Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Община Кула събира предложения за потребностите от социални услуги

Снимка: Наско Цанов

Населението на община Кула е намаляло с 461 души за периода 2017-2021 година заради ниската раждаемост спрямо починали хора. Общо 126 души са починали през миналата година, а родените са едва 26. Общо 1151 души от региона са мигрирали на други места. Населението на общината се очаква да намалее с още 964 жители до края на 2030 година. Тези данни са посочени в анализ на потребностите от социални услуги, разработен за територията на община Кула. Целта му е да се разкрият социални услуги, които да отговарят на конкретните потребности на хората. Местната управа предлага анализа за обществено обсъждане. 


Наблюдава се изключително сериозна тенденция на намаление на населението, като процесът на обезлюдяване засяга както град Кула, така и селата, като там намалението от началото на века е с почти 70%. Географското положение характеризиращо се с периферност, и ограничен (или отдалечен) достъп до други региони на страната, както и незавидното състояние на местната и регионална икономика са сред основните предпоставки за намалението на населението, се посочва още в документа.


В Дирекция "Бюро по труда"- Кула са регистрирани 271 безработни (към момента на изготвяне на анализа). Равнището на безработица в общината е 15.68%. От общо регистрираните безработни 131 души са жени, 6 са с висше образование, 125 са с основно и по-ниско образование, 14 са на възраст до 24 години, 30 са до 29 години, 31 са с намалена работоспособност и 158 са продължително безработни. Няма регистрирани безработни с медицинско образование, в областта на хуманитарните науки, в сферата на социалното дело.


Жители на региона са затруднени при получаването на адекватни медицински грижи заради липсата на болнични заведения, се посочва още в докумкента. Най-близката болница е в областния град Видин (на 32 км). Особено трудно е предоставянето на здравни услуги за възрастните жители на селата и представителите на ромската общност, които са трайно безработни, бедни и здравно неосигурени, което ги лишава от възможността да се ползват от клинични пътеки, прегледи и други здравни услуги. В община Кула няма здравни медиатори. Три са индивидуалните практики на общопрактикуващи лекари. Две от тях се намират в град Кула и са добре обезпечени материално, като са оборудвани с необходимата апаратура. Едната е незаета поради липса на медицински кадри, които да я поемат. В град Кула има една самостоятелна медико-диагностична лаборатория и трима лекари по дентална медицина. Центърът за спешна медицинска помощ- филиал Видин оказва спешна  медицинска помощ на заболели или пострадали в дома им или на мястото на произшествието и осигурява транспортирането им за евентуална хоспитализация до областния град. Филиалът разполага с един екип и само една линейка, която обслужва всички населени места в община Кула и съседните общини Грамада, Бойница и Макреш.


Две села са без водоснабдяване - Големаново и Извор махала. Всички селища разполагат с изградена инфраструктура по отношение на електроснабдяване и съобщителни връзки. Затруднени са телефонните и интернет връзки в повечето от селата на община Кула.



Анализът е изготвен от комисия, определена със заповед на кмета на Община Кула и включва представители от общинска администрация и директорите на социални услуги. Планираните услуги ще се изпълняват през следващите 10 години.


Мнения и предложения относно анализа на Община Кула могат да се подават на сайта на местната управа или на телефони: 0938/32020, 0884 70 55 67.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Разликите между православния и католическия Великден

Днес е Велики четвъртък от Страстната седмица.   В първите три дена от Страстната седмица вниманието е насочено към някои притчи на Иисус Христос с важни поучителни послания в тях, а във Велики четвъртък и петък си припомняме Неговите спасителни страдания. Тази година православният и католическият Великден съвпадат. За никого не е тайна, че има..

публикувано на 17.04.25 в 17:05

Общините Белоградчик и Макреш финансирали зарибяване на Рабишкото езеро

Светослав Димитров последните години организира кампании за зарибяване на Рабишкото езеро. Водоемът и в момента е заблатен , за риболов почти не става, защото има около 15 метра зелена трева. Винаги има смисъл от зарибяване, каза Светослав Димитров: "Целият този бряг, който преди беше като плаж сега е станало просто горичка...

публикувано на 17.04.25 в 16:06

Забраниха риболова до края на май

От 15 април влезе в сила забраната за улов на риба по река Дунав и вътрешните водоеми. Целта е създаване на оптимални условия за естествено възпроизводство на пролетно и пролетно-лятно размножаващите се риби на водни обекти, в които се разрешава любителския риболов. Периодът на забраната е от 15.04.2025 г. до 31.05.2025 г. включително...

публикувано на 17.04.25 в 16:02

Как да подберем добър козунак за Великден

По традиция днес на Велики четвъртък и на Велика събота се приготвят козунаците за Великден. Колко жълт и колко скъп е, и как действа на небцето, истинският козунак - ще разберем от популярната врачанска сладкарка Мария Иванова : "Портокаловият козунак освен стандартните продукти - брашно, мая, мляко, яйца съдържа портокалови корички и..

публикувано на 17.04.25 в 15:57
СНИМКА: ПП ВРАЧАНСКИ БАЛКАН

Ще реставрират "Пустата църква" в Камено поле

Нови проекти по Програма ИНТЕРРЕГ VІ-А ИПП България - Сърбия ще развиват трансграничния регион с инвестиция от 8 млн. 382 хил. 491 евро. Първите 10 проекта поставят началото на реалното изпълнение на интегрираната териториална стратегия по програмата, насочена към разработване на атрактивен, всесезонен туристически продукт чрез интелигентни решения...

публикувано на 17.04.25 в 15:55

Ученици от Видин правят филм за видинската синагога

Стартираха снимките на първия ученически филм за видинската синагога. Това ще е първият филм във Видин и страната, изцяло направен от ученици за тази забележителна сграда.  Кампанията надгражда пилотната инициатива на Европейската комисия  "Детективи на европейски проекти“ , реализирана успешно с шест от областните информационни центрове в..

публикувано на 17.04.25 в 13:33

В "Музикална зона" на Велики четвъртък 2025 слушаме произведения от барокови композитори

От създанието на света до днес, музиката е неразривна част от богопоклонението. Работата на композиторите била да извайват своето изкуство за богослужебната практика. Освен че били автори  на музиката, те я и изпълнявали. Едни от най-вдъхновяващите образци идват от епохата на барока. Постепенно музикално-изразните средства започват да разширяват..

публикувано на 17.04.25 в 09:00