Народният празник Бабинден, който се отбелязва на 21 януари, е последният от поредицата, свързана с ритуално къпане. Както е известно, това е ден за почит към бабите – акушерки. В миналото те обикаляли домовете, в които са бабували през годината, къпели или напръсквали с вода децата и ги благославяли. На свой ред младите майки поливали на бабата да си измие ръцете и я дарявали с кърпа и сапун с пожеланието да се раждат по-лесно бебетата.
В наши дни баби – акушерки няма, затова във видинското село Неговановци решиха да отбележат празника като разкажат за къпането на бебетата в миналото и сега. Четири поколения жени от семейство Лападатови споделиха опита си. Най-възрастната от тях е баба Райна, на 84 години. Тя е отгледала две деца, а сега се радва на малката Мария, на която е прапрабаба. Разказва, че навремето кръстницата къпела бебето до 40-ия ден.
„Първо мошиките /кръстниците/ са ги къпали с мас. Мажеха си ръцете с мас, друго не. До 40 дни само с вода и мас. Пелени не е имало толкова. Късахме някакви мъжки ризи, които са били по-скъсани. А за пелени сме взели одеяла. На мошиката купувахме обувки. Давахме им престилки, с които да ходят и да знаят хората, че са мошики.“
Снахата на баба Райна – Агнеса, е отгледала две деца, а съвсем наскоро, на 59-годишна възраст, става прабаба и помага в отглеждането на 4-месечната Мария.
"По наше време беше малко по-подобрено. Пак с пелени повивахме дечицата. До 40 дни идваше кръстницата всяка вечер. Тогава до 1 годинка бебето се къпеше и сутрин, и вечер и до 40 дни бебето се повиваше изцяло. Кръстницата вземаше шише със светена вода и от нея всеки ден се сипваше малко, когато се къпеше бебето. Бабите мажеха главата на бебето с яйце. После се измиваше със сапун, защото шампоани и при нас не е имало."
Баба Ива е на 42 години. Когато била млада майка за бебетата вече имало специални продукти - шампоани, лосиони и т.н., които и тя самата използвала:
"От по-съвременните баби съм. Гледам да запазя това, което знам, въпреки че и аз съм прилагала много от нещата, които съм знаела от мама, от баба. Моите деца също са повивани, въпреки че малко съм ги повивала. Не съм ги къпала с мас, нито съм ги мазала. Предавам тези ценности, предавам всичко, което знам, и на децата си, те не го прилагат, но е хубаво да се знае от поколенията."
22-годишната Теодора – майката на Мария, също сподели как една съвременна жена се грижи за своето бебе. Тя коментира и тенденцията новородените да се къпят по-рядко, а не всеки ден, както е било преди:
„Къпя Мария всяка вечер. До 40 дни бабите я къпеха, защото честно казано, не смеех. Сега я къпем аз и мъжът ми със шампоан, сапун, олио за тяло... Не използваме мас, яйца... Знам всички тези неща, но не ги прилагаме. Въпреки че има хора, които го правят и няма нищо лошо в това. Сутрин не я къпя, но всяка вечер. Детето спи по-спокойно, когато е къпано, а и мисля, че от известно време знае, че трябва да се изкъпе, да яде и след това да заспи.“
През последната година в Неговановци са родени 6 бебета. За тях и за техните майки от читалището подготвят подаръци, които ще бъдат раздадени на Бабинден, разказа секретарят на културната институция Марияна Димитрова.
„Поела съм инициативата да дарявам всяка родилка с подарък, по този начин ще приобщя майките и дечицата, като пораснат, към нашата мисия да се запазят българските традиции. Тази година децата и техните майки ще дойдат и ще получат по един поздравителен адрес и по един подарък от нас, от читалището. Някога отдавна кметът на селото е разполагал с пари, сега кметовете не разполагат с такива и са дарували всяко дете, което се е раждало през годината. След като кметството няма такава възможност, решихме ние с малки подаръчета, но с много внимание да продължим тази традиция."
В Неговановци празнуват Бабинден и по нов, и по стар стил. На 8 януари са пресъздали ритуал по поливане на бабата-акушерка. На 21 януари ще се съберат и ще отбележат деня с гощавка и подаръци за младите майки от Неговановци.
"Неделник" отново е тук. Очакват ни прекрасни гледки с осмото издание на туристическото предизвикателство "Пъстрина Run" . В най-големия лозов масив във Видинско отбелязаха Трифон Зарезан . Традиционното зарязване на лозята се състоя в землищата между селата Гомотарци и Кошава. За поредна година самодейците от Народно..
Неделята, в която се намираме днес е Седемнадесета неделя след Петдесетница. Днешната неделя е посветена на евангелската среща на Спасителя Иисус Христос с жената хананейка . Почитаме и Евангелското събитие, наречено Сретение Господне . "Когато свети Симеон се усъмнил, че земна Дева може да роди предвечния Бог, му било дадено..
Конкурс за най-добро домашно вино, реколта 2024 година, се проведе днес в Кула. Инициатива е на Община Кула и Народно читалище "Просвета- 1872". Конкурсът беше в три категории - за най-добро бяло вино, червено вино и розе. Участниците трябваше да представи в читалището конкурсен експонат - бутилка вино от 0,500 мл. По традиция кметът..
Малко са авторите, които успяват да създадат по-изкривени, неприятни и в същото време така възхитително забавни герои от американската писателка Саманта Даунинг . В романът ѝ „За ваше собствено добро“ такъв герой е Теди Кръчър – преподавател по литература и учител на годината в елитната академия „Белмонт“. Академия „Белмонт“..
Рубриката "Професия хоби" ни среща с една дама, за която здравословното хранене не е просто избор, а начин на живот . Връзката на Елеонора Евдокимова със сладките изкушения започва още от детството, когато баба ѝ е била ненадминат сладкар, а малката Ели тайничко си е мечтала един ден да бъде толкова добра, колкото баба си, и изглежда,..
В "Едно", предаването, което се излъчва със съдействието на фондация "Подкрепа за реализация" - Видин представяме събитията, които предстоят през годината през фондацията. Поднасяме и информация, която може да е полезна за хора с увреждания - на какви отстъпки имат право при плащането на местите данъци, а също така и как да се възползват от..
Днес е Международният ден на бижутера , професионален празник на майсторите на това изящно изкуство. За родина на ювелирното изкуство се смята Древна Гърция. Там за първи път е направена резба върху камък, а по-късно - украшения с благородни метали. Ще ви срещнем с майстора бижутер Димитър Папазов от София, който е свързан и с Враца...