Днешният 9 февруари е определен за Международен ден на стоматолога и професионален празник на зъболекарите. Чества се в деня на света Аполония, която била жестоко измъчвана, защото приема християнството. Легендата гласи, че палачи са изваждали зъбите ѝ с клещи по особено жесток начин, но тя приела мъчението по хладнокръвен начин. Страданията и подвига на Аполония дотолкова поразили нейните съвеременници, че се родила легенда, която твърди, че е достатъчно само да изговорим името на Аполония, да се помолим и зъбната болка ще отмине.
Съсловната организация на зъболекарите в България наброява 8600 членове. Тя е създадена преди 115 години.
Д-р Георги Станишелски е млад зъболекар от Враца. Той завършва образованието си в Украйна през 2014 година. След една година легализация на документи, през 2015 година започва и да практикува. Той е потомствен стоматолог, също като неговата майка, чийто кабинет посещава редовно като малък. Така се поражда и желанието му да връща красивите усмивки на хората.
"Рисковете като цяло в медицината са прекалено много както за лекаря, така и за пациента, подготвеният специалист може да ги предотврати още в ранен стадий - да ги предвиди, така да се каже. "Стресова ситуация" може да се тълкува по двустранен начин лично според мен. Такава ситуация може да бъде при настъпване на усложнение при даден клиничен случай в процес на работата - при екстракция на зъб или друг вид манипулация и напрегната ситуация може да бъде разбирана и като изготвянето на индивидуален план на пациент с прекалено лош зъбен статус, с който план целим да му помогнем максимално адекватно... При мен най-стресовата ситуация беше може би при пациент, който беше с много съпътстващи заболявания, отчетена алергична реакция на анестетик, на друг вид препарати се събраха и тогава беше доста напрегнато. Стабилизирахме пациента, повикахме екип на Бърза помощ и всичко беше наред. Извадихме зъба, пациентът беше стабилизиран още в кабинета, но за всеки случай беше оставен и под наблюдение"- разказа за Радио ВИДИН д-р Станишелски.
Той сподели още, че в началото на неговата практика, хората с лоша устна хигиена са били значително повече. С годините обаче това се променя и все повече са хората, които редовно посещават стоматологичния кабинет и се грижат за зъбите си.
"Напоследък личните ми наблюдения от натрупания професионален опит е, че при правилните препоръки и индивидуалния подбор на средства за всеки един пациент и оралната му хигиена, зъбният статус на нашите пациенти става все по-добър и по-добър. То е строго индивидуално как ще подходи един професионалист към своя пациент. Ако му се обясни всичко и му се поднесе една достъпна информация, всеки един пациент разбира и започва да се грижи за себе си."
Труден е изборът на личен стоматолог, още повече в малките градове, в които денталните лекари се броят на пръсти. В много случаи за всеки един специалист има както добри, така и не толкова добри отзиви, а почти всеки човек изпитва, ако не страх, то поне дискомфорт от мисълта за посещение при зъболекаря. Според Д-р Станишелски спокойствието е ключово при избора на личен зъболекар.
"Лично за мен всеки един пациент сам си избира зъболекар, с когото се чувства комфортно, чувства се спокоен в неговото присъствие и в неговите ръце. При нас държим да се говори с пациента, да има добро отношение, да я няма разликата между пациент и зъболекар, да сме всички на едно ниво, да можем да си обясним какъв е проблемът, да се сведе до познанието на пациента всеки един проблем... При повечето случаи, в които се среща страх от зъболекари, става дума за травма от детството или в резултат от разговори на маса, в които стоматолозите не винаги са всеобщи любимци. Добрата орална хигиена и редовните профилактични прегледи, както и изготвянето на индивидуален план за подръжка и хигиена на устната кухина- по-добро от това няма. Те са напълно достатъчни."
Католическата общност във Видин отбеляза Рождество Христово с карнавално шествие и пресъздаване на библейски етюди в центъра на града. Разказва Натанаеле Гуарнери , един от младите хора, които се включиха в празника. Православната църква се подготвя да посрещне великия празник - Богоявление . Той е възпоменание за кръщението на Христос..
Неделята, в която се намираме днес, е Неделя преди Богоявление , в която се подготвяме за празника Кръщение Господне, който е едно историческо евангелско събитие, когато Христос, преди да излезе на обществена проповед отива на река Йордан при Йоан Кръстител и се кръщава от него във водите на свещената река. "Покайте..
През месец ноември ви разказахме за идеята на сдружение "Книгини" да отворят първата по рода си в България кафе-книжарница с кауза във Враца . Към днешна дата тя вече е реалност. Там има над 20 хиляди заглавия - както нови, така и антикварни книги. От тяхната продажба и от поръчките на топли напитки се събират средства в подкрепа на деца и младежи..
„Когато я ударих за първи път, очаквах някаква по-бурна реакция. Тя просто остана да лежи на пода, притиснала челюстта си с ръка. Взряна в мен. Мълчалива. Дори не ми се стори изненадана.“ Така започва романът „Загадката Оливър“ на ирландската писателка Лиз Нюджънт. Твърде възможно е той да се окаже най-оригиналното четиво, което ще..
Център за настаняване от семеен тип за деца и младежи в Мездра е с ново обзавеждан е, благодарение на инициативата "Коледа за всяко дете", организирана от Националното сдружение на сираците в България. Когато в навечерието на Рождество посещава центъра, за раздаде подаръци за празника, председателят на сдружението Слави Михайлов разбира,..
Православен център за лечение на зависими „Св. Успение Богородично“ във Видин дава опора на хора, които са готови да справят с проблемите. Създаден е с благословението на българския патриарх Даниил във времето, в което като митрополит оглавява Видинската епархия. Центърът е съвместна дейност между фондация „Социално развитие и култура“ и..
Днес в рубриката "Професия-хоби" ви срещаме с една изключително стилна и талантлива дама от Монтана. Дебора Йорданова е човек, който успява да съчетае любовта си към изкуството с любимия си аксесоар – шапките! Дебора рисува от малка, вдъхновена от баща си, който също обичал да твори с четка в ръка. Но преди около четири години решава да..