Казармата през социалистическия период на България е показана в изложба, открита днес във Видин. Автор на експозицията „Когато момчето става мъж…“ е д-р Илия Вълев, главен асистент в Националния етнографски музей при Българската академия на науките. Изложбата е подредена в една от залите на музей „Кръстатата казарма“ във Видин. Показани са документи, фотографии и автентични предмети, използвани от войниците по времето на социализма. Посетителите могат да видят мъжка униформа от начално военно обучение; униформено войнишко и матроско облекло; парадна униформа на срочнослужещ от Гранични войски от 80-те години на XX век; гвардейски калпак; военни емблеми и знаци на видовете и родовете войски.
Директорът на Регионален исторически музей – Видин Христина Кирилова откри изложбата и благодари на д-р Илия Вълев, че се е отзовал на поканата да представи атрактивните експонати във Видин. Експозицията е плод на дългогодишни изследвания на нейния автор.
"Изложбата представлява един музеен разказ, свързан с наборната военна служба и показва доста предмети, свързани с войниклъка. Един много сериозен акцент е този манекен- това е новобрански костюм. Момчетата така са били обличани, като абитуриенти или като готови хора за женитба", посочи д-р Илия Вълев.
Емил Митов е от Видин и сега си спомня времето от наборната служба. Казва, че казармага създава приятелства за цял живот:
"Служил съм в школата във Враца и след това бях в гранични войски, заместник-командир на една застава. В школата отношенията бяха много добри, защото бяха хора на едно ниво - с висше образование, с вече натрупан житейски опит. В гранични войски, нещата там стоят по по-друг начин от това, което съм чувал за други поделения."
Георги Миков е млад човек, дошъл да разгледа, защото му било любопитно:
"Мама ми каза за тази изложба и ми стана интересно. Да видя през какви етапи са преминавали младите момчета преди да влязат в казармата."
Казармата учи момчето на труд , каза 81-годишният Петко Нинков:
"В Хасково съм служил и през цялото време - занятия. Почти не съм спал в помещението. Стрелби, окопи и занятия."
Изложбата „Когато момчето става мъж…“ е под егидата и с финансовата подкрепа на Министерството на отбраната и Изпълнителната агенция „Военни клубове и военно-почивно дело“. Тя ще остане в музей „Кръстата казарма“ във Видин до 28 април.
Звездни солисти и вълнуващи заглавия от репертоара на Русенската опера са включени в програмата на фестивала "Опера на върховете" в Белоградчик. Тази година е 10-тото издание на музикалното събитие. Първият спектакъл е "Зоро" - мюзикъл с участието на актьора Владимир Зомбори . Сюжетът оживява чрез вълнуващата музика на Gipsy Kings,..
Днес отбелязваме Международния ден на за грижата за себе си. Денят се отбелязва от 2011 г. по инициатива на Международната фондация на грижата за себе си, за да се подчертае значението на дейностите, които човек полага за поддържане на добро здраве, профилактика на болестите, добра хигиена, правилно хранене. Но в забързаното ни ежедневие,..
Жители на Крушовица възстановиха с доброволен труд една от чешмите в селото. Тя се намира в местността "Пчелина" и е една от най-предпочитаните не само от местните, но от хора от близки населени места заради студената изворна вода. Чешмата е една от най-старите в селото и благодарение на доброволците по нея ще продължи да тече вода още дълги години,..
Видеоклипове, заснети с дрон, показват различните етапи, през които преминава строителството на важните пътни инфраструктурни проекти в Северозапада. Видеата показват в детайли съоръженията и дейностите, които се извършват на строящите се пътни отсечки, част от скоростния път Видин-Ботевград. Клиповете са с дълготрайност от около 30 минути и..
Най-голямата гребна туристическа регата в света - ТИД, стартира на 29 юни за 68-ми път от изворите на Дунав в Германия, за да премине покрай бреговете на 9 държави и да достигне в началото на септември до делтата на реката. Заради ниското ниво, стартът ѝ закъснял със седмица. Въпреки това интерес не липсвал. 120 участници тръгнали от първия участък на..
Продължаваме пътуването в импресионизма с още от симфоничните произведения на Клод Дебюси – части от " Образи" . Както казва френският писател Анатол Франс: "Ние направихме не малко за развитието на изкуството и изучаването на природата, и доколкото беше по силите ни, се доближихме до истината. Бяхме честни и искрени поети. Струва ми се, имахме..
Съвсем наскоро у чениците от ПГ "Проф. д-р Асен Златаров" Видин се върнаха от Швеция, където проведоха триседмичната си практика. 17 ученици и трима учители бяха настанени в град Малмьо. Всички ученици са в специалност " Компютърна техника и технологии". Симеон Герасимов е ученик в 10 В клас, споделя за своите впечатления в северната..