Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

11 януари е Световен ден на думата "благодаря"

Психологът Цвети Иванова: "Благодаря" е магична дума, която не бива да пропускаме

Снимка: Личен архив: Цвети Иванова


11 януари е обявен от ЮНЕСКО за Световен ден на думата "благодаря". Има за цел да привлече вниманието на обществото към вежливото отношение между хората. Смята се, че идеята се e зародила в голяма международна компания, която искала да увеличи продажбите си, като изпраща на своите клиенти благодарствени картички и подаръци. Да благодарим по-често за това, което имаме, съветва социалният психолог от Враца Цвети Иванова.


"Това е една магична дума, за която някои хора дори не си дават сметка, използвайки я, колко сила има магическо има в нея. Благодарността може да се сравни с молитва. Самата благодарност изразява признателност, смирение, разбиране, отношение. Ако е едно дежурно благодаря, на което сме възпитани, това не е лошо, но е различно от благодарността, която излиза от сърцето и показва специално отношение към човека, към когото е изразена тази дума или към ситуацията, в която се изказва."


"Благодаря" смирява, стопля и успокоява хората, казва психологът Цвети Иванова.


"Самата благодарност, когато е от сърце, влияе и разсейва страхове, съмнения, негативност. Носи положителен заряд... В психологията има една такава практика, когато човек е мрачен, негативен, няма перспектива  смисъл, сутрин, когато стане, трябва да си напише на една страничка с десет неща, за които благодари на себе си и десет, за които благодари на другите. Всеки ден се прави това нещо и то се прави автоматично в първите дни, защото човек не вярва в тези неща, но те се посяват и така нещата се променят като мисловен модел, който пък след това влияе на неговите чувства и емоции. Благодаря е наистина една магична дума, която носи много силна вибрация, много хубава емоция и не трябва да я пропускаме."


Според видинчани "благодаря" е дума, която трябва да използваме по-често:  


 "Хубаво е да казваш думата "благодаря", защото тя отразява това, което чувстваш. За всичко трябва да благодариш, дори и за това, че си се събудил... За съжаление в днешно време все по-рядко се чува думата "благодаря", дори когато е заслужено... Трябва да казваме по-често "благодаря", за да се чувстваме по-щастливи от това, което ни е предлагано и това, което ние предлагаме на другите, за да кажат те "благодаря"."




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Какво ще се случи, ако прочетем "Зелената тетрадка"

„Сгреших много, като купих тази тетрадка. Но сега е твърде късно за съжаление, щетите са нанесени.“ Това са първите думи, които Валерия Косати – една уморена италианска домакиня, съпруга и майка – записва в тетрадката, която купува в края на 1950 г. под напора на внезапен импулс. След тях животът ѝ вече никога няма да бъде същия...

публикувано на 14.02.25 в 17:05

Ученици от Арчар проведоха празничен урок "Лозе, вино и веселие"

В СУ "Христо Ботев" в Арчар организираха празничен урок на тема "Лозе, вино и веселие", посветен на празника на лозаря Свети Трифон Зарезан.  В община Видин това е едно от училищата, в което има паралелка "Лозаровинарство". Взимайки доброто си настроение и готови да предизвикаме сетивата си с дегустация на вино, се отправяме към двора на..

публикувано на 14.02.25 в 16:40

Ново село отбеляза Трифон Зарезан (снимки+видео)

С богата музикална и танцова програма в Ново село отбелязаха празника на лозаря и винаря Трифон Зарезан. Под звуците на духова музика  жителите на видинското село се хванаха на хоро и се насочиха към лозовите масиви на местната изба.  По повод празника в лозовите масиви отец Мариян отслужи водосвет за здраве и берекет, след което се състоя и..

публикувано на 14.02.25 в 15:49

Улични котки за късмет

Видинската поетеса Диана Сиракова се грижи за пет бездомни котки . Всеки ден те я посещават в галерията към Народно читалище "Цвят". Още една писана пък всяко лято идва да разгледа картините. У дома Диана Сиракова , която е голям любител на животните, се грижи за котарака Бари. Какво я кара да полага тази грижа и за любовта към животните на..

публикувано на 14.02.25 в 15:30

Програма на Български фонд за жените подкрепя граждански организации за противодействие на насилието

Програма "Силна" на Български фонд за жените (БФЖ) подкрепя организации, които работят на първа линия за противодействие на насилието. Няма статистика, която да сочи какъв е мащабът на проблема и за съжаление държавното финансиране не е достатъчно. Понякога напълно липсва, а са нужни навременни средства, казва Рая Раева, директор „Кампании..

публикувано на 14.02.25 в 15:18

България се включва в Международния ден на даряването на книги

Наред с другите празници, които отбелязваме днес, 14 февруари, честваме и Международния ден на даряването на книги. Отбелязва се от 2012 г. под мотото "Дари книга на дете". Денят е изцяло доброволческа инициатива, насочена към увеличаване на достъпа и интереса на децата към книгите. Подкрепена е от автори, издатели, блогъри и частни лица от над..

публикувано на 14.02.25 в 14:00

Отбелязваме Деня на археолога

Днешният 14 февруари, освен ден на любовта и на виното, е и ден, в който се почита професията на археолозите и тяхната роля за откритията и проучванията, които разкриват историята на нашата страна и цивилизация. По този повод ще ви срещнем с Алексей Алексеев , който е роден във Видин, учил е във Велико Търново, където и работи. Завършил е висшето..

публикувано на 14.02.25 в 12:00