"Има доста налични количества царевица, пшеница, слънчоглед... За овес има запитвания, но няма пазар, но цените не са това, което беше преди Нова година, започнаха леко да падат надолу, около 500 лева е царевицата и пшеницата за фураж, хлебната пшеница е в диапазона 520-550 лева- за тази цена има интерес... Цените има вероятност да падат още... На вътрешния пазар цената на слънчогледа вече твърдо се ориентира под 1000 лева, може да стигне и под 900 лева. Имало е продажби и на 600-700 лева, който е имал необходимост от финансов ресурс е продавал... Причините са различни, някои го обясняват с вноса на украинско зърно, но ако не е украинско, ще е някакво друго... Това е нещо нормално... Българската пшеница се конкурира с румънска, и тя може да е украинска, но това е конкуренция, тя винаги е съществувала, но сега е малко по-фрапиращо... Информацията за цените на зърното вътре и навън е достъпна за всички, но се влияе от търсенето и предлагането. В началото земеделците продават малки количества, задържат, имат складови площи, нормално е, всеки иска да продаде по-скъпо... Сега цената не е това, което искаха- близо 2000 лева за слънчоглед, сега на 900 лева биха приели някои... Сега предлагането е малко скрито, чакат по-висока цена. Земеделците нямат нагласата, че трябва да продадат, за да не падне цената, нагласата е да не продаде, за да се повиши цената, но в международен план цените на зърното падат..."
По думите на Борис Ангелов, няма нищо необичайно в ситуацията, но понижението на цените на зърното не води до спад на цените на стоките.
Над 4 милиона тона е непродадената пшеница у нас по официални данни, около 2 милиона тона е царевицата, близо един милион и повече тона слънчоглед има в страната. На този фон сделки на зелено няма, а стопаните задържат зърното в очакване на по-високи цени. Дали ще ги дочакат или в началото на пролетната кампания ще трябва да продават на каквато и да е цена, времето ще покаже.
"Неделник е тук. Какво ще научим в него: Писателят от Враца Теодор Петров ни връща в миналото за да ни представи своя първи роман „Комтитите“ за цар Самуил и неговото време. Ще празнуваме Трифон Зарезан в село Раковица в община Макреш. Празника не е отбелязван в селото от 2014 година. Сега с общи усилия на..
Неделята, в която се намираме днес е Седемнадесета след Неделя подир Въздвижение – на Блудния син. "След Неделята на митаря и фарисея, светата Църква ни въвежда в Неделята на блудния син. Състоянието, в което се намирал митарят, когато зовял към Бога за милост и не само не помислял за своите добродетели, но и не смеел да повдигне очи..
„Сгреших много, като купих тази тетрадка. Но сега е твърде късно за съжаление, щетите са нанесени.“ Това са първите думи, които Валерия Косати – една уморена италианска домакиня, съпруга и майка – записва в тетрадката, която купува в края на 1950 г. под напора на внезапен импулс. След тях животът ѝ вече никога няма да бъде същия...
В СУ "Христо Ботев" в Арчар организираха празничен урок на тема "Лозе, вино и веселие", посветен на празника на лозаря Свети Трифон Зарезан. В община Видин това е едно от училищата, в което има паралелка "Лозаровинарство". Взимайки доброто си настроение и готови да предизвикаме сетивата си с дегустация на вино, се отправяме към двора на..
С богата музикална и танцова програма в Ново село отбелязаха празника на лозаря и винаря Трифон Зарезан. Под звуците на духова музика жителите на видинското село се хванаха на хоро и се насочиха към лозовите масиви на местната изба. По повод празника в лозовите масиви отец Мариян отслужи водосвет за здраве и берекет, след което се състоя и..
Видинската поетеса Диана Сиракова се грижи за пет бездомни котки . Всеки ден те я посещават в галерията към Народно читалище "Цвят". Още една писана пък всяко лято идва да разгледа картините. У дома Диана Сиракова , която е голям любител на животните, се грижи за котарака Бари. Какво я кара да полага тази грижа и за любовта към животните на..
Програма "Силна" на Български фонд за жените (БФЖ) подкрепя организации, които работят на първа линия за противодействие на насилието. Няма статистика, която да сочи какъв е мащабът на проблема и за съжаление държавното финансиране не е достатъчно. Понякога напълно липсва, а са нужни навременни средства, казва Рая Раева, директор „Кампании..