Населението на община Кула е намаляло с 461 души за периода 2017-2021 година заради ниската раждаемост спрямо починали хора. Общо 126 души са починали през миналата година, а родените са едва 26. Общо 1151 души от региона са мигрирали на други места. Населението на общината се очаква да намалее с още 964 жители до края на 2030 година. Тези данни са посочени в анализ на потребностите от социални услуги, разработен за територията на община Кула. Целта му е да се разкрият социални услуги, които да отговарят на конкретните потребности на хората. Местната управа предлага анализа за обществено обсъждане.
Наблюдава се изключително сериозна тенденция на намаление на населението, като процесът на обезлюдяване засяга както град Кула, така и селата, като там намалението от началото на века е с почти 70%. Географското положение характеризиращо се с периферност, и ограничен (или отдалечен) достъп до други региони на страната, както и незавидното състояние на местната и регионална икономика са сред основните предпоставки за намалението на населението, се посочва още в документа.
В Дирекция "Бюро по труда"- Кула са регистрирани 271 безработни (към момента на изготвяне на анализа). Равнището на безработица в общината е 15.68%. От общо регистрираните безработни 131 души са жени, 6 са с висше образование, 125 са с основно и по-ниско образование, 14 са на възраст до 24 години, 30 са до 29 години, 31 са с намалена работоспособност и 158 са продължително безработни. Няма регистрирани безработни с медицинско образование, в областта на хуманитарните науки, в сферата на социалното дело.
Жители на региона са затруднени при получаването на адекватни медицински грижи заради липсата на болнични заведения, се посочва още в докумкента. Най-близката болница е в областния град Видин (на 32 км). Особено трудно е предоставянето на здравни услуги за възрастните жители на селата и представителите на ромската общност, които са трайно безработни, бедни и здравно неосигурени, което ги лишава от възможността да се ползват от клинични пътеки, прегледи и други здравни услуги. В община Кула няма здравни медиатори. Три са индивидуалните практики на общопрактикуващи лекари. Две от тях се намират в град Кула и са добре обезпечени материално, като са оборудвани с необходимата апаратура. Едната е незаета поради липса на медицински кадри, които да я поемат. В град Кула има една самостоятелна медико-диагностична лаборатория и трима лекари по дентална медицина. Центърът за спешна медицинска помощ- филиал Видин оказва спешна медицинска помощ на заболели или пострадали в дома им или на мястото на произшествието и осигурява транспортирането им за евентуална хоспитализация до областния град. Филиалът разполага с един екип и само една линейка, която обслужва всички населени места в община Кула и съседните общини Грамада, Бойница и Макреш.
Две села са без водоснабдяване - Големаново и Извор махала. Всички селища разполагат с изградена инфраструктура по отношение на електроснабдяване и съобщителни връзки. Затруднени са телефонните и интернет връзки в повечето от селата на община Кула.
Анализът е изготвен от комисия, определена със заповед на кмета на Община Кула и включва представители от общинска администрация и директорите на социални услуги. Планираните услуги ще се изпълняват през следващите 10 години.
Мнения и предложения относно анализа на Община Кула могат да се подават на сайта на местната управа или на телефони: 0938/32020, 0884 70 55 67.
"Неделник е тук. Какво ще научим в него: Писателят от Враца Теодор Петров ни връща в миналото за да ни представи своя първи роман „Комтитите“ за цар Самуил и неговото време. Ще празнуваме Трифон Зарезан в село Раковица в община Макреш. Празника не е отбелязван в селото от 2014 година. Сега с общи усилия на..
Неделята, в която се намираме днес е Седемнадесета след Неделя подир Въздвижение – на Блудния син. "След Неделята на митаря и фарисея, светата Църква ни въвежда в Неделята на блудния син. Състоянието, в което се намирал митарят, когато зовял към Бога за милост и не само не помислял за своите добродетели, но и не смеел да повдигне очи..
„Сгреших много, като купих тази тетрадка. Но сега е твърде късно за съжаление, щетите са нанесени.“ Това са първите думи, които Валерия Косати – една уморена италианска домакиня, съпруга и майка – записва в тетрадката, която купува в края на 1950 г. под напора на внезапен импулс. След тях животът ѝ вече никога няма да бъде същия...
В СУ "Христо Ботев" в Арчар организираха празничен урок на тема "Лозе, вино и веселие", посветен на празника на лозаря Свети Трифон Зарезан. В община Видин това е едно от училищата, в което има паралелка "Лозаровинарство". Взимайки доброто си настроение и готови да предизвикаме сетивата си с дегустация на вино, се отправяме към двора на..
С богата музикална и танцова програма в Ново село отбелязаха празника на лозаря и винаря Трифон Зарезан. Под звуците на духова музика жителите на видинското село се хванаха на хоро и се насочиха към лозовите масиви на местната изба. По повод празника в лозовите масиви отец Мариян отслужи водосвет за здраве и берекет, след което се състоя и..
Видинската поетеса Диана Сиракова се грижи за пет бездомни котки . Всеки ден те я посещават в галерията към Народно читалище "Цвят". Още една писана пък всяко лято идва да разгледа картините. У дома Диана Сиракова , която е голям любител на животните, се грижи за котарака Бари. Какво я кара да полага тази грижа и за любовта към животните на..
Програма "Силна" на Български фонд за жените (БФЖ) подкрепя организации, които работят на първа линия за противодействие на насилието. Няма статистика, която да сочи какъв е мащабът на проблема и за съжаление държавното финансиране не е достатъчно. Понякога напълно липсва, а са нужни навременни средства, казва Рая Раева, директор „Кампании..