи път на зъболекар едва когато се появи проблем и той е придружен от симптоматика. Тогава детето е уплашено, боли го и става сложно,  каза в "Час при зъболекаря" лекарят по дентална медицина д-р Олга Папушева и поясни, че първата среща на детето със зъболекар трябва да е в периода от появата на първото..

публикувано на 31.03.25 в 17:16