Д-р Кристина Иванова е на 27 години и работи във видинската болница от една година. Младата лекарка завършва медицина в Румъния и решава да работи в родния си град Видин.
Тя казва, че всяко едно житейско решение тежи и трябва да се вземе осъзнато и отговорно.
"За мен има една по-висша ценност от финансово удовлетворение. В чужбина заплатите са други, но за мен семейството, моите близки, които живеят тук, те са на първо място. Не отричам значимостта на парите, но аз, оставайки във Видин, се чувствам полезна за семейството си и за обществото тук. Да си лекар на първо място означава да си пример и за здравите, и за болните. По-скоро е призвание, отколкото професия. Един лекар трябва да има емпатия, да има чувство за дълг, да бъде почтен. Всеки лекар търпи провали и успехи, но това, което трябва да бъде главен приоритет е да вложим всички знания и придобити умения, за да съхраним здравето на пациента."
Младите лекари във Видин се броят на пръсти. Според Кристина Иванова, за да си лекар тук, трябва на първо място да си обичаш работата, да си всеотдаен и да живееш в помощ на хората. Но, по думите ѝ, всичко това е въпрос на личен избор.
"Всеки има различна мотивация. Аз още от малка исках да помагам на хората... Да си почтен и добронамерен всеки го може, но не всеки го иска."
Правото на личен избор е на преден план и когато става дума за образование. Според лекаря, всеки има право да избира дали да учи в България или в чужбина и след това да избере къде да работи. По думите на Кристина Иванова, не бива хората да бъдат съдени за личните си избори, защото никой не знае от какво са били провокирани те.
"Този дефицит на млади кадри всъщност не е единствено във Видин и по-скоро съм склонна да смятам, че съществува един дисбаланс между разпределението на младите в различните населени места, като това осезаемо е разпознато в периферията на страната. Естествено, голяма част от младите търсят своя път за реализация извън страната, където ще имат повече възможности за развитие и също така финансова удовлетвореност... Всяко едно нещо има и плюс, и минус и да си емигрант, да си чужденец не е много хубаво. Аз не упреквам никого, нито заемам страна. Всеки от нас си има право на свой собствен избор, но аз като човек, който е живял 7 години извън България, реших да се прибера тук, защото за мен България е много важна - това да мога да говоря напълно свободно на собствения си език, навсякъде да е българското - това е преломната точка. Това ме накара да взема това решение и да не продължа обучението си в Румъния, а да се върна тук, в България."
Кадровият проблем за болници като видинската е хроничен, но надежда има, казва д-р Кристина Иванова. Дали някога ще бъде решен, никой не може да знае, но докато в родния си град се връщат специалисти като д-р Иванова, вяра ще има.
Дарение за град Чипровци със записи на автентични чипровски хора в изпълнение на духови оркестри направи днес на 27 декември, роденият в Чипровци инж. Иван Дачин. От дълги години той живее в Мюнхен където има собствен бизнес, но родното му място и любовта към него го карат да издири от стари записи и да съхрани 10 емблематични чипровски хора, сред..
Наградиха участниците в конкурс за детска рисунка на тема "Коледа за Марти" във Вършец. Инициативата е в помощ на дванадесетокласника от Средно училище "Иван Вазов" в града Мартин Цветанов, който се бори с тежко онкологично заболяване. Недялко Томов , който е член на Гражданското сдружение "Аз съм от Вършец " и един от организаторите на конкурса,..
В днешното издание на рубриката "97 лапи и 1 опашка" ще си говорим за добрини. Наистина е вдъхновяващо да се чуят истории като тази за Никол и кучето ѝ Дара, особено в края на годината, когато много от нас обръщат поглед към добрините и жестовете, които могат да направят света по-добър. Но нека не забравяме, че подобни дела не трябва да бъдат..
В "Едно" , предаването, което се излъчва със съдействието на фондация "Подкрепа за реализация" - Видин в последния петък от декември припомняме за по-важното от календара на фондацията през отминаващата година, както и за събитията от този месец. От ноември фондация "Подкрепа за реализация" е на нов адрес във Видин, а сред запомнящите се..
Чували ли сте за биполярното афективно разстройство? Правилно се досещате, че това е психично заболяване или по-точно разстройство на настроението. Вероятно познавате поне един човек със симптоми от този спектър – по-силно или по-слабо изразени. Вероятно вие понякога проявявате симптоми без да можете да си обясните какво се случва с вас и защо...
Коледа се е празнува в България от приемането на Християнството до 1944 година. Дори по време на османската власт българите са отбелязвали празника, макар и тайно- ходили са на църква и са подготвяли празнична трапеза. През 1878 за пръв път са били украсени и коледни елхи. Смята се, че тази традиция е донесена от руските войници, участвали в..
Млад мъж от Софрониево се нуждае от финансова помощ след трудов инцидент. Миглен е пострадал в склад за вторични суровини. След престой от няколко месеца в Пирогов е изписан и е на легло, като от кръста надолу не може да се движи. Грижи за него и за дъщеричката на Миглен, която е изоставена от майката след злополуката полагат родителите му, които са..