Общините ще имат основен ангажимент при доставянето и снабдяването с дървесина за следващия отоплителен сезон, съобщиха от Северозападното държавно предприятие. От 1 февруари до 31 март 2023 г. е срокът, в който физическите лица могат да подават заявления за дърва за огрев до кмета на съответното населено място, който изготвя списък. Право на закупуване на дървесина на корен или от склад имат представители на едно домакинство, с постоянен или настоящ адрес по местоживеене. Новото обаче е, че в срок до 15 април общинската горска структура ще извършва проверка на списъците и при необходимост ще приема заявления за изменения и допълнения в него. След изтичане на срока ръководителят на общинската горска структура ще изпраща списъка до директора на съответното държавно горско стопанство.
Списъкът се обявява на видно място в сградата на съответната община, район, кметство или населено място, общинска структура, държавни горски и ловни стопанства и се публикува на интернет страниците им. Той се изготвя на база заявленията от физическите лица и се изпълнява по реда на тяхното постъпване, като с приоритет се осигурява дървесина на физическите лица с издадени решения по реда на Наредбата за условията и реда за отпускане на целева помощ за отопление, които имат право да закупуват дървесината от горските територии – общинска или държавна собственост.
Информацията за определените количества дървесина, които могат да се добиват самостоятелно от физическите лица за лична употреба без право на продажба до края на отоплителния сезон 2022/2023 г., се публикувана на интернет страниците на държавните предприятия, учебно-опитните горски стопанства и общинските горски структури до края на настоящия месец. Такова задължение за публикуване е предвидено ежегодно до 31 януари за следващите отоплителни сезони. Информацията съдържа предвидени количества по обекти, подотдели и землища, съобразно одобрените годишни планове за ползване на дървесина.
Според измененията и допълненията в Закона кметът на общината писмено уведомява директора на съответното държавно горско стопанство, държавно ловно стопанство или учебно-опитно горско стопанство какъв обем от заявените количества дървесина ще бъде добит от горски територии –общинска собственост. До края на месец май горепосочените структури публикуват на своите интернет страници актуални цени за продажба на стояща дървесина на корен, както и данни за всички регистрирани към датата на публикуване обекти за преработка и продажба на дървесина, в които се извършва търговия с дърва за огрев на територията на съответната община. При постъпили заявления за дърва за огрев над възможно допустими количества се прилага коефициент на редукция спрямо всички заявители.
Общото количество дървесина, което едно домакинство може да закупи за една календарна година, е до 10 пространствени куб.м. Дървата за огрев се предоставят на физическите лица, включени в списъците, в срок до 1 ноември на текущата година. Те се осигуряват приоритетно от горските територии, собственост на съответната община, а когато това е невъзможно от горските територии – държавна собственост.
„Като всяко едно бързо действие, често популистко, така се получава. То ние нямаме проблем с това, но чудя се там, където общините нямат дърва. Той е предвиден механизъм. Това е един сложен механизъм. Още не сме го добре разучили. Но нас това не ни касае, защото ние си имаме общинска гора. 10 години подред снабдяваме населението с преференциални цени. Същественото изменение е това, че е списъците да се правят до 31 март, но пък после има възможност да бъдат коригирани. После вече могат да се коригират допълнително, да се добавят, махат и така нататък“, каза кметът на община Белоградчик Борис Николов.
Общината е правила опити населението да заяви по-рано дърва за огрев, за да могат да се добиват през лятото, но трудно стават нещата, допълни Борис Николов. Общината доставя около 5 000 пространствени кубика дърва на сезон. Записването на хората, които желаят да си купят дърва за огрев е по отделните структури в града, като клуб на пенсионера, клуб на инвалидите, посетителския център, а по селата – при кметовете. 82 лева с доставка до домовете са стрували дървата тази зима за жителите на община Белоградчик.
Цялото интервю може да чуете в звуковия файл..
Неделята, в която се намираме днес е Седемнадесета след Неделя подир Въздвижение – на Блудния син. "След Неделята на митаря и фарисея, светата Църква ни въвежда в Неделята на блудния син. Състоянието, в което се намирал митарят, когато зовял към Бога за милост и не само не помислял за своите добродетели, но и не смеел да повдигне очи..
„Сгреших много, като купих тази тетрадка. Но сега е твърде късно за съжаление, щетите са нанесени.“ Това са първите думи, които Валерия Косати – една уморена италианска домакиня, съпруга и майка – записва в тетрадката, която купува в края на 1950 г. под напора на внезапен импулс. След тях животът ѝ вече никога няма да бъде същия...
В СУ "Христо Ботев" в Арчар организираха празничен урок на тема "Лозе, вино и веселие", посветен на празника на лозаря Свети Трифон Зарезан. В община Видин това е едно от училищата, в което има паралелка "Лозаровинарство". Взимайки доброто си настроение и готови да предизвикаме сетивата си с дегустация на вино, се отправяме към двора на..
С богата музикална и танцова програма в Ново село отбелязаха празника на лозаря и винаря Трифон Зарезан. Под звуците на духова музика жителите на видинското село се хванаха на хоро и се насочиха към лозовите масиви на местната изба. По повод празника в лозовите масиви отец Мариян отслужи водосвет за здраве и берекет, след което се състоя и..
Видинската поетеса Диана Сиракова се грижи за пет бездомни котки . Всеки ден те я посещават в галерията към Народно читалище "Цвят". Още една писана пък всяко лято идва да разгледа картините. У дома Диана Сиракова , която е голям любител на животните, се грижи за котарака Бари. Какво я кара да полага тази грижа и за любовта към животните на..
Програма "Силна" на Български фонд за жените (БФЖ) подкрепя организации, които работят на първа линия за противодействие на насилието. Няма статистика, която да сочи какъв е мащабът на проблема и за съжаление държавното финансиране не е достатъчно. Понякога напълно липсва, а са нужни навременни средства, казва Рая Раева, директор „Кампании..
Наред с другите празници, които отбелязваме днес, 14 февруари, честваме и Международния ден на даряването на книги. Отбелязва се от 2012 г. под мотото "Дари книга на дете". Денят е изцяло доброволческа инициатива, насочена към увеличаване на достъпа и интереса на децата към книгите. Подкрепена е от автори, издатели, блогъри и частни лица от над..