По данни на Световната здравна организация раковите заболявания продължават да бъдат едно от водещите предизвикателства, и то не само чисто медицински, а въобще обществени. Това каза вирусологът от Българската академия на науките проф. Радостина Александрова по повод Световния ден за борба с рака - 4 февруари, и цитира данни на организацията за заболеваемостта през 2020 година:
„Броят на новите случаи е бил 19,3 млн. в света, а почти 10 млн. души са загубили живота си. По принцип, когато говорим за рак, трябва да знаем, че става дума поне за 200 различни вида ракови заболявания. Най-честите сред тях са ракът на гърдата, на дебелото черво, на простата, а най-честите причинители на смърт са на белия дроб, на дебелото и правото черво, на стомаха и гърдата. Годишно се регистрират и около 300 000 - 400 000 случая при деца.“
Проф. Александрова обаче подчерта, че тази статистика не означава, че трябва да приемаме рака като присъда, тъй като постиженията в борбата с онкологичните заболявания стават все по-значими:
„Много неща се направиха, много неща научихме през последните десетилетия и като че ли скоростта, с която нашето пътуване се случва, скоростта, с която биват разгадавани тайните на раковите заболявания, въпреки че още нямаме отговор на всички въпроси, скоростта, с която идват пробивите в диагностиката, профилактиката и лечението, се ускорява.“
Целта е раковите заболявания да се превърнат в едни контролирани заболявания, а най-добрият ни съветник е добрата информираност. Само избягването на рисковите фактори може да предотврати развитието на около половината от раковите заболявания:
"Между 30 и 50% от раковите заболявания могат да бъдат предотвратени чрез избягване на рисковите фактори и чрез прилагане на стратегиите за превенция. Употребата на тютюневи изделия, консумацията на алкохол, недостатъчната физическа активност, ниският прием на плодове и зеленчуци и замърсвяването на въздуха. През 2018 година 13% от диагностицираните ракови заболявания в света са се дължали на инфекциозни агенти. Това са основно хеликобактер пилори, знаем, че той може да повиши риска от рак на стомаха. Това е човешкият папилома вирус, който е свързан с рак на шийката на матката, основно, но, разбира се, и с други тумори, и хепатит В и хепатит С вирусите. Знаем, че в някои случаи те могат да доведат до хроничен хепатит, и той пък повишава риска от рак на черния дроб. Знаем, че ваксината срещу хепатит В е част от задължителния ваксинационен календар, а пък срещу човешкия папиломен вирус разполагаме с ваксина и от 23 януари разполагаме дори и с 9-валентната ваксина. Това са едни средства, които са много важни и могат да ни помогнат да избегнем тези видове и, разбира се, трябва да се пазим от излишно излагане на ултравиолетови лъчи и съответно да използваме слънцезащитни мерки.“
Проф. Александрова проследи и сериозния пробив в последните 30 години в терапията на някои онкологични заболявания.
Излезе от печат нова книга за село Ракитница, община Брегово. Заглавието е "Ракитница - опит за историко-етнографски проучване". Автор е Анюта Борин. Какво съдържа книгата и какви са етапите на нейното създаване, разказва етнографът Анюта Борин: "Тази книга е идея на кмета на Брегово - Илиян Бърсанов , който дълго време е бил кмет на село..
Вторият по дължина второкласен път в България - II-11 , който преминава по цялата дължина на областите от северозападната част на страната , ще бъде модернизиран. Предстои изграждането на почти 10-километров обход около Оряхово , който е част от отсечката Мизия-Оряхово-Крушовене . Транспортната артерия ще осъществява връзка между населените..
Общински фестивал на българската народна и забавна песен "Златното петле" организират Община Бяла Слатина и Народно читалище "Развитие 1892" . В 23- ото издание на конкурса участниците са 59 от различни краища на България, каза Валентина Бобойчева, главен библиотекар в читалището: "Фестивалът, има отдавнашна традиция, но е и чакано..
Ана-Мария Миленова Дамянова, четвъртокурсничка в специалност "Медицина" в Медицинския университет в Плевен получи стипендия "Нели и Робърт Гипсън" за високи академични постижения. Стипендията ѝ бе връчена лично от Румен Петков, член на Управителния съвет на Международна фондация "Свети Свети Кирил и Методий" на тържествена церемония на..
13 -годишната Рая Симеонова от литературен клуб "Иноватори в действие" към Младежки дом - Враца е носителка на второ място в раздел "Проза" в 11-тото издание на Националния литературен конкурс "Стамен Панчев". Конкурсът се организира ежегодно от Община Ботевград, Сдружение "Орханиец", Дружеството на литературните творци "Стамен Панчев" и е..
В свят, в който знанията и технологиите се развиват със светкавична скорост, все по-ясно осъзнаваме, че един от най-важните фактори за успех и щастие в живота е не просто коефициентът на интелигентност, а емоционалната интелигентност . Това важи с особена сила за децата - защото именно в детството се полагат основите на способността да..
На този светъл празник ще поговорим за болярската църква "Свети Никола" във Враца - един уникален подземен храм, датиращ от края на 16 - началото на 17 век. Тя е единствената подземна църква в града и една от малкото подобни светини в България. Църквата е вкопана на около 6 метра под земята, с дължина 7 метра и ширина 3,80 метра. Намира се..