Българският език разполага с над 100 диалекта, които надхвърлят границите на страната. Всеки един от тях вече може да се проследи чрез Интерактивна кулинарна карта на българската езикова територия. Платформата е изготвена от Института за български език към Българската академия на науките (БАН). Картата представя различни региони от страната и чужбина, където се говори на български диалекти, описани посредством кулинарната тематика.
Учените разкриват, че българските говори всъщност са много устойчиви и изчезването им е силно преувеличено. Ръководителят на Секцията за българска диалектология и лингвистична география в Института за български език при БАН проф. д-р Ана Кочева, която е част от екипа, направил проучването, посочва, че диалектите, които обичайно съществуват в устна форма, започват да се развиват и писмено в интернет пространството. Това е нещо, което до преди 15 години никой не е вярвал, че може да се случи.
"Всички прогнози за преждевременната смърт на диалектите се опровергаха, особено през последните години. В последните 10-15 години установихме своеобразен ренесанс на диалектите, аз и моите колеги от секцията по българска диалектология, защото слава Богу, имаме възможност да бъдем изключително често на терен, да осъществяваме своите диалектни проучвания, същевременно да наблюдаваме и езиковия пейзаж в интернет - нещо, което напоследък се случва с особено голяма интензивност."
Според проф. д-р Ана Кочева диалектните форми в Северозападна България са доста по-различни от останалите.
"Северозападът е едно особено място, затова защото северозападните български говори са изключително устойчиви. Те са много интересни и същевременно са диференциални, т.е. много повече се различават от всички останали."
Интерактивната карта, разработена от БАН, е колкото езикова, толкова и кулинарна, допълни още професорът. Целта е чрез отделните рецепти да се представи местният диалект.
"Имахме късмета, че във вашия край попаднахме и в Брегово, и в Кутово, и в Старопатица. Това са все едни много интересни села, които за нас бяха изненада в кулинарно отношение, в които първо срещнахме превъзходни хора, хора, които отвориха домовете си, къщите си... Широки души има във вашия край, буквално го казвам, освен интересни и специфични говорни особености. Другото, което ми направи впечатление, то е характерно за българската кухня навсякъде, но във вашия край е по-специфично, е, че има доста сериозна интерференция на кухнята оттатък Дунав. Само в Северозапада успяхме да запишем една рибена чорба, която местните в Кутово наричат "саламура де пеще". Доста очевидна е тази румънска заемка."
Учените работят четири години по този проект. Картата предоставя възможност на желаещите да изпращат видео и аудио материали, с които да се допълва информацията в нея.
Целия разговор с проф. д-р Ана Кочева, както и тънкостите в рецептата за типичната за село Кутово "саламура де пеще" може да чуете в прикачените файлове към публикацията.
Католическата общност във Видин отбеляза Рождество Христово с карнавално шествие и пресъздаване на библейски етюди в центъра на града. Разказва Натанаеле Гуарнери , един от младите хора, които се включиха в празника. Православната църква се подготвя да посрещне великия празник - Богоявление . Той е възпоменание за кръщението на Христос..
Неделята, в която се намираме днес, е Неделя преди Богоявление , в която се подготвяме за празника Кръщение Господне, който е едно историческо евангелско събитие, когато Христос, преди да излезе на обществена проповед отива на река Йордан при Йоан Кръстител и се кръщава от него във водите на свещената река. "Покайте..
През месец ноември ви разказахме за идеята на сдружение "Книгини" да отворят първата по рода си в България кафе-книжарница с кауза във Враца . Към днешна дата тя вече е реалност. Там има над 20 хиляди заглавия - както нови, така и антикварни книги. От тяхната продажба и от поръчките на топли напитки се събират средства в подкрепа на деца и младежи..
„Когато я ударих за първи път, очаквах някаква по-бурна реакция. Тя просто остана да лежи на пода, притиснала челюстта си с ръка. Взряна в мен. Мълчалива. Дори не ми се стори изненадана.“ Така започва романът „Загадката Оливър“ на ирландската писателка Лиз Нюджънт. Твърде възможно е той да се окаже най-оригиналното четиво, което ще..
Център за настаняване от семеен тип за деца и младежи в Мездра е с ново обзавеждан е, благодарение на инициативата "Коледа за всяко дете", организирана от Националното сдружение на сираците в България. Когато в навечерието на Рождество посещава центъра, за раздаде подаръци за празника, председателят на сдружението Слави Михайлов разбира,..
Православен център за лечение на зависими „Св. Успение Богородично“ във Видин дава опора на хора, които са готови да справят с проблемите. Създаден е с благословението на българския патриарх Даниил във времето, в което като митрополит оглавява Видинската епархия. Центърът е съвместна дейност между фондация „Социално развитие и култура“ и..
Днес в рубриката "Професия-хоби" ви срещаме с една изключително стилна и талантлива дама от Монтана. Дебора Йорданова е човек, който успява да съчетае любовта си към изкуството с любимия си аксесоар – шапките! Дебора рисува от малка, вдъхновена от баща си, който също обичал да твори с четка в ръка. Но преди около четири години решава да..