Народният празник Бабинден, който се отбелязва на 21 януари, е последният от поредицата, свързана с ритуално къпане. Както е известно, това е ден за почит към бабите – акушерки. В миналото те обикаляли домовете, в които са бабували през годината, къпели или напръсквали с вода децата и ги благославяли. На свой ред младите майки поливали на бабата да си измие ръцете и я дарявали с кърпа и сапун с пожеланието да се раждат по-лесно бебетата.
В наши дни баби – акушерки няма, затова във видинското село Неговановци решиха да отбележат празника като разкажат за къпането на бебетата в миналото и сега. Четири поколения жени от семейство Лападатови споделиха опита си. Най-възрастната от тях е баба Райна, на 84 години. Тя е отгледала две деца, а сега се радва на малката Мария, на която е прапрабаба. Разказва, че навремето кръстницата къпела бебето до 40-ия ден.
„Първо мошиките /кръстниците/ са ги къпали с мас. Мажеха си ръцете с мас, друго не. До 40 дни само с вода и мас. Пелени не е имало толкова. Късахме някакви мъжки ризи, които са били по-скъсани. А за пелени сме взели одеяла. На мошиката купувахме обувки. Давахме им престилки, с които да ходят и да знаят хората, че са мошики.“
Снахата на баба Райна – Агнеса, е отгледала две деца, а съвсем наскоро, на 59-годишна възраст, става прабаба и помага в отглеждането на 4-месечната Мария.
"По наше време беше малко по-подобрено. Пак с пелени повивахме дечицата. До 40 дни идваше кръстницата всяка вечер. Тогава до 1 годинка бебето се къпеше и сутрин, и вечер и до 40 дни бебето се повиваше изцяло. Кръстницата вземаше шише със светена вода и от нея всеки ден се сипваше малко, когато се къпеше бебето. Бабите мажеха главата на бебето с яйце. После се измиваше със сапун, защото шампоани и при нас не е имало."
Баба Ива е на 42 години. Когато била млада майка за бебетата вече имало специални продукти - шампоани, лосиони и т.н., които и тя самата използвала:
"От по-съвременните баби съм. Гледам да запазя това, което знам, въпреки че и аз съм прилагала много от нещата, които съм знаела от мама, от баба. Моите деца също са повивани, въпреки че малко съм ги повивала. Не съм ги къпала с мас, нито съм ги мазала. Предавам тези ценности, предавам всичко, което знам, и на децата си, те не го прилагат, но е хубаво да се знае от поколенията."
22-годишната Теодора – майката на Мария, също сподели как една съвременна жена се грижи за своето бебе. Тя коментира и тенденцията новородените да се къпят по-рядко, а не всеки ден, както е било преди:
„Къпя Мария всяка вечер. До 40 дни бабите я къпеха, защото честно казано, не смеех. Сега я къпем аз и мъжът ми със шампоан, сапун, олио за тяло... Не използваме мас, яйца... Знам всички тези неща, но не ги прилагаме. Въпреки че има хора, които го правят и няма нищо лошо в това. Сутрин не я къпя, но всяка вечер. Детето спи по-спокойно, когато е къпано, а и мисля, че от известно време знае, че трябва да се изкъпе, да яде и след това да заспи.“
През последната година в Неговановци са родени 6 бебета. За тях и за техните майки от читалището подготвят подаръци, които ще бъдат раздадени на Бабинден, разказа секретарят на културната институция Марияна Димитрова.
„Поела съм инициативата да дарявам всяка родилка с подарък, по този начин ще приобщя майките и дечицата, като пораснат, към нашата мисия да се запазят българските традиции. Тази година децата и техните майки ще дойдат и ще получат по един поздравителен адрес и по един подарък от нас, от читалището. Някога отдавна кметът на селото е разполагал с пари, сега кметовете не разполагат с такива и са дарували всяко дете, което се е раждало през годината. След като кметството няма такава възможност, решихме ние с малки подаръчета, но с много внимание да продължим тази традиция."
В Неговановци празнуват Бабинден и по нов, и по стар стил. На 8 януари са пресъздали ритуал по поливане на бабата-акушерка. На 21 януари ще се съберат и ще отбележат деня с гощавка и подаръци за младите майки от Неговановци.
Съвсем наскоро у чениците от ПГ "Проф. д-р Асен Златаров" Видин се върнаха от Швеция, където проведоха триседмичната си практика. 17 ученици и трима учители бяха настанени в град Малмьо. Всички ученици са в специалност " Компютърна техника и технологии". Симеон Герасимов е ученик в 10 В клас, споделя за своите впечатления в северната..
Родители от Грамада обявиха за "Учител на годината" Красимир Петков. Той преподава в СУ "Христо Ботев", целодневна организация на учебния ден и провежда занималня в сборна група деца от 1 до 4 клас: "Директорката пусна анонимна анкета и родителите избраха точно мен. Може би, защото съм от Грамада и съм местен. Вече четвърта година..
Родителството винаги е предизвикателство, но когато радостта дойде в троен размер, животът се променя още по-драстично. За да разберем дали това е така, ще надникнем в живота на едно семейство от Северозапада, в което всичко се случва тройно - от усмивките до трудностите. Борислава Циброва от Козлодуй е млада майка на три..
Концерти, театрални и рисувателни работилници, хоротеки и представления са включени в програмата на фестивала на изкуствата "Дунавски вълни“. Фестивалът ще продължи до 26 юли. Тази година локациите са различни "Баба Вида", Библиопощата, Културен център "Жул Паскин" и жп гарата. В парк "Владикина бахча" а ктрисата Ирина Флорова ще..
С модерна визия е пространството пред търговския център във Видин. Обновяването на зелената площ в градинката започна преди година, а н аскоро бе подменен тротоарът, боядисана оградата, на мястото на старите дървета бяха засадени 17 мини дръвчета- декоративни кълбовидни шестили. Промените предизвикаха много отзиви - и положителни, и..
Много са преданията и легендите, свързани с историята на Черепишкия манастир - едно от най-посещаваните от туристи и поклонници места в община Мездра. Според една от легендите има голяма, пълна със злато пещера в скалния масив срещу манастира. Входът ѝ бил под водите на река Искър и затова в нея можело да се влезе само чрез гмуркане. Преди много..
Здравето е най-важното нещо и хората трябва да се грижат за него. Това каза в "Час при зъболекаря" младият актьор Николай Николов от Белоградчик и обясни, че денталното здраве също не трябва да се пренебрегва, а напротив - на зъболекар трябва да се ходи през няколко месеца. 25-годишният талант сподели и за някои от първите си посещения в..