Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проблеми на дърветата в градска среда

Снимка: Радио ВИДИН



Дърветата са белите дробове на всяко едно населено място, а във все по-замърсения свят, в който живеем, те страдат. Страдат и от човешка намеса, и от климатичните промени. Кои са потенциалните проблеми, с които ще се сблъскваме при отглеждането на дървета в градска среда и има ли начин да противодействаме- разговаряме с доц. д-р Момчил Панайотов- преподавател в Лесотехническия университет и автор от платформата "Климатека": 

"Дърветата в градска среда изпитват много повече стрес, отколкото тези, които са в една по-природна среда. Този стрес се дължи на първо място на това, че като ги засаждаме по улиците, това значи много по-малко жизнено пространство особено за корените на растението. Знаем, че улиците най-често са запечатани с асфалтово покритие или нещо друго, което силно ограничава достъпа на влага и въздух до почвата- това влошава сериозно почвения режим, влошава се и микробиома в почвите..."- посочи Момчил Панайотов. 

В градска среда почвите са по-замърсени и от различни примеси, използвани при строителството на улицата, което променя химичния състав на почвата. Каналната система под улиците също не позволява на кореновата система на дърветата да се развиват добре. 

"Това е и първият голям проблем- започваме от там, че дървото трябва да черпи от почвата и хранителни вещества, и достатъчно влага, за да може да се справя с целия стрес и ако още от почвата започнат проблемите с дървото, съответно нещата не са особено добри за него". 

Проблем в градска среда са и нараняванията по дърветата, причинени от човешка дейност- заради небрежност или незнание, при неправилни опити за оформяне на короната или кастрене в неподходящ момент. Всичко това води до последващи проблеми със здравословното състояние на дърветата и загиването им.

Отделен аспект е промяната на климата, при която трябва да се избират по-устойчиви на задаващата се суша видове. В градска среда е налице и допълнително загряване, което често причинява термичен стрес. Неустойчиви са брезите, които са доста използвани в миналото, а туите, са пример за климатична непригодност. Иглолистните видове са видове на планините и в града изпитват много по-голям стрес. Не е добре и да се залесява само с един вид, защото има риск при поява на заболяване, което атакува този вид. Най-яркият исторически пример в Европа за риск от внасяне на болест, която да убие градския вид, са брястовете, нападнати от холандска болест, внесена от Азия с търговския флот. По същия начин е внесена и болест по питомния кестен- първо в САЩ, след това и в Европа. У нас боледува конският кестен - напада се от "Охридски молец", но тук има и ефекта на сушата, защото в оригиналната си среда видът расте само на Балканския полуостров, близо до водни течения, на места с висока атмосферна влажност. Внесен в градска среда без поливане, кестенът е в ситуация на стрес, посочва специалистът. 

Заради по-високите температури и по-неравномерното разпределение на валежите се очертава тенденция към по-сух климат. Затова и трябва да сме още по-прецизни, когато избираме видове, устойчиви на суша. В същото време у нас са налице и зимни условия с ниски температури, макар и рядко. Затова видове, характерни за Средиземноморието, не са подходящи за нашия климат. 

"Планирането е ключ към успех"- казва Момчил Панайотов и дава следните примери: Ако имаме тясна улица, не трябва да се садят дървета, които развиват големи корони, за да не се налага след това да се търси начин за подрязването им. Ако засадим вид, непригоден към суша, трябва да предвидим начин да го поливаме. В противен случай са обречени. Положителен пример- в София са залесени дървета, около които са поставени големи полиетиленови торби, които напояват. Съществуват и гранули, които задържат влагата и при необходимост я отделят - може да се поставят и при засаждане на дърветата в градска среда. 

Неподходящи за градско залесяване  в нашите условия са върби и тополи, които изискват повече влага, дървесината им е нездрава, а пухчетата са алергени. Сред подходящите видове са липа, ясен- полски, планински и мъждрян, обикновен дъб, платан/чинар- при него трябва да се има предвид, че иска по-широко пространство и подходящо оформяне на короната. Добре вирее и явор.

Правилно планиране, експерти и отношение са необходими за доброто градско озеленяване, за да можем да извлечем полза десетилетия наред. За дърветата трябва да се грижим, а те на свой ред ни се отплащат- със сянката и прохладата, която носят, казва доц. д-р Момчил Панайотов от платформата "Климатека". Има и социален ефект- по-малко хора, страдащи от горещините, а за една добре засенчена сграда разходите за охлаждане са по-ниски. Това изобщо не е за пренебрегване!

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Кръгово кръстовище с палми в град Петрич, посочено като пример от вносителя на предложението в инициативата

Нови тротоари, улично осветление и палми са сред предложенията в инициативата "Видин за всички"

От подобряване на уличното осветление и тротоарите до палми на кръговите кръстовища са сред предложенията, отправени от видинчани в инициативата на Общината "Видин за всички" . Общо около 30 предложения са постъпили в администрацията, каза заместник-кметът Мартин Дончев и поздрави жителите на града за проявената активност. Инициативата продължи около..

публикувано на 19.12.24 в 11:45

Доброволци започнаха кампания в подкрепа на нуждаещи се във Видинско

Благотворителна инициатива набира дарения в помощ на нуждаещи се хора в община Видин .  Кампанията, която е под надслов "Доброто съществува", е на неправителствената организация "Национални Бойци За Промяна". В инициативата по повод предстоящите коледни празници може да се включи всеки желаещ до 23 декември, както с материална, така и с финансова..

публикувано на 19.12.24 в 10:44
Богомил Петров при заснемането на филма.

Световен рекордьор от Видин участва в документална лента за историята на българските щанги

Богомил Петров , заслужил майстор на спорта и световен рекордьор, е част от документален филм , който представя славната история на българските щанги.  Именно на видинчанина принадлежи първият български световен рекорд. Поставен е преди 60 години - на 17 май 1964 година, когато той успява да повдигне 140 килограма в сериозна конкуренция...

публикувано на 19.12.24 в 10:00

В "Музикална зона" на 19 декември 2024 слушаме група "Канзас" с Лондонски симфоничен оркестър

"Канзас" са уникално явление в прогресив рока. Единствен по рода си е и техният 13 студиен албум Always Never the Same от 1998 г., записан с Лондонски симфоничен оркестър. Диригент и аранжор е Larry Baird. Насладете се на оркестрации на класиките Song For America, Dust In The Wind, Hold On, The Wall и др. Слушайте ни всеки четвъртък след..

публикувано на 19.12.24 в 09:00

Как съседи във Видин се оказаха с глоба от Енергото, без да подозират

След ремонт на ел. табло във вход на жилищен блок във Видин, съседи се оказаха с глоба от Енергото за 1600 лева. Твърдят, че нямат вина и търсят правата си. От администрацията на омбудсмана им отговарят, че проблемът с начисляването на корекция на електрическа енергия за минал период е на вниманието на омбудсмана от години и многократно са..

публикувано на 18.12.24 в 16:00

Симфониета-Видин с концерт в подкрепа на "Българската Коледа"

Поредица от концерти в подкрепа на "Българската Коледа" представя Симфониета-Видин . Оркестърът вече гостува в София и Стара Загора. Тази вечер е концертът в Пловдив, а в петък програмата ще бъде изпълнена в Културен център "Жул Паскин" във Видин. Според диригента Петър Димитров именно там ораторията "Месия" от Хендел, която е част от програмата..

публикувано на 18.12.24 в 14:00

Библиотеката в Мездра ще награди изявени читатели

Активни читатели на библиотеката към мездренското читалище "Просвета" ще бъдат отличени тази вечер. Общо 18 души ще получат награди от книжната заемна. Над 500 са официално регистрираните читатели, но според библиотечните специалисти реално са много повече. Това обясни главният библиотекар Павлина Русева .  "Може да се каже, че беше добра и..

публикувано на 18.12.24 в 13:00