Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Кристина Иванова: Да си лекар означава да си пример и за здравите, и за болните

Снимка: Радио Видин



Д-р Кристина Иванова е на 27 години и работи във видинската болница от една година. Младата лекарка завършва медицина в Румъния и решава да работи в родния си град Видин.


Тя казва, че всяко едно житейско решение тежи и трябва да се вземе осъзнато и отговорно. 


"За мен има една по-висша ценност от финансово удовлетворение. В чужбина заплатите са други, но за мен семейството, моите близки, които живеят тук, те са на първо място. Не отричам значимостта на парите, но аз, оставайки във Видин, се чувствам полезна за семейството си и за обществото тук. Да си лекар на първо място означава да си пример и за здравите, и за болните. По-скоро е призвание, отколкото професия. Един лекар трябва да има емпатия, да има чувство за дълг, да бъде почтен. Всеки лекар търпи провали и успехи, но това, което трябва да бъде главен приоритет е да вложим всички знания и придобити умения, за да съхраним здравето на пациента."


Младите лекари във Видин се броят на пръсти. Според Кристина Иванова, за да си лекар тук, трябва на първо място да си обичаш работата, да си всеотдаен и да живееш в помощ на хората. Но, по думите ѝ, всичко това е въпрос на личен избор.


"Всеки има различна мотивация. Аз още от малка исках да помагам на хората... Да си почтен и добронамерен всеки го може, но не всеки го иска."


Правото на личен избор е на преден план и когато става дума за образование. Според лекаря, всеки има право да избира дали да учи в България или в чужбина и след това да избере къде да работи. По думите на Кристина Иванова, не бива хората да бъдат съдени за личните си избори, защото никой не знае от какво са били провокирани те.


"Този дефицит на млади кадри всъщност не е единствено във Видин и по-скоро съм склонна да смятам, че съществува един дисбаланс между разпределението на младите в различните населени места, като това осезаемо е разпознато в периферията на страната. Естествено, голяма част от младите търсят своя път за реализация извън страната, където ще имат повече възможности за развитие и също така финансова удовлетвореност... Всяко едно нещо има и плюс, и минус и да си емигрант, да си чужденец не е много хубаво. Аз не упреквам никого, нито заемам страна. Всеки от нас си има право на свой собствен избор, но аз като човек, който е живял 7 години извън България, реших да се прибера тук, защото за мен България е много важна - това да мога да говоря напълно свободно на собствения си език, навсякъде да е българското - това е преломната точка. Това ме накара да взема това решение и да не продължа обучението си в Румъния, а да се върна тук, в България."


Кадровият проблем за болници като видинската е хроничен, но надежда има, казва д-р Кристина Иванова. Дали някога ще бъде решен, никой не може да знае, но докато в родния си град се връщат специалисти като д-р Иванова, вяра ще има. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Сароян ни води на приключение с Уесли Джаксън

Кърт Вонегът го нарича „първият и все още най-велик американски минималист“ . Печели Оскар за сценарий на филм по собствения си роман „Човешка комедия“. За пиесата „Времето на нашия живот“ през 1940 г. е удостоен с награда „Пулицър“, която отказва да приеме с думите „Никой не може да ме купи!“ . Войната с критиците, която води цял живот, му..

публикувано на 21.02.25 в 17:05
Петър и Яна Черневи. Снимка: Личен архив на Дора Чернева

Спомен за Петър Чернев и неговото творчество

Днес в "Минутите не редактора" ще ви разкажем за един български изпълнител и композитор, който се ражда през 1943 година във Видин, и макар че скоро след това семейството му се мести, Видин остава в неговото сърце до края на живота му. Рубриката този петък е разказ за популярния през 70-те и 80-те години певец Петър Чернев и един от вечните му..

обновено на 21.02.25 в 17:00

Кукленият театър във Видин представя премиерата на "Котаракът в чизми"

"Котаракът в чизми"  е народна приказка, пресъздадена от Шарл Перо, която се намира и в първото издание на сборника на братя Грим: "Детски и домашни приказки". В нея се разказва за котарак, който може да говори и напътства своя господар. Той е хитър, амбициозен, умен, великодушен, верен приятел, ловък, смел, находчив,..

публикувано на 21.02.25 в 16:10

Ученици от Враца са сред финалистите в конкурса "Млад Благотворител"

Фондация "Благотворител " насърчава доброволчески инициативи сред младите хора с конкурса "Млад Благотворител" , който се проведе за осма поредна година. В началото на февруари бяха обявени финалистите в тазгодишното издание. Те ще получат финансова подкрепа за реализирането на своите предложения. Сред отличените е и проектът на..

публикувано на 21.02.25 в 15:20

Алекс и зайците...

Отново ще ви срещнем с Алекс от Видин . При предишната ни среща през 2023 година той ни разказа за кокошките Сонка и Юлия и петела Соник.  Сега отново се е върнал към отглеждането на зайци . Негово старо хоби. Всъщност той не може да си представи да живее без домашен любимец, та бил той и малко странен. Колкото до Соник, Сонка и..

публикувано на 21.02.25 в 14:00
Симона Панова

Симона Панова: Когато да си екскурзовод е повече от работа

Днес ви представяме една вдъхновяваща личност от Видин - Симона Панова , автор на фентъзи романите "Змей Закрилник", "Змей Побратим" и "Змей Омайник". Но освен че създава магични светове на страниците на книгите си, Симона е и невероятен разказвач на истински истории, свързани с богатото историческо наследство на старопрестолния Видин и..

публикувано на 21.02.25 в 13:00

Монтанска художничка подрежда изложба "Цветът в мен"

"Цветът в мен" се нарича изложбата на монтанската художничка Таня Василева. Това е нейната първа самостоятелна експозиция в град Монтана, в която тя представя 24 свои платна на различни теми и с различни техники. Авторката разказа как се появява идеята за  изложбата: "Поканиха ме от библиотеката да направя изложба... Замислих се и си казах, че..

публикувано на 21.02.25 в 11:05