11 януари е обявен от ЮНЕСКО за Световен ден на думата "благодаря". Има за цел да привлече вниманието на обществото към вежливото отношение между хората. Смята се, че идеята се e зародила в голяма международна компания, която искала да увеличи продажбите си, като изпраща на своите клиенти благодарствени картички и подаръци. Да благодарим по-често за това, което имаме, съветва социалният психолог от Враца Цвети Иванова.
"Това е една магична дума, за която някои хора дори не си дават сметка, използвайки я, колко сила има магическо има в нея. Благодарността може да се сравни с молитва. Самата благодарност изразява признателност, смирение, разбиране, отношение. Ако е едно дежурно благодаря, на което сме възпитани, това не е лошо, но е различно от благодарността, която излиза от сърцето и показва специално отношение към човека, към когото е изразена тази дума или към ситуацията, в която се изказва."
"Благодаря" смирява, стопля и успокоява хората, казва психологът Цвети Иванова.
"Самата благодарност, когато е от сърце, влияе и разсейва страхове, съмнения, негативност. Носи положителен заряд... В психологията има една такава практика, когато човек е мрачен, негативен, няма перспектива смисъл, сутрин, когато стане, трябва да си напише на една страничка с десет неща, за които благодари на себе си и десет, за които благодари на другите. Всеки ден се прави това нещо и то се прави автоматично в първите дни, защото човек не вярва в тези неща, но те се посяват и така нещата се променят като мисловен модел, който пък след това влияе на неговите чувства и емоции. Благодаря е наистина една магична дума, която носи много силна вибрация, много хубава емоция и не трябва да я пропускаме."
Според видинчани "благодаря" е дума, която трябва да използваме по-често:
"Хубаво е да казваш думата "благодаря", защото тя отразява това, което чувстваш. За всичко трябва да благодариш, дори и за това, че си се събудил... За съжаление в днешно време все по-рядко се чува думата "благодаря", дори когато е заслужено... Трябва да казваме по-често "благодаря", за да се чувстваме по-щастливи от това, което ни е предлагано и това, което ние предлагаме на другите, за да кажат те "благодаря"."
„Сгреших много, като купих тази тетрадка. Но сега е твърде късно за съжаление, щетите са нанесени.“ Това са първите думи, които Валерия Косати – една уморена италианска домакиня, съпруга и майка – записва в тетрадката, която купува в края на 1950 г. под напора на внезапен импулс. След тях животът ѝ вече никога няма да бъде същия...
В СУ "Христо Ботев" в Арчар организираха празничен урок на тема "Лозе, вино и веселие", посветен на празника на лозаря Свети Трифон Зарезан. В община Видин това е едно от училищата, в което има паралелка "Лозаровинарство". Взимайки доброто си настроение и готови да предизвикаме сетивата си с дегустация на вино, се отправяме към двора на..
С богата музикална и танцова програма в Ново село отбелязаха празника на лозаря и винаря Трифон Зарезан. Под звуците на духова музика жителите на видинското село се хванаха на хоро и се насочиха към лозовите масиви на местната изба. По повод празника в лозовите масиви отец Мариян отслужи водосвет за здраве и берекет, след което се състоя и..
Видинската поетеса Диана Сиракова се грижи за пет бездомни котки . Всеки ден те я посещават в галерията към Народно читалище "Цвят". Още една писана пък всяко лято идва да разгледа картините. У дома Диана Сиракова , която е голям любител на животните, се грижи за котарака Бари. Какво я кара да полага тази грижа и за любовта към животните на..
Програма "Силна" на Български фонд за жените (БФЖ) подкрепя организации, които работят на първа линия за противодействие на насилието. Няма статистика, която да сочи какъв е мащабът на проблема и за съжаление държавното финансиране не е достатъчно. Понякога напълно липсва, а са нужни навременни средства, казва Рая Раева, директор „Кампании..
Наред с другите празници, които отбелязваме днес, 14 февруари, честваме и Международния ден на даряването на книги. Отбелязва се от 2012 г. под мотото "Дари книга на дете". Денят е изцяло доброволческа инициатива, насочена към увеличаване на достъпа и интереса на децата към книгите. Подкрепена е от автори, издатели, блогъри и частни лица от над..
Днешният 14 февруари, освен ден на любовта и на виното, е и ден, в който се почита професията на археолозите и тяхната роля за откритията и проучванията, които разкриват историята на нашата страна и цивилизация. По този повод ще ви срещнем с Алексей Алексеев , който е роден във Видин, учил е във Велико Търново, където и работи. Завършил е висшето..