Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Област Видин вече не е последна по икономическо развитие

ИПИ: Възстановяването от пандемията пренареди класацията на областните икономики

Снимка: Светослав Цветанов, Радио Видин

Възстановяването през 2021 г. пренареди класацията на областните икономики, сочи анализ на Института по пазарна икономика (ИПИ). Област Видин, която в продължение на десетилетие беше най-слабо развитата област според размер на брутен вътрешен продукт на човек от населението вече изпреварва Хасково, Силистра, Сливен и Перник. Според видинчани, промени в начина им на живот няма.


"Ние сме от Кула. В Кула животът се е променил към по-лошо, не към по-добро. Няма работа, това е основният проблем за младите хора. Ние сме там, но мъжът ми работи в чужбина… Не много да кажа, че съм го усетил, по-скоро всичко расте нагоре като цени, но има някаква промяна към по-добро, може би. Дано да не сме пак на последно място в цяла Европа... Лошо е положението, ние сме последни в Европа, което не трябва да е така. Трябва да се променят нещата, но засега не го усещаме… По никакъв начин не се е подобрил, даже става по-зле. Не знам коя статистика сте чули и сте чели, но на мен ми се струва, че Видин е на последно място… Шегаджии. Аз тези неща ги следя донякъде и все пак във Видин какво работи. А щом няма производство, няма как да има по-добър стандарт, според мен. Обективно казано, така е…"


По данни на Националния статистически институт за 2021 година брутният вътрешен продукт на глава от населението за страната е 20 хиляди лева, а за Видин - 11 400. Въпреки че област Видин вече не е най-бедната в страната, икономическата ситуация остава тежка по думите на Валери Василев, който се занимава с търговия на отоплителни и строителни материали.


"През последните няколко години не се забелязва изобщо някаква инвестиция да навлиза в района. От разговори с колегите в бранша и в другите направления, вадя заключение, че ситуацията е тежка."


Нови работни места се откриват, но те са за хора с ниска квалификация, а повишението на месечните възнаграждения е изядено от инфлацията.


"Заплатите може да се качили с някакъв минимален процент- 10,20 %, но на фона на това, което се случи на пазара, те са станали наполовина."   


Според Валери Василев тласък на местната икономика може да даде реконструкцията на пътя Видин- София, но там има забавяне.


"Това, което можеше да ни даде някакво развитие, вместо да продължи с бързи темпове, то беше спряно - знаете ситуацията с пътя до столицата."


Кметът на Видин Цветан Ценков споделя това мнение и посочва стратегическото разположение, което обаче не се използва пълноценно заради неизградената инфраструктура. Делът на първокласните пътища и качеството на пътната настилка са значително по-ниски от средните за страната.


"Това е коридор номер 4, който изостава с 20 години за строителството на моста. През него минават 2000 тира на денонощие от Турция. Не отиват към Сърбия - минават от тук."


През май се очаква отварянето на нов завод. Кметът на Видин се надява, че с развитие на индустриалната зона и привличане на чуждестранни инвеститори ще се промени ситуацията дългосрочно.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

И през юли продължават преходите във "Врачански Балкан"

Два прехода организира през юли Дирекцията на природен парк "Врачански Балкан". Единият е еднодневен и ще бъде на 7 юли, неделя, а другият е двудневен, на 20 и 21 юли.  "На 7 юли, неделя, преходът ще бъде от квартал "Бистрец" на град Враца до пещера Леденика и след това слизането през местността Тезеро до прохода Вратцата. Самият..

публикувано на 04.07.24 в 16:41
Черен лешояд в полет, снимка: Природен парк

Търсят доброволци за наблюдения на лешояди

Фондация "Екообщност" е участник в международния проект "Живот за брадатия лешояд" от миналата година. Осем партниращи си организации от България, Румъния и Испания работят за възстановяване на лешоядите като вид. Фондация от Испания осигурява птиците, които ще бъдат реинтродуцирани в българската природа. Самият проект цели връщането в природата на..

публикувано на 04.07.24 в 16:27
Патриарх Даниил, тогава все още видински митрополит, по време на изкачването на връх Миджур.

Туристически водач за срещата си с бъдещия патриарх: Впечатли ме с държанието и словото си

При организираното традиционно масово изкачване на връх Миджур преди една година се включва Видинският митрополит Даниил тогава, сега български патриарх. На върха е и Красимир Танков от Монтана- водач на туристическа група . След избирането на митрополит Даниил за български патриарх споделя във Фейсбук снимки на негово светейшество от връх Миджур и..

публикувано на 04.07.24 в 16:23
Награди и кутия за дарения от Благотворителен футболен турнир

Благотворителен турнир за семействата на загинали служители на МВР организират във Видин

Турнир по футбол на малки врати с кауза ще се проведе на 6-и и 7 юли в град Видин. Организатор на турнира е Благомир Кънчев, председател на Спортен клуб "Видапол" при Областната дирекция на МВР, в който към момента членуват над 150 служители. Преди 4 години решихме да направим една благотворителна кауза, във връзка с колегата Пламен Вълков,..

публикувано на 04.07.24 в 15:05

Кога ще възстановят двупосочното движение по булеварда около Здравната каса във Видин

Затвореното пътно платно на видинския булевард "Панония" до Районната здравноосигурителна каса продължава да затруднява придвижването във Видин. Строителните дейности в района, свързани с реконструкцията на канализационния колектор на града, започнаха още миналата година . Заради тях движението в този участък, който се явява основен вход и..

публикувано на 04.07.24 в 15:00

Белоградчик иска песента "Нашият град" за свой химн

Легендарната група "Тангра" ще изнесе самостоятелен концерт в Белоградчик на 5 юли, на централния площад. Още през далечната 1981 година музикантите пристигат в града на скалите, за да запишат видеоклип към песента си "Нашият град ". Парчето се превръща в абсолютен хит за всички времена и своеобразна емблема на Белоградчик. 43 години по-късно тази..

публикувано на 04.07.24 в 15:00
Исторически музей - Белоградчик

Конкурс за въстанието в Северозапада предизвика сериозен интерес

Първият Национален конкурс "Храбростта на героите от лето 1850 в Северозападните български земи", организиран от Исторически музей - Белоградчик, привлече участници от цялата страна. Близо 30 творби са разгледани и оценени от журито общо за всичките категории и възрастови групи. Интересът към конкурса е важен за популяризиране на..

публикувано на 04.07.24 в 14:00