Село Благово се намира на 6 километра от Монтана. В близост е язовир „Огоста“, до който има асфалтов път. Селото е в състава на община Монтана. Първите заселници идват тук след разгрома на Чипровското въстание от 1688 г. Постепенно мястото се превръща в средище на бежанци от съседни села, потърсили избавление от турците. Първото му название е Пчелица, за кратко се казва и Върбица, а до 17 октомври 1949 г. носи името Ново село.
Около 500 души живеят към момента в Благово. Местните хора разказват, че животът тук е спокоен и няма кражби:
"Нормално, селото е близо до града и всичко живо по града работи. Старците нямат автобуси, иначе тук младите, селото е до града, много близо и с коли, всеки си има кола. Тук още от едно време всички си работят в града. Има и много нови къщи, богати хора. Кражби няма, така си ни стоят колите, незаключени... Горе-долу нормално, имаме си магазини тук, само превоз дето нямаме. Ходя да ми слагат системи в хемодиализата, ловя берковския рейс в 10 часа... Няма доктор, няма аптека, доктор - в града... Няма да се промени нищо, докато не се променят тези отгоре... Бедно живеем. Подиграват ни отвсякъде с минимални пенсийки и ако не произведеш нещо, нищо няма да имаш... Добре, където не може - го бутаме, оправяме се."
Кмет на селото вече четвърти мандат е Лъчезар Асенов. Той разказа какви са предимствата на Благово:
"Селото ни е може би едно от най-близките села до областния център Монтана... Събота, неделя, почивните дни, празнични, лятно време си идват хора от други градове. Близка дестинация сме до Монтана и може би 30 процента от къщите са закупени от жители от други населени места. Последната къща, която се купи в Благово - семейство от Долно Белотинци дойде да живее в Благово. Благово, Горно Церовене, Долна Вереница, село Николово- в тези 4 села от общината търсенето е по-голямо от другите.
Имаме проблеми с автобусния превоз, защото линия Благово- Монтана няма. Изпълняват се линиите Вършец- Монтана и Берковица- Монтана и това е. Имаме ж.п. спирка вече, не е гара. Има може би два влака надолу и два от Монтана за нас. Селото няма производство, за да има хората къде да работят. Три хранителни магазина. Основно в областния град работят хората. Пътуват повечето с коли - 80 процента са с коли, малко са с автобусите. Лекар нямаме в селото, също това е проблем. Селото е разделено между 25 и 30 джипита и хората си ги посещават на място, е същевременно и джипитата идват и на място, когато човек има нужда да бъде обслужен на място. Кражби нямаме. Имаме проблем с инфраструктурата - като всички населени места. Това е най-големият проблем- инфраструктурата на селото и с това разрастване на жителите е хубаво да се мисли за канализация и за нов водопровод с пречиствателна станция. Това без съдействието на Общината и Министерството е невъзможно, ние сме пряко зависими от тези институции. Всяка година в края на годината задаваме какво имаме желание да направим през следващата година. Кметът на общината винаги е откликвал, но някои работи не зависят и от него. Може би последните 2 години, с рязката смяна на правителства и нови управленци, също ни доведе до тази криза."
Какви удобства са създадени за младите жители на селото, обясниха кметът Лъчезар Асенов и главният специалист на кметството Татяна Ангелова:
"Детска градина нямаме и училище нямаме. Учат във 2-ро училище децата за основно образование, а детската градина- в 9-та. Автобус сутрин кара, на обяд връща, следобед децата, които са на занималня, вечер в 7 часа втора смяна. Така че децата и от детската градина и от училище са извозвани от общината... Приблизително около 40 деца с детската градина и класовете между 9 и 12 клас."
Това, че селото е разположено в близост до главен път по-скоро помага на местните, проблем е високата скорост, с която превозните средства минават покрай селото. В петък и събота, когато е пътникопотокът от София към Северозапада, пътят до селото е изключително натоварен. В този участък има и автобусна спирка и пресичането е много трудно, казват местните. Събираме подписка в момента, обясни Лъчезар Асенов:
"Трябва съдействие на Областно пътно, Община Монтана, КАТ. Предполагам, че има условия да се направи или полегнал полицай, или светофар за пешеходна пътека, защото същият път Лом - София, на който сме и ние, попада и в село Пишурка - там има два полегнали полицаи... Случвало се е вечер катаджии да стоят с патрулката на спирката, аз съм свидетел, да спрат движението, за да могат хората от автобуса да преминат."
Кметът добави, че усилено се работи да се обособи място за пресичане.
Читалището в Благово е с нов председател. То продължава с попълването на кадрите, необходими за функционирането му, обясни Лъчезар Асенов:
"Читалището е в процес на смяна на ръководството. В момента читалището не работи, иначе докато имаше дейност празнувахме празници в читалищния салон... Нямаме танцова или певческа трупа, библиотеката по принцип разполага с ен на брой книги, имаме компютърна зала, спечелихме проект с мултимедия. От "Глобални библиотеки" преди години спечелихме три компютъра и мултимедия".
Новите къщи и младите хора - това е хубавото на нашето село, коментира за финал кметът Лъчезар Асенов и допълва, че имат голяма нужда от видеонаблюдение, което, въпреки липсата на кражби, е необходимо, за да внесе допълнително спокойствие.
Чуйте повече в звуковия файл.
Около половината от гимназистите, които завършват средно образование, няма да работят това, за което са учили. Това показва изследване на Института за пазарна икономика за 2024 година. В проучването се съпоставят различните специалности, които се завършват, приемът в професионалното образование и профилът на икономиката, обясни за Радио ВИДИН..
Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..
На 21 ноември отбелязваме Деня на християнското семейство - повод да се замислим върху значението на семейството и брака като основи на духовния и социален живот. В съвременното общество, обаче, много млади хора избират да живеят заедно и без да сключват брак. Какви са причините за възникването на тези тенденции? Според социалния..
Застаряването на населението в Европейския съюз (ЕС) е един от най-сериозните проблеми, с които повечето страни ще се сблъскат в близко бъдеще. Съществуват сериозни опасения за предизвикателствата, които все по-застаряващото население поставя пред икономическите и социални условия в момента. Делът на младите хора (на възраст 0-14 г.) в EС до..
Остават ли Видин и Северозападният регион на последно място по икономическо, демографско и социално развитие? Институтът за пазарна икономика представи традиционния си доклад "Регионални профили: показатели за развитие 2024". Тазгодишното проучване показва, че изпреварващият икономически растеж в няколко от по-малките области в България..
Изборът за бъдещото професионално развитие е още в училище. Как правилно да се насочат учениците, обяснява Силвия Ставрева от Центъра за подкрепа на личностното развитие с предмет на дейност кариерно ориентиране и консултиране във Видин. "Центърът работи с ученици от I-ви до XII-ти клас и в тази връзка нашата програма за работа с тези..
Екипът на Радио ВИДИН гостува в близкото до Видин село Неговановци. То се намира н а 12 км от областния град. Красиво и благоустроено е Неговановци. Впечатлява с големия и обновен площад с красиви декоративни дървета и добре поддържани зелени площи. Смята се, че Неговановци е лицето на община Ново село, защото е първото село, което..