Единайсет области у нас са най-големите "донори" на работна сила за чужди държави, основно от Европейския съюз. Над 5 на сто от населението на Видин, Враца, Габрово, Кърджали, Кюстендил, Ловеч, Разград, Сливен, Смолян, Търговище и Хасково е заминало зад граница през последните 10 години. Предпочитаните държави за полагане на труд през последните пет години са основно държави от Европейския съюз. Водещи са Германия, Испания, Италия, Нидерландия, Гърция, Белгия, Австрия, Франция и Чехия. Това показват данните от проучване, осъществено за Изпълнителна агенция "Главна инспекция по труда". Основната причина българските граждани да търсят работа в чужбина, според изследването, е заплащането. Близо 96 на сто от трудовите емигранти очакват по-високи заплати от тези в страната ни и се надяват да натрупат спестявания, които ще им помогнат в бъдеще. Данните показват, че тази мотивация не зависи от образование, материално положение и населено място.
Попитахме видинчани защо българите все по-често търсят трудова реализация извън България:
"Няма работа тука, там има. Тук не можеш да изкараш 2 лева. Беше номер едно нашият град, стана най-бедният, последната спирка на гарата - последните сме станали ние тук. Там ни осигуряват осигуровките, осигуряват ни работа... А тук, ако нямаш осигуровки, после в болницата не те приемат в България, а в чужбина не те питат за осигуровки, не те питат за пари, не те питат за нищо - веднага те приемат... А тук, в България, пари ти искат в болниците и осигуровки да имаш, а ако нямаш осигуровки и нямаш пари си седиш вън... Демокрацията. Строят се смени икономически, а не политически и се разсипа икономиката, сега и онова, което сме имали, го няма. Явно има някаква ниша за работа и хората ходят... За по-голяма заплата. Привлича ги уреден живот и по-големи заплати. Имам дъщеря в Италия. Тя е завършила висше образование тук, обаче не можа да си намери работа. С мъжа си отиде, внучката от 4 годинки - сега тази година завършва 13 клас. Чисти, ходи да чисти, а зетят работи в едно предприятие - добре са, финансово са добре."
В чужбина работят хора на всякаква възраст – от 18 до 55 години. Преобладават обаче активните българи над 30 години, сочат данните на Инспекцията по труда. От гледна точка на пола мъжете преобладават в съотношение 53% към 47%, но делът на жените постепенно нараства с повишаване на възрастта, като при възрастовата група 46 - 55 години те вече доминират.
Николай Хараламбов от Видин работи в сектора на туризма в Ирландия. Преди това той беше част от екипа на Радио ВИДИН. Попитахме го защо е избрал тази работа:
"Предполагам, както и повечето ни съграждани са предпочели - за пари. Основно това е причината, честно казано... Стандартът на живот тук е много по-висок, парите са съвсем други и в годината мога да си позволя поне 4-5 почивки, съвсем спокойно."
Николай Хараламбов казва, че един ден, когато се пенсионира, с удоволствие ще се върне в България, защото е страхотно място за живеене като природни дадености и климат, но по думите му политически и икономически ситуацията тук е трудна за описване.
Данните от изследването сочат още, че през последните години делът на хората, които заминават зад граница, намалява. Като част от причините за това се посочват наложените ограничения заради коронавируса и рецесията в Европа в резултат на пандемията и на войната в Украйна.
Днес на фокус ще поставим детските площадки във Видин и тяхното състояние. А причината е по-топлото време, когато са по-често посещавани. Община Видин, като всяка друга местна власт в България, носи отговорност за поддръжката на детските площадки. Тяхното добро състояние зависи от това колко често се полага грижа за тях, колко бързо реагират на..
Жители на Видин сигнализират за лошото състояние на улица пред жилищния блок, който обитават в ж.к. "Крум Бъчваров" . Успоредна е на ул. "Райко Жензифов" и се намира точно пред входа на потърпевшите. Неизбежно е преминаването оттам с автомобил, особено неприятно е за майки с детски колички. Хората казват, че вече дори..
Актьорът Васил Вачев е роден на 14 юни 1925 г. в монтанското село Стубел , но целият му професионален път преминава във врачанския театър , където изиграва над 70 роли . Участва в 25 игрални филма, две филмови копродукции и един телевизионен сериал. За кариерата на Васил Вачев , както и за житейския му път, ни разказва Милена Стефанова..
Както съобщихме преди дни, видинското село Каленик ще се сдобие с ново артистично лице по време на празниците. Това вече е факт благодарение на вдъхновяваща инициатива на местното читалище и една млада и талантлива художничка - Яна Иванова, която преобрази знакови обществени пространства в населеното място. Проектът, носещ името "Заедно в..
Днешният музикален час ще е посветен на една от най-големите легенди на музикалната сцена – Шърли Беси - изключителна певица, чиято кариера продължава повече от 70 години! Родена в Уелс, Шърли Беси завладя света с уникалния си, мощен глас и с характерния си стил. От първите ѝстъпкинасценатапрез 50-тегодинидонезабравимитепесниза филмите за..
"Неделник" е тук! Срещите на випуска са вълнуващи. Да видиш своите съученици след 10, 20, 30,40 и повече години е изживяване - променени, с различни житейски пътища и съдби. Какво е преживяването и емоцията от такива срещи ще разберем от днешните ни гости Веселин Станков , който е организатор на срещата на випуск 1980 година на..
Втората неделя след Пасха - Томина , е посветена на евангелската сцена, свързана с неверието на светия апостол Тома. "Тъй решително повярвал Тома във Възкресението на Господа от мъртвите, когато попипал раните на Неговите ръце и раната в пречистите Му ребра: "Господ мой и Бог мой!" , тоест, Ти Си Този, Който със силата на Своето..