Екипът на Радио ВИДИН гостува на хората в село Бели мел. То се намира в община Чипровци, област Монтана. Населеното място е важна пътна артерия, през него се минава, за да се отиде в Белоградчик от Монтана. Името на китното планинско село идва от белите камъни, които са в изобилие тук и се наричат „лиска“.
За красивата природа и за смелите и храбри хора Иван Вазов пише в своя разказ "Белимелецът". Бели мел е родното село на хайдутина Върбан Пенов, който е предвождал въстанието от 1837 година. Смята се, че той е прототип на Вазовия герой Славчо Белимелеца.
В миналото тук са живели над 700 души, много хора са работили в земеделието, в животновъдството, в АПК, в кожарска фабрика.
Над Бели мел има старо римско градище, руини от което могат да бъдат видени и днес. Според местни легенди селото е унищожено след Чипровското въстание от 1688 година и жителите му се изселват в Бесарабия. Селището е възстановено 40 години по-късно. Според друга легенда тук се заселват жители на унищоженото след въстанието село Клисура.
В Бели мел има стар православен храм „Света Троица“, той е действащ и в него се прави курбан на Свети дух. До църквата е запазено древно гробище със стари каменни кръстове. Тук е погребан руският офицер Сергей Иванов, загинал в Руско-турската война.
Днес 212 са жителите на селото с настоящ и постоянен адрес. В Бели мел живеят и млади семейства, разказва кметският наместник Адриана Тодорова. Тя е управник първи мандат, от 2019 година. Родена е в селото, омъжена е, има двама сина, които също живеят тук. Обича Бели мел и неговата природа, а основаната ѝ цел е да работи в помощ на хората.
Основният проблем е рушащият се покрив на сградата на кметството и бъдещият му ремонт. Защото в тази сграда, която е преди е била училище, се помещават библиотеката и читалището. Асфалтирането на една или две улици в селото също се поставя като приоритет, посочи Адриана Тодорова:
"За различни неща ме търсят хората... Всеки ден е свързан с главоболия и смятат, че кметският наместник трябва всичко да оправи... Иска ми се да оправим покрива, тече, трагично е състоянието. След това - улиците да се асфалтират... Тази сграда е била гимназия, в нея са учили ученици... Има доста млади хора, пътуват до Монтана, едни 15-20 минути са до там, не е трудно... Работа се намира и тук, но не е достатъчно... Има консервен цех, дървопреработвателен цех... Туризмът не е силно развит, гостите ни ходят до Лопушанския манастир, до нашата черква, правим и курбан. В понеделник колим агне и правим курбан до черквата "Света Троица". От години се прави така."
В Бели мел се работи по няколко социални програми. Двама лични лекари обслужват хората в селото, разказва още Адриана Тодорова:
"Имаме "Топъл обяд", видяхте отвън хората чакат... Има хора, които се връщат от чужбина, едно младо семейство се върна и си живее тук... През лятото минаваха доста често тежкотоварни автомобили... Нямаме проблеми с водата, имаме вода, използваме и вода от чешми и кладенци. Имаме двама лични лекари, нямаме проблеми със здравеопазването... За отоплението какво да кажа - снабдили сме хората си с дърва, по 5 кубика се полагат на къща. Ако не стигнат, си докупуват дърва за огрев... По принцип има интерес към купуване на къщи... Но когато документално не са оправени, не могат да се продадат..."
За културния живот и опазването на местните традиции се грижи читалището в село Бели мел. В библиотеката освен книги има и компютри с интернет, които се използват най-вече от ученици и деца. В момента има певческа и танцова групи, казва Цветка Стайкова, библиотекар на Народно читалище "Пейо Яворов 1926" в Бели мел:
"Читалището има дейност, имало е група за обичаи и песни, за автентичен фолклор, останахме танцова и певческа група... Ходим по фестивали и участия. В библиотеката идват по-често деца, когато са във ваканция... Подготвяме си по традиция празниците. Бабинден, Нова година, правим коледно тържество за децата. Ходим по къщите с Дядо Коледа и това е голяма атракция."
Повече може да чуете в прикачения звуков файл.
С трус във властта ще се запомни настоящата седмица. ДПС на Ахмед Доган оттегли подкрепата си от управляващото мнозинство, защото не желае да подкрепя модела "Пеевски" на корупция и конституционален произвол. От ГЕРБ, БСП и ИТН декларираха, че остават непоколебими в решимостта си да изпълнят приоритетите и ангажиментите, поети пред българското..
Делът на сивата икономика в България расте и вече е 34.6%. До 2017 г. у нас е налице умерен, но стабилен спад на сивата икономика от близо 32% до 30%. С идването на пандемията има рязко увеличение до 32.9%, а през 2023 г. неформалната икономика в страната вече има дял от 34.6% от БВП. Това е най-високото ниво за ЕС, равняващо се на 60..
Народният представител от "Възраждане" от Монтана Петър Петров публикува видеоклип с огромните дупки, които са се появили по международния път Е-79 между Монтана и Враца. Той обясни, че само за няколко километра по тази отсечка е преброил над 100 дупки, които са предпоставка за пътни произшествия: "През последните две години изключително много..
"От името на жителите на Северозападна България искам да кажа, че пускането на този път е от изключително жизненоважна значимост", заяви кметът на Враца Калин Каменов при инспекцията на регионалния министър Иван Иванов на строителството на отсечката Мездра-Ботевград. Ако се работи със същите темпове, както увериха строителите, реално до..
Постоянната комисия по стратегическо развитие на местното самоуправление (ПКСРМС) и Постоянната комисия по финанси и бюджет (ПКФБ) на НСОРБ проведоха съвместно заседание. Един от въпросите, които обсъдиха касае размерите на местните данъци и такси и предложения за промени в законодателството. Кметът на Мездра Иван Аспарухов е председател на..
В рубриката "Добро утро, кмете", днес ще посетим село Балей в община Брегово. То е най-северозападното населено място в България, намиращо се непосредствено край граничната река Тимок и на 3 км от река Дунав. Това стратегическо място оказва се, че днес с нищо не е допринесло за развитието на селото. Напротив. Река Тимок, която тече близо до площада..
Правителството набеляза 37 мерки срещу войната по пътищата. На съвещание при премиерът Росен Желязков министри и представители на неправителствения сектор, както и семейства, загубили близките си в катастрофи, обсъдиха организационните проблеми в работата на институциите, отговорни за контрола на трафика по пътищата. Реализацията на..