В рубриката "Памет нашенска" си спомняме за видни личности, свързани със Северозапада. Този понеделник ще си спомним за актьора Божидар Траянов Даков, който трябваше след няколко дни да навърши 66 години. Роден е в София на 29 декември 1956 година. Средното си образование завършва в Техникума по енергетика "Вилхелм Пик", специалност "Топлоенергетика". През 1979 г. е назначен за стажант актьор в Силистренския драматичен театър. На 16 септември 1981 г. получава назначение в Драматичен театър "Владимир Трандафилов" - Видин, в който преминава целият му творчески път.
Божидар Даков напусна земния свят на 28 септември тази година. Известни за всички са стотиците му роли, театралните му постижения, безбройни са участията му като водещ на регионални, градски, местни и юбилейни тържества и чествания във Видин и Видинска област. Днес ще се обърнем към човека и бащата Божидар Даков. Какъв човек и какъв баща беше той разказаха за Радио Видин неговата дъщеря и синът му Мина Дакова-Костова и Богомил Даков:
"Трудно може да се говори за него като баща изолирано от изкуството и от театъра, защото той гореше за това, което прави и във всяко едно отношение с нас той се е стремял да ни възпитава така, че да обичаме изкуството, да го разбираме. Например ние вкъщи имаме от едно време актуалните видеокасети, стотици плочи, дискове. Той държеше тези неща да се съхранят... За него архивът беше важен - това, което може да остави и да се помни и да остане за нас, за нашите деца и за поколенията след нас. Освен всички тези касети и дискове, както и афиши, които остави, той се стремеше да запазва и техника, която може да ги възпроизведе. Машини, прожекционни апарати, може би от 50-те години. Даже в една от последните ми срещи с него държеше много да ми покаже как се работи с апарата, за да мога и аз да го ползвам, въпреки че е нещо, което вече е отживелица, но някак си пази в себе си идеята за театъра и за изкуството, за самите филми... Повечето ни спомени с него, няма как, всичко е свързано с изкуството... До последния му ден имахме ритуал всяка вечер да се чуваме, а той разпитваше за целия ден. Малко така подхождаше като към малко дете-как си, яде ли, наспа ли се, как мина на работа, всичко наред ли е у вас. След което преминаваше към това как е минал неговият ден, говореше за театъра най-вече, даже в последния ни разговор спомена отново за театъра, не пропусна. Всеки един разговор беше насочен към изкуството... Ние нямаме нито една Коледа или Бъдни вечер, прекарани с него като баща ни, а с Дядо Коледа, който е идвал годишно по 2-3 пъти вкъщи. Наистина нашата вяра в Дядо Коледа беше до доста дълго - той ставаше неузнаваем в този си образ. И към момента за мен истинският Дядо Коледа е на небето и непрестанно сменя роли на белобрад старец и на Ангел и той си ми остава завинаги в сърцето."
На въпроса как ще го запомнят, Мина отговаря- баща и творец, а синът му Богомил - уникален.
Човек не може да бъде забравен, когато е оставил толкова много след себе си. Животът е преходен, но изкуството вечно - една от сентенциите, които актьорът Божидар Даков обичаше да казва.
Чуйте повече в прикачения звуков файл.
Звездни солисти и вълнуващи заглавия от репертоара на Русенската опера са включени в програмата на фестивала "Опера на върховете" в Белоградчик. Тази година е 10-тото издание на музикалното събитие. Първият спектакъл е "Зоро" - мюзикъл с участието на актьора Владимир Зомбори . Сюжетът оживява чрез вълнуващата музика на Gipsy Kings,..
Днес отбелязваме Международния ден на за грижата за себе си. Денят се отбелязва от 2011 г. по инициатива на Международната фондация на грижата за себе си, за да се подчертае значението на дейностите, които човек полага за поддържане на добро здраве, профилактика на болестите, добра хигиена, правилно хранене. Но в забързаното ни ежедневие,..
Жители на Крушовица възстановиха с доброволен труд една от чешмите в селото. Тя се намира в местността "Пчелина" и е една от най-предпочитаните не само от местните, но от хора от близки населени места заради студената изворна вода. Чешмата е една от най-старите в селото и благодарение на доброволците по нея ще продължи да тече вода още дълги години,..
Видеоклипове, заснети с дрон, показват различните етапи, през които преминава строителството на важните пътни инфраструктурни проекти в Северозапада. Видеата показват в детайли съоръженията и дейностите, които се извършват на строящите се пътни отсечки, част от скоростния път Видин-Ботевград. Клиповете са с дълготрайност от около 30 минути и..
Най-голямата гребна туристическа регата в света - ТИД, стартира на 29 юни за 68-ми път от изворите на Дунав в Германия, за да премине покрай бреговете на 9 държави и да достигне в началото на септември до делтата на реката. Заради ниското ниво, стартът ѝ закъснял със седмица. Въпреки това интерес не липсвал. 120 участници тръгнали от първия участък на..
Продължаваме пътуването в импресионизма с още от симфоничните произведения на Клод Дебюси – части от " Образи" . Както казва френският писател Анатол Франс: "Ние направихме не малко за развитието на изкуството и изучаването на природата, и доколкото беше по силите ни, се доближихме до истината. Бяхме честни и искрени поети. Струва ми се, имахме..
Съвсем наскоро у чениците от ПГ "Проф. д-р Асен Златаров" Видин се върнаха от Швеция, където проведоха триседмичната си практика. 17 ученици и трима учители бяха настанени в град Малмьо. Всички ученици са в специалност " Компютърна техника и технологии". Симеон Герасимов е ученик в 10 В клас, споделя за своите впечатления в северната..