Проблемът за младежката агресия е стоял винаги на вниманието на изследователите в човешката история, казва психологът Николай Нетов, началник на Областната служба по изпълнение на наказанията във Видин. Допълва, че още в далечни времена е търсен отговор на въпроса как да се възпитават по-добре младите хора, но окончателно решение няма. Според Николай Нетов, когато се говори за причините за агресия, трябва да се разглеждат три аспекта:
"Първият, това е малката среда на младежа- неговото семейство, неговият дом. Вторият, това са приятелите и третото е обществото като цяло. Във всяка една част от тези три елемента можете да намерите така да се каже провокиращи фактори на младежката агресия. Разбира се, най-важното е семейството на младия човек.“
Според психолога, голямата грешка, която допускат родителите, е намаляването на вниманието и усилията да се грижат за развитието на личността на детето. В така наречената тийнейджърска възраст младият човек има най-голяма нужда от истинска връзка със семейството си, защото в този в момент той повече разчита на своите приятели, на средата и родителите някак си остават на заден план.
"Проблемът не е в младия човек, а в неспособността на семейството, на родителите да поддържат живия контакт с младия човек. Това е истинското изкуство, това е есенцията на задачата и аз съм сигурен, че повечето родители го постигат"- казва Николай Нетов.
Допълва, че младият човек възприема от средата готовите модели на поведение, не само от семейството, но и от компанията, от изкуството, дори от медиите.
Според него през последните години обществото е успяло да изгради така наречената институционална мрежа, за да се работи по проблема, но това не означава, че се справя с него. Още един фактор, оказващ влияние на младите хора е технологичното общество, в което живеем. От една страна е в помощ на човека, но от друга все още не сме готови за него както като индивиди, така и като общество. В изобилието от информация, която е достъпна, човек спира да работи върху себе си.
Няма готова рецепта за противодействие на агресията сред младите хора, но е важно да не се прекъсва взаимодействието между тях и възрастните, да се търси здравата основа в семейството, в училището, в колектива, в квартала, в който живеят.
Когато вече се стигне до провинения, ефектът е не толкова от тежестта на самото наказание, а от бързината, с която се придвижва.
„Сгреших много, като купих тази тетрадка. Но сега е твърде късно за съжаление, щетите са нанесени.“ Това са първите думи, които Валерия Косати – една уморена италианска домакиня, съпруга и майка – записва в тетрадката, която купува в края на 1950 г. под напора на внезапен импулс. След тях животът ѝ вече никога няма да бъде същия...
В СУ "Христо Ботев" в Арчар организираха празничен урок на тема "Лозе, вино и веселие", посветен на празника на лозаря Свети Трифон Зарезан. В община Видин това е едно от училищата, в което има паралелка "Лозаровинарство". Взимайки доброто си настроение и готови да предизвикаме сетивата си с дегустация на вино, се отправяме към двора на..
С богата музикална и танцова програма в Ново село отбелязаха празника на лозаря и винаря Трифон Зарезан. Под звуците на духова музика жителите на видинското село се хванаха на хоро и се насочиха към лозовите масиви на местната изба. По повод празника в лозовите масиви отец Мариян отслужи водосвет за здраве и берекет, след което се състоя и..
Видинската поетеса Диана Сиракова се грижи за пет бездомни котки . Всеки ден те я посещават в галерията към Народно читалище "Цвят". Още една писана пък всяко лято идва да разгледа картините. У дома Диана Сиракова , която е голям любител на животните, се грижи за котарака Бари. Какво я кара да полага тази грижа и за любовта към животните на..
Програма "Силна" на Български фонд за жените (БФЖ) подкрепя организации, които работят на първа линия за противодействие на насилието. Няма статистика, която да сочи какъв е мащабът на проблема и за съжаление държавното финансиране не е достатъчно. Понякога напълно липсва, а са нужни навременни средства, казва Рая Раева, директор „Кампании..
Наред с другите празници, които отбелязваме днес, 14 февруари, честваме и Международния ден на даряването на книги. Отбелязва се от 2012 г. под мотото "Дари книга на дете". Денят е изцяло доброволческа инициатива, насочена към увеличаване на достъпа и интереса на децата към книгите. Подкрепена е от автори, издатели, блогъри и частни лица от над..
Днешният 14 февруари, освен ден на любовта и на виното, е и ден, в който се почита професията на археолозите и тяхната роля за откритията и проучванията, които разкриват историята на нашата страна и цивилизация. По този повод ще ви срещнем с Алексей Алексеев , който е роден във Видин, учил е във Велико Търново, където и работи. Завършил е висшето..