Отиващата си 2022 година какво даде на младите хора и на какво ги научи? Какво успяха да постигнат и да научат попитахме младежи от Северозапада? В дните около Рождество Христово и послещането на Нова година си даваме сметка за важните неща в живота, какво свършихме, в какво не успяхме, каква искаме да бъде следващата година.
2022 година за Жанета Пейна от Монтана е успешна. Тя е част от певческата група на Обединен детски комплекс "Ние, врабчетата" – Монтана, участва в международни и национални музикални конкурси и печели награди.
"За мен 2022 беше наистина прекрасна година. Беше изпълнена с предизвикателства, нови приятелства, много щастливи моменти. Също така вече като по- голяма, 18-годишна, доста отговорности ме налегнаха. Бих казала, че изпращам една ползотворна и щастлива година, много съм доволна от това, което се случи... Нямам такъв спортен хъс и за мен преживяването на сцена не беше свързано с това да се конкурирам с някой, а просто да се насладя на момента и да пея за хората в публиката", сподели Жанета Пейна.
През 2022-а се научава как да прави малки стъпки по пътя към своите мечти:
"Аз като един бъдещ артист се замислям за бъдещето си. Ще кандидатствам с поп и джаз пеене в Националната академия. Сигурна съм, че всичко ще се нареди точно както трябва. Пожелавам си 2023-а да е една много успешна година, защото наистина ще ми трябва успех. За всички хора една по- добра година, която да ни донесе радост и удовлетворение!“
Ивана Лекова е от Враца. Учи в 11 клас на Профилирана природо-математическа гимназия "Академик Иван Ценов". Част е от театрална група “ТЕМП” към Младежки дом – Враца. Какви са уроците на 2022-а година за Ивана?
"Както всяка година се случват и хубави, и лоши неща, но вярвам, че дори лошите неща присъстват в живота ни, за да ни научат на нещо, да си вземем някакъв урок, който ни е бил нужен. Тази година ми даде много такива уроци, научих много нови неща, в същото време имах и много хубави моменти, прекрасни спомени, запознах се с нови хора."
Тази година Ивана научава, че всеки трябва да прави това, което го кара да се чувства добре, а за 2023-а си пожела:
"Най- важното е да сме живи и здрави, защото, ако това го няма всичко друго е безсмислено. Искам всички да бъдат щастливи, да не се напрягат от малките неща, защото по този начин могат да навредят на себе си. В сферата, в която се развиваме тук- в Младежкия дом, мисля че ни очаква много тежка година, в същото време и много хубава, защото имаме много годишнини. Групата става на 40 години и единият от фестивалите, които правим, има 20-годишнина. Пак знам, че ще направим нещо хубаво и ще зарадваме някой“, подълни Ивана.
Жасмина Цветанова е ученичка от 12 клас в ПГ "Проф. д-р Асен Златаров"- Видин. Учи специалност "Икономика и мениджмънт", участва в извънкласни дейности, обича да пътува, отскоро е доброволец към една инициава, която представя активните жени на Видин. Споделя, че като доброволец може да натрупа опит от споделените срещи и разговори, да разбере дали това, към което се е насочила е правилното.
"Разбрах, че трябва по- често да излизам от своята зона на комфорт, за да мога да научавам много повече неща. Обичам да участвам в проекти извън училище, да мога да пътувам и да мога да упражнявам чужд език, комуникацията си с хора", каза Жасмина Цветанова.
Жасмина е доволна от изминалата година и се надява 2023 година да бъде още по- добра:
"От гледна точка на приятели, от гледна точка на реализация в университета. Успешно да завърша 12 клас, да взема своите матури."
Политическото напрежение в навечерието на свикването на 51-вото Народно събрание продължава да расте. Постоянните нови условия отдалечават партиите от преговори за кабинет. Ще излъчи ли генерална промяна на политическата сцена предсрочният вот или политическата криза ще продължи да се задълбочава? Компромис или избори през пролетта?..
Проектобюджетът на страната за 2025 година ще е с 3% дефицит. Това заяви служебният министър на финансите Людмила Петкова след заседанието на Националния съвет за тристранно сътрудничество, проведено преди дни. По думите ѝ внасянето на проектобюджета ще бъде забавено и той ще бъде предложен на следващия 51-ви парламент. Става ясно, че в проекта..
За редовно купуване на гласове, контролиран вот и изборни манипулации в България се твърди не от вчера. След последните предсрочни парламентарни избори обаче проблемът изглежда се задълбочи. Редица политически формации поискаха касиране на изборите, президентът Румен Радев също критикува начина, по който бяха проведени. Северозападът често е сочен от..
Държавните горски стопанства от Северозападно държавно предприятие- Враца отбелязаха "Седмица на будителите" с горските педагози с различни прояви, организирани във връзка с покровителя на българската гора- светецът Иван Рилски, чиято памет се почита на 1 ноември. Държавно горско стопанство Видин (ДГС-Видин)се включи в "Седмица на..
Гостуваме в село Охрид , община Бойчиновци. Къщите в селото са разположени по двата бряга на река Ботуня, а над него се извисява планина Пъстрина. Смята се, че Охрид е едно от най-старите населени места в Северозападна България. Според някои историци на мястото на селото е имало живот още по време на траките. По римско време пък, през него минавал..
Ще бъде ли направена първата крачка към решението или политическата криза ще продължи да се задълбочава? Това ще зависи от осемте формации 51-вото Народно събрание. Предстои ли исторически компромис или начертаните червени линии предопределят нов вот през пролетта? Бъдещето на политическия живот в страната дни след като България се произнесе за..
България продължава да е с най-ниското ниво на заплащане сред останалите държави членки на ЕС, като минималната заплата е 49,8% от заплатата за издръжка, т.е. половината от това, което трябва да е. Това сочат данните от проведеното от Института за социални и синдикални изследвания и обучение към КНСБ за потребителските цени и заплатата за..