Изборът на вида пломба е предимно решение на зъболекаря, но пациентът също може да изрази своето желание. Това обясни в "Час при зъболекаря" д-р Олга Папушева, лекар по дентална медицина от Видин. Тя поясни, че пломбите, които се поставят са два вида - бели, които са фотополимерни или химиополимерни, в зависимост от начина на втърдяване, и класическата амалгамена пломба.
"Масово в момента се слагат бели фотополимерни пломби. Изборът на фотополимера е просто много по-лесният начин за адаптиране, бързото втвърдяване, има своите предимства. Масово се слагат белите пломби, те са доста по-естетични. И двата вида имат своите предимства. Амалгамените са доста издръжливи, всички знаем. Единственото, което аз мога да кажа за техен основен недостатък, е неестетичният им цвят, защото са сиви, впоследствие се оцветяват още повече и стават още по-тъмно сиви. Но пък са доста издръжливи във времето. Фотополимерите не могат да се похвалят с такава издръжливост, като цяло. При тях има една особеност, че трябва да бъдат поставени много добре. Трябва да се изолира напълно слюнката от устата, което невинаги е възможно и оттам се получава проблемът, че падат. Има пациенти, които имат много обилно слюноотделяне, по принцип условие за поставяне на белите пломби е да се използва системата кофердам за изолация, а не всички колеги я използват, защото за нея трябват четири ръце най-малко – зъболекар и асистент."
Още за пломбите може да чуете във видеото.
Национален конкурс за есе, стихотворение и рисунка "Жива памет за Апостола" организира Първо основно училище "Васил Левски" в град Вълчедръм. Инициативата е посветена на 152 години от гибелта на Васил Левски и 147 години от Освобождението на България и се организира съвместно с Общината. Това е деветото издание на проявата, като с годините от областен..
Нови мерки срещу пътните нарушения предложиха от МВР. Една от тях предвижда служители с необозначени автомобили да извършват контрол по пътищата. Идеята бе анонсирана от министъра на силовото ведомство Даниел Митов по време на правителствено заседание. За осъществяване на идеята се разработват законодателни предложения, които да дадат възможност..
През 2019 г. излиза първа част на колекцията "Светът на Ханс Цимер – Симфонично тържество". Шест години по-късно, на 31 януари 2025 г. идва ред и продължението "Светът на Ханс Цимер – част втора: Ново измерение". Седемнайсет от най-емблематичните филмови композиции на композитора звучат над два часа, предимно под формата на сюити с музика от..
На 16 февруари ППМГ "Екзарх Антим I" във Видин отбелязва своя патронен празник . Това е денят, в който по време на Църковно-народния събор през 1872 г. великият българин, духовник, патриот и дипломат Антим Първи е избран за пръв екзарх на самостоятелната Българска екзархия. Програмата за патронния празник започна още на 6-ти..
Кампания за безплатни консултации с водещи специалисти логопеди ще се проведе през март в цялата страна. Инициативата "Логопед с добро сърце" е организирана от платформата Логопедия.БГ по повод Европейския ден на логопедичната терапия - 6 март, който българските специалисти по речево развитие разпознават и като свой професионален празник. Кампанията..
Да разнасяш главата си по целия свят, но не на раменете си, а под мишница, с виртуозност, с която в детските си години на сиротство и мизерия, за да оцелееш, като "гаврош" си продавал "лимонада и пасти" - това е история, в която си струва да се вгледаме. Зад илюзията на славата на почетния гражданин на Париж, София и родната Враца , признат по цял..
Промените на климата са все по-осезаеми през последните години. Свидетели сме на все по-големи горещини, все по-чести са и екстремни климатични явления- наводнения, бури, суши, градушки, екстремно високи температури. Всичко това изправя земеделците пред сериозни предизвикателства, най-вероятно ще има и негативно въздействие върху земеделието и..