Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Комплектът за оцеляване в извънредни ситуации - какво да съдържа

Снимка: Радио ВИДИН

Опустошителното земетресение в Турция и Сирия, както и трусовете в Румъния, които бяха усетени и в България, направиха актуална темата как да се действа при извънредни ситуации и как да се подготвим за тях. Едно от нещата, които можем да направим предварително, е комплектът за оцеляване. Той е препоръчителен в случай на евакуация. Комплектът трябва да се побере в една раница за по-голямо удобство, съветват специалисти. 


Венелин Веселинов е един от тези хора, които са подготвени за най-различни ситуации благодарение на бушкрафтинга (оцеляването в естествена среда), който практикува. Неговата раница за извънредни случаи, освен че съдържа всичко необходимо, е и водоустойчива. 


"Да си сигурен, че раницата е водоустойчива, защото носиш провизии в нея. Ако не е водоустойчива, може да я направиш с 2, 3 торби. Аз в моята раница имам голям нож с голяма дръжка, който може да се използва почти за всичко. Рязане, може да се използва за цепене на дърва, за копаене, като колче за застопоряване на заслон. Важно нещо е да имаш порциони храна. Най-доброто и най-лекото нещо за ситуацията са ядките, които са дълготрайни, ако са добре пакетирани, протеинови барчета, които са доста хранителни. Другото нещо, което трябва да имаш в раничката си са топли дрехи, леки, не обемисти. Сламка за пречистване на вода в повечето магазини за лов-риболов ги продават. Аз не използвам сламка, използвам бутилка с филтър, която стига за малко повече. Другото нещо, което е много важно, е здрава връв, въже не по малко от 2 м. също може да се използва за много неща. Нещо, което съм сложил в моята раница, е дебел дъждобран, фенерче за чело, челник, задължително за тъмни ситуации. Флакон с течен пластир покрива малки рани, има антисептично действие и добре оборудвана аптечка. Имам едно кейсче в раницата, в което имам почти всичко, имам разплетени конопени влакна, магнезиева запалка, което ти е 80% готово. При земетресения и в такива извънредни ситуации аз бих отишъл на най-широкото открито място, за да се запазим от падащи предмети и падащите сгради, както стана в Турция преди няколко дена и аз предпочитам да съм подготвен и по-добре е да си подготвен, отколкото да се чудиш какво стана. Сентенцията е следната: "По-добре воин в градина, отколкото градинар на бойното поле".


Според Сава Иванов, член на Българския бушкрафт форум, в извънредни ситуации е важно да се действа без паника, а всяко умение, което имаме, може да ни помогне за оцеляването:


"Най-важното според мен е да се запази самообладание. Това трябва да се овладее. Хубаво е човек да се научи да си приготвя храна по различни начини, без нужните прибори. Примерно, на камък да си изпечеш нещо, на пясък може да си изпечете и ядки и е хубаво да свикне човек да борави с ножа, защото той е основен прибор за оцеляването. Да, нашите реки имат доста риба, можем винаги в раничката просто да си имаме кукичка с корда и да си набавим отнякъде по-здрава пръчка, за да може да хванем риба и после да изпечем на огън, където може да го направим с помощта отново на пръчка, без да използваме скари, както по принцип го правят и така да си набавим нужното количество енергия за организма, за да оцелее. Аз предпочитам храната, която я взимам, да е суха, защото когато храната е изсушена, първо е лека, второ- може да издържи много време и не е нужно тепърва да губиш време в приготвянето".


Повечето от анкетираните видинчани казват, че биха взели само най-важното и не биха рискували живота си в спасяването на ценности в случай на евакуация от дома при по-силно земетресение:


"Набързо слагам багаж, какъвто ми е най-необходим и по възможно най-бързия начин напускам апартамента, например. В раница дрехи на първи етап. Това бих направил. Става въпрос, че това нали е паника и бързаш, ако ми попадне нещо пред погледа, да, ще взема... Значи най-добре да се излезе навънка или под вратата да заставаме. При напускане на дома - документи, това е най-важното за мен... Качваш се в колата и излизаш на някаква поляна... Ако имам време, в раницата ще бъде най-необходимото. Нормално е храна и вода, ама всичко зависи от времето..."


Почти невъзможно е да сме подготвени за всички извънредни ситуации. Но все пак, ако се окажем в такава, е важно да запазим спокойствие, за да вземем най-правилното решение. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Главен инспектор Генади Янчовски, "ПБЗН" - Видин: Екипите са реагирали на над 120 произшествия

На днешния ден  спасителите от Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението"  отбелязват п рофесионалния си празник. За да разкаже за отговорността и предизвикателствата на тази нелека професия, в студиото на Радио Видин гостува главен инспектор Генади Янчовски - началник на сектор "Пожарогасителна и спасителна дейност..

публикувано на 18.07.25 в 16:49

Коя е "Сестра ми"

През целия си живот доктор Ирини Харингфорд е живяла с мисълта, че е била изоставена от родителите си. „Подарена“ на леля си. Вярвала е, че майка ѝ и баща ѝ са я отхвърлили, избирайки да оставят в семейството само прекрасната ѝ сестра Елинор. Романът „Сестра ми“ на Мишел Адамс е от книгите, които през цялото време ти се иска да..

публикувано на 18.07.25 в 16:30

От боклука до любовта: Историята на Лиза

Днес ще ви разкажем една от онези истории, които топлят сърцето . Преди повече от две години Стефка Иванова от Видин намира малко кученце, захвърлено сред боклуците. Кръщава го Лиза. Изтощена, слаба и отчаяно нуждаеща се от грижа, Лиза започва да разцъфтява с всеки изминал ден от вниманието и обичта на Стефка. Животът,  и на двете, се..

публикувано на 18.07.25 в 16:03

Самодейци от Монтанско отиват на събора в Копривщица

Групи и индивидуални изпълнители на автентичен фолклор ще представят област Монтана на 13-ия Национален събор на българското народно творчество в Копривщица, който тази година ще се проведе от 8 до 10 август. Определени са от жури с председател д-р  Стела Ненова от Института за етнология и фолклористика с Етнографски музей при БАН. За Славейко..

публикувано на 18.07.25 в 15:45

Индустриален парк правят във Видахим

Със символична "първа копка" днес беше дадено началото на изграждането на индустриалния парк "Видин-юг", обособена територия, за която са осигурени устройствени, технически и организационни условия за производствени дейности. Южната индустриална зона в крайдунавския град е разположена върху част от терена на бившия завод за гуми "Видахим" и е..

публикувано на 18.07.25 в 14:54

"Едно" на 18 юли 2025 година

В "Едно" представяме събитията, които от фондация "Подкрепа за реализация"- Видин организираха през последните седмици.  Във видинското село Майор Узуново се проведе десетото издание на международния етнофестивал за хора с увреждания "Балканска среща". Организира се от фондация "Подкрепа за реализация" в партньорство със сдружение от..

публикувано на 18.07.25 в 14:44

"Вечер(на) дума": Когато литературата се поднася с коктейл и залез над Дунав

Днес ще си говорим за литература... и ако тя, литературата, беше напитка, тази вечер във Видин щеше да бъде поднесена с резен залез, щипка музика и коктейл от изящни думи. Ще ви разкажем за събитието Вечер(на) дума , което не просто събира поети и писатели. Стилът? Официален. Етикетът? Изискан. В тази вечер, в която думите ще звучат..

публикувано на 18.07.25 в 14:20