За много хора дните преди Коледа създават настроение, празнична еуфория, приятното усещане за предстоящите весели празници, свързани със срещи с любими хора, много подаръци, изненади, отрупани трапези с храна и напитки. Въвлечени във вихъра на пазаруването се оказва, че харчим доста повече отколкото е необходимо. А след празниците животът продължава със задължителните сметки и разходи.
Как да пазаруваме разумно, така че след празниците да не изпаднем във финансов колапс, отговоря ни Богомил Николов, председател на сдружение "Активни потребители":
"Харченето на пари е лична отговорност на всеки, човек трябва да се научи още от дете да планира разходите си. Въпросът при пазаруването е как да похарчим парите си най-разумно... Затова най-добрата стратегия е да си осигурим време. Много хора остават всичко за последния момента и се налага да бързат и тогава няма време да проучим пазара и да харчим разумно.
Друг важен момент е да внимаваме с подписването на договори, включително и за заеми, защото в този период от годината всички доставчици се надпреварват да предлагат промоции... Подписвайки нещо, без да сме добре информирани, ще носим след това голям товар... Например с мобилните оператори има такава практика в договорите да се добавят допълнителни услуги, които имат 1, 2,3 месеца гратисен период и започваме да забелязваме, че сметката ни расте, защото не сме обърнали внимание.
Въобще трябва много да се внимава при подписването на договори, защото търговците ни притискат във времето и по празниците това правят. Има една оферта, но тя важи само до утре..."
Оказва се, че покрай празниците хората купуват в големи количества храни и продукти и след това част от неизконсумираната и развалена храна се изхвърля, добавя Богомил Николов:
"Проучванията показват, че средно изхвърляме 1/3 от храната, която купуваме... Празниците са повод за презапасяване... И това е заради неправилно планиране... Хубаво е да използваме този резерв по един по-разумен начин и да не изхвърляме пари в кофата... Хубаво е да познаваме обозначението на срока на годност. "Годен до:" се поставя на по-бързо развалящи се храни, "Най-добър до:" е за храна, която е напълно годна за консумация и след този срок, може би няма да е така хрупкава и т.н."
Повече може да чуете в прикачения звуков файл.
Вечер на талантите, концерти със звездни изпълнители, автокино, изложби и развлечения за деца ще зарадват жители и гости на Мизия в дните от 2-ри до 9 август. Проявите са част от тазгодишните традиционни панаирни дни в града. Програмата е богата и включва забавления за всички възрастови групи, обясни за Радио ВИДИН Кристине Декова от Община Мизия,..
Българка и нейното семейство бяха сред участниците в юбилейното издание на фолклорния събор "На мегдана на другата България", който се провежда зад граница. Тя се казва Андриана Радиум Миткова и е родом от Благоевград, но детството ѝ и първата съзнателна част от живота ѝ преминават в Бяла Слатина, откъдето са родом нейните родители. С..
Нов начин за разплащане е въведен за синята зона във Видин. За улеснение на гости и жители на града плащането може да се извършва и чрез така наречените QR-кодове (кюар кодове), които може да бъдат сканирани с помощта на камера на мобилен телефон и чрез бърз достъп да ви насочат към разплащателна платформа. Самите стикери с QR-кодовете може да бъдат..
В рамките само на няколко дни миналата седмица ни напуснаха три големи имена в музиката – британският оперен тенор Дейвид Рендъл , британската джаз певица Клио Лейн и американският джаз тропетист и композитор Чък Манджиони . Рендъл е велик интерпретатор на Моцарт, както и певец, изключително подходящ за роли от италианския белканто репертоар...
Детска книжка, вдъхновена от старите торлашки къщи и техните истории, излезе от печат. Автор е преподавателят по архитектура доц. Милена Маркова от Училището по архитектура към университета в Портсмут, Великобритания. Вече две години доц. Маркова и ръководен от нея екип от млади учени проучват торлашките къщи във Видинско и съседния пограничен..
Поредно лято с високи температури - все по-редки са валежите, а градушките не са изключение. Те са едно от най-непредсказуемите природни явления, които могат да нанесат сериозни щети върху лозовите насаждения само за минути. Затова и адекватните действия след градушка са особено важни за възстановяване на лозето и минимизиране на загубите, каза в..
Все по-често говорим за обезлюдяването на селата, за младите хора, които заминават в търсене на по-добър живот и за това как земята остава пуста. Но все още се срещат и други истории, като тази, която ще ви разкажем. Истории за хора, които избират да останат, да се върнат към корените си и да градят бъдещето си там, където други виждат само..