По данни на Световната здравна организация раковите заболявания продължават да бъдат едно от водещите предизвикателства, и то не само чисто медицински, а въобще обществени. Това каза вирусологът от Българската академия на науките проф. Радостина Александрова по повод Световния ден за борба с рака - 4 февруари, и цитира данни на организацията за заболеваемостта през 2020 година:
„Броят на новите случаи е бил 19,3 млн. в света, а почти 10 млн. души са загубили живота си. По принцип, когато говорим за рак, трябва да знаем, че става дума поне за 200 различни вида ракови заболявания. Най-честите сред тях са ракът на гърдата, на дебелото черво, на простата, а най-честите причинители на смърт са на белия дроб, на дебелото и правото черво, на стомаха и гърдата. Годишно се регистрират и около 300 000 - 400 000 случая при деца.“
Проф. Александрова обаче подчерта, че тази статистика не означава, че трябва да приемаме рака като присъда, тъй като постиженията в борбата с онкологичните заболявания стават все по-значими:
„Много неща се направиха, много неща научихме през последните десетилетия и като че ли скоростта, с която нашето пътуване се случва, скоростта, с която биват разгадавани тайните на раковите заболявания, въпреки че още нямаме отговор на всички въпроси, скоростта, с която идват пробивите в диагностиката, профилактиката и лечението, се ускорява.“
Целта е раковите заболявания да се превърнат в едни контролирани заболявания, а най-добрият ни съветник е добрата информираност. Само избягването на рисковите фактори може да предотврати развитието на около половината от раковите заболявания:
"Между 30 и 50% от раковите заболявания могат да бъдат предотвратени чрез избягване на рисковите фактори и чрез прилагане на стратегиите за превенция. Употребата на тютюневи изделия, консумацията на алкохол, недостатъчната физическа активност, ниският прием на плодове и зеленчуци и замърсвяването на въздуха. През 2018 година 13% от диагностицираните ракови заболявания в света са се дължали на инфекциозни агенти. Това са основно хеликобактер пилори, знаем, че той може да повиши риска от рак на стомаха. Това е човешкият папилома вирус, който е свързан с рак на шийката на матката, основно, но, разбира се, и с други тумори, и хепатит В и хепатит С вирусите. Знаем, че в някои случаи те могат да доведат до хроничен хепатит, и той пък повишава риска от рак на черния дроб. Знаем, че ваксината срещу хепатит В е част от задължителния ваксинационен календар, а пък срещу човешкия папиломен вирус разполагаме с ваксина и от 23 януари разполагаме дори и с 9-валентната ваксина. Това са едни средства, които са много важни и могат да ни помогнат да избегнем тези видове и, разбира се, трябва да се пазим от излишно излагане на ултравиолетови лъчи и съответно да използваме слънцезащитни мерки.“
Проф. Александрова проследи и сериозния пробив в последните 30 години в терапията на някои онкологични заболявания.
"Неделник" отново е тук. Очакват ни прекрасни гледки с осмото издание на туристическото предизвикателство "Пъстрина Run" . В най-големия лозов масив във Видинско отбелязаха Трифон Зарезан . Традиционното зарязване на лозята се състоя в землищата между селата Гомотарци и Кошава. За поредна година самодейците от Народно..
Неделята, в която се намираме днес е Седемнадесета неделя след Петдесетница. Днешната неделя е посветена на евангелската среща на Спасителя Иисус Христос с жената хананейка . Почитаме и Евангелското събитие, наречено Сретение Господне . "Когато свети Симеон се усъмнил, че земна Дева може да роди предвечния Бог, му било дадено..
Конкурс за най-добро домашно вино, реколта 2024 година, се проведе днес в Кула. Инициатива е на Община Кула и Народно читалище "Просвета- 1872". Конкурсът беше в три категории - за най-добро бяло вино, червено вино и розе. Участниците трябваше да представи в читалището конкурсен експонат - бутилка вино от 0,500 мл. По традиция кметът..
Малко са авторите, които успяват да създадат по-изкривени, неприятни и в същото време така възхитително забавни герои от американската писателка Саманта Даунинг . В романът ѝ „За ваше собствено добро“ такъв герой е Теди Кръчър – преподавател по литература и учител на годината в елитната академия „Белмонт“. Академия „Белмонт“..
Рубриката "Професия хоби" ни среща с една дама, за която здравословното хранене не е просто избор, а начин на живот . Връзката на Елеонора Евдокимова със сладките изкушения започва още от детството, когато баба ѝ е била ненадминат сладкар, а малката Ели тайничко си е мечтала един ден да бъде толкова добра, колкото баба си, и изглежда,..
В "Едно", предаването, което се излъчва със съдействието на фондация "Подкрепа за реализация" - Видин представяме събитията, които предстоят през годината през фондацията. Поднасяме и информация, която може да е полезна за хора с увреждания - на какви отстъпки имат право при плащането на местите данъци, а също така и как да се възползват от..
Днес е Международният ден на бижутера , професионален празник на майсторите на това изящно изкуство. За родина на ювелирното изкуство се смята Древна Гърция. Там за първи път е направена резба върху камък, а по-късно - украшения с благородни метали. Ще ви срещнем с майстора бижутер Димитър Папазов от София, който е свързан и с Враца...